Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Üniversiteliler oy kullanmak için ne yapmalı?

Expand Messages
 • Ali KARAKAS
  *Temel bir yurttaşlık görevi ve insan hakkı olan seçme hakkı ile ilgili bir bilgi notu, lütfen okuyun ve üşenmeden üzerinize düşeni yapın..* ...
  Message 1 of 1 , Mar 22, 2011

   Temel bir yurttaşlık görevi ve insan hakkı olan seçme hakkı ile ilgili bir bilgi notu, lütfen okuyun ve üşenmeden üzerinize düşeni yapın..
   ------

   Üniversiteliler oy kullanmak için ne yapmalı?

   Yeni düzenlemeye göre öğrencilerin öğrenim gördükleri yerleşim yerlerinde oy kullanma hakları bulunuyor.

   Bu hakkın kullanılması ve öğrencilerin öğrenim gördükleri yerlerde oy kullanabilmesi için gerekli işlemler şöyle;

   1- Öğrencilerin öğrenim gördükleri okuldan o okulun öğrencisi olduklarına ve yurt müdürlüklerinden yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu nüfus müdürlüklerine bizzat başvurmaları suretiyle adreslerini değiştirmeleri gerekiyor.

   2- Yurtta kalmayan, arkadaşlarının yanında veya geçici olarak öğrenim gördüğü yerde bir evde kalan fakat adresi ve seçmen kaydı memleket adresinde olan öğrenciler de kaldıkları kişilerle birlikte nüfus müdürlüklerine giderek adres değişikliği yapabilirler.

   3- Özel evlerde kalan öğrenciler ise oturdukları eve ait noter tasdikli kira kontratı ile elektrik, doğalgaz veya su gibi üzerine olan fatura ile nüfus müdürlüğüne gidip ikamet kaydı yaptırması gerekiyor.

   4- Öğrenciler memleket adreslerini değiştirmek istemiyor veya nüfus müdürlüğü yurt adresini asıl adres olarak kabul etmiyor ise yurt adresi ikinci adres olarak nüfus müdürlüğünde kayıt ettirilir ve bu adres değişikliğine ilişkin evraklarla birlikte o adresin bağlı bulunduğu ilçe seçim kuruluna başvuru yapılıp seçmen kaydı bu adrese taşınır.

   12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak Milletvekili Genel Seçimlerinde oy kullanabilmek için; Seçmen kaydının bulunması ve 12.06.1993 tarihinde ve daha önce doğmuş olma şartı bulunuyor.

   Adres değişiklikleri ile ilçe seçim kurullarına başvuru işlemlerinin en geç 31 Mart Perşembe günü saat 17:00'ye kadar tamamlanması gerekiyor. Ancak karşılaşılacak herhangi bir sorunun giderilebilmesi için bu işlemlerin son günlere bırakılmaması çok önemli.


   Seçmen kaydınızın nerede olduğunu merak ediyor iseniz aşağıdaki linkten , seçmen kaydınızın nerede olduğunu öğrenebilirsiniz.

   http://www.ysk.gov.tr/ysk/secmenBilgi.jsp


   ----
   Ali KARAKAŞ
   http://www.alikarakas.net
   Mobile: 0090 532 612 46 13
   Facebook: /ali.karakas
   Skype: ali-karakas

  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.