Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Re: [zmoniskai] Lyginant Kaziukio mugę ir Rumšišk ių Užgavėnes

Expand Messages
 • vygantas vejas
  sveiki, na, Andriau, lyginti Užgavėnes Rumšiškėse su šių metų žemaičių eitynėmis Kaziuko mugėje gal nėra labai tikslu. čia verta prisiminti,jog
  Message 1 of 3 , Mar 6, 2012
   sveiki,
   na, Andriau, lyginti Užgavėnes Rumšiškėse su šių metų žemaičių eitynėmis Kaziuko mugėje gal nėra labai tikslu. čia verta prisiminti,jog Rumšiškės yra muziejus, atsakingas už praeities kultūrinio paveldo išsaugojimą, tiek materialiojo, tiek nematerialiojo. tad bandyti sumeluoti praeities kultūrą ir iš jos išmesti tam tikrus šiandien nepatinkančius elementus yra paprasčiausia nepagarba praeičiai ir savo ištakų ignoravimas. lygiai, kaip šiuo metu bandomos perrašyti kai kurios liaudies pasakos, neva jos ypatingai žiaurios ir žalojančios vaikišką sąmonę. aš gi manau,jog yra svarbiau švietimas ir mokymas suvokti tuos praeities faktus, jų nekraipant, tuomet jie šiuolaikiniuose kultūriniuose atitikmenyse nebesikartos savaime.
   žemaičių eisena gi buvo šiuolaikinis renginys, tiesiog prisimenant ir išreiškiant Žemaitijos simbolius. kurie, žinoma, nėra nei Andriui užkliuvę žydai, nei čigonai.    Čia labai verta prisiminti, jog Užgavėnių kaukės, puoselėjamos ir Rumšiškėse, atsirado ir vystėsi iki II pasaulinio karo, t.y. tuomet, kai niekas Lietuvoje nebandė persekioti, nei naikinti, nei čigonų, nei juo labiau - žydų, sudariusių puikią ekonominę simbiozę su Lietuvos aborigenais. beje, tarp tradicinių Užgavėnių kaukių yra (buvo) labai populiarūs ir - Vengrai, labiausiai pasižymėję, kaip puikūs medikai.  čia reik suvokti, jog pagrindinis Užgavėnių uždavinys buvo (yra)- pasikeisti, tapti kuo kitoniškesniu. o tam būdavo labai lengva pasiimt kokią anglį ir išsipaišyti ūsus, bei barzdą, su burokėliu pasidažyti nosį, bei skruostus, todėl ir pavykdavo lengvai tokie tamsaus gymio personažai. o kad reikdavo ir balsą pakeist kalbant, tai lengviausia būdavo mėgdžioti tuos akcentus, kurie buvo greta, labiausiai pažįstami, o tai ir buvo- žydai, bei čigonai, su kuriais sėslieji Lietuvos kaimų gyventojai dažniausiai ir susitikdavo.
   dabartinėje humoro scenoje jau plačiau pašiepiami tiek amerikonai, tiek lenkai ar net gruzinai, tačiau reik suvokti, jog Rumšiškės mėgina puoselėti senąsias tradicijas, susiformavusias dar visiškai kitoje visuomeninėje terpėje, todėl mūsų šiandieninių standartų joms taikyti aš nebūčiau linkęs.  juo labiau, kad kitur, ne Rumšiškėse, švenčiant Užgavėnes "žydų", "čigonų" ar "vengrų" jau labai retai pasitaiko. kur kas populiaresni yra "velniai", "raganos", "gandrai", "giltinės"  ir pan., nežemiškieji personažai.
   istorija yra mūsų ištakos ir jos klastojimas veda tik prie tų pačių istorinių klaidų kartojimo.

   vygantas vėjas  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.