Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Turk ve Tatar Dunyasindan (02.10.05)

Expand Messages
 • Saguit KHAIROULLINE
  Bu atnadagi Törkiyä awazi radiosinin Türk wä Tatar Dönyasinnan tapshiruinda: - Tatarstan Däwlät Şurası räise Färit Möxämmätşin Törkiyäneñ
  Message 1 of 1 , Oct 2, 2005
   Bu atnadagi "Törkiyä awazi" radiosinin "Türk wä Tatar Dönyasinnan" tapshiruinda:

   - Tatarstan Däwlät Şurası räise Färit Möxämmätşin Törkiyäneñ Awrupa Berlegenä kerüen xuplawların, läkin şul uq waqıtta Awraziyä säyäsäteneñ dä Törkiyäsez tulı bula almayaçağın belderde.

   - Kürenekle din ähele häm yazuchi, danliqli millättäşebez Musa Carullah Bigi turinda yazmaning 2 öleşe. Musa Carullah Bigi icatın häm tormışın niçek itep öyränä başlawın söyläp, böyek şäxesneñ üzeneñ äsärlärendä İslam dineneñ keşelek dönyasın motlaq räweştä bäxetkä alıp baruçı şäfqätlelek häm tınıçlıq dine buluına basım yasawın äytep uzuçı yäş tatar galime Aydar Häyretdin tatar häm törek ğalimnäreneñ bu ölkädäge xezmättäşlegen häm eşçänlegen añlata.


   - Tatarstandağı oçraşularda üzeneñ çığışların barı tik urısça ğına tügel, üzeneñ tuğan ana tele qazaqça häm tuğandaş-qardäş tel bulğan tatarça da yasawçı Qazaqstan ilbaşı Nursultan Nazarbayevnıñ Qazanda avgust ayında yasağan çığışınnan özek.

   - Törek ğalimnäre Fatma Özkan häm İsmail Türkoğlu, 90 nçı yıllarda tatar yäşläre arasında milli xäräkätne başlap cibärüçelärdän berse bulğan, "Azatlıq" yäşlär berlegeneñ berençe başlığı, bügenge köndä Awstraliyanıñ Adelaide qalasında yäşäwçe, "Turan" cämğiyäte räise İrek Ğaripov, kürenekle ädip häm yazuçı Rabit Batulla, Mäskäwdä yäşäwçe şağirä häm jurnalist Näzifä Kärimova häm Qıtay, Finlandiya häm Awstraliyadan Qazanğa qaytqan millättäşlärebezneñ, "Tatarstan Yaña Ğasır" televideniyäse aşa citkergän fikerläre häm tä'sirläre.   Tapshiruni bu yekshembe
   konne (02.10.05) "Torkiye awazi" dulkinnarinnan tingliy alasiz.
   Torkiye vakiti: 18:00 - 19:00, Kazanda - 19:00-20:00, Ufada -
   21:00-22:00
   31 m 9855 kHz yeise dushembe konne (03.10.05) http://www.trt.net.tr/wwwtrt/canli.aspx adresinnan (VOT kanalinnan) on-line bularak yeki
   TURKSAT 1 C (42.0 East) iyerchene asha (TRT) VOT FOREIGN LANGUAGE
   kanalinnan
   yeki bashka iyerchenner asha TRT-INT televideniyeseneng tawish (audio-radio)
   kanalinnan tinglarga bula.
   Torkiye vakiti: 05:00 - 06:00, Kazanda - 06:00-07:00, Ufada -
   08:00-09:00

   ***

   Bu haftadaki Türkiye'nin Sesi Radyosu Tatarca

   Yayinlarindan "Turk ve Tatar Dunyasindan"

   programinda, asagidaki konular islenecektir.


   - Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliği acısından önemli olan 3 Ekim tarihi öncesinde, bu olayı yakından takip eden ve önem veren Tataristan Cumhuriyeti ve Tatar Türkleri de, zirveden çıkacak sonucu beklemekte. Tataristan Parlamento Başkanı Ferit Muhammetşin'in, Türkiye Devletine ve Türk halkına mesajı: "Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne bir an önce girmesi taraftarıyım. Ancak bizim Avrasya politikamız da, Türkiye'siz tam olamaz. Bize Türkiye lazım ve biz Türkleri destekliyoruz."   - Geçen programımızda, Kazan (Tatar) Türklerinden olan, ünlü yazar ve din bilgini, 1875'te Rostov na Donu şehrinde dünyaya gelen ve 1947'de Türkiye'ye gelerek, Türk uyruğuna geçen ve daha sonra gittiği Kahire'de 1949'da vefat olan Musa Carullah Bigi ile ilgili olarak, Tatar bilim adamı, araştırmacı Dr. Aydar Hayretdin ile röportaj sunmuştuk. Büyük din bilgininin, eserlerinde, İslam dininin, insanlığı mutlak olarak mutlu sonuca ulaştıracak şefkat ve barış dini olduğuna vurgu yaptığını belirten Aydar Hayretdin, Türk ve Tatar bilim adamlarının bu konudaki araştırmalarını ve işbirliğini anlatıyor.

   - Tataristan'ın başkenti Kazan'ın 1000. kuruluş yılı kutlamalarına katılan Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in, Kazan'da Kazakça ve Tatarca yaptığı konuşmasından bir bölüm.

   - Kazan'daki törenlere katılan Türk bilim adamları Dr. Fatma Özkan, Dr. İsmail Türkoğlu, Avustralya'dan Turan Derneği Başkanı İrek Garipov, Kazan'dan ünlü yazar Rabit Batulla, Moskova'dan gazeteci ve şair Nezife Kerimova ve Finlandiya, Çin, Avustralya'dan Kazan'a gelen başka Tatar konuklarının, Tatarstan Yanga Gasır TNV televizyonuna verdikleri demeçlerden bazı bölümler.


   Programi bu Pazar

   gunu (02.10.05) saat 18:00-19:00 arasi (Turkiye saati)

   Turkiye'nin Sesi Radyosu'nun (TSR - VOT) Tatarca

   Yayinlarindan

   dinleyebilirsiniz. (Törkiye awazi radiosi)

   Frekanslari: 31 m, 9855 kHz veya

   Pazartesi gunu (03.10.05) sabah 05:00-06:00 arasi on-line olarak

   http://www.trt.net.tr/wwwtrt/canli.aspx adresinden (VOT kanalindan)
   veya TURKSAT 1 C (42.0 East, 11096 V 27500 Msyms)

   uydusundan (VOT FOREIGN LANGUAGE) veya tum baska

   uydulardan TRT-INT televizyonunun ses (radyo-audio)

   kanalindan dinleyebilirsiniz.
  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.