Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

İstanbul Şubesi'nin Nisan 2003- Şubat 2005 Dönemin e Ait Faaliyet Raporu

Expand Messages
 • Ozgur Karahan
  İstanbul Şubesi nin Nisan 2003- Şubat 2005 Dönemine Ait Faaliyet Raporu ... 13.02.2005 - İstanbul : KIRIM TÜRKLERİ KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
  Message 1 of 1 , Mar 1, 2005
  • 0 Attachment

   İstanbul Şubesi'nin Nisan 2003- Şubat 2005 Dönemine Ait Faaliyet Raporu


   13.02.2005 - İstanbul :

   KIRIM TÜRKLERİ
   KÜLTÜR VE YARDIMLAŞMA DERNEĞİ
   İSTANBUL ŞUBESİ GENEL KURULU’NA


   Nisan 2003- Şubat 2005 DÖNEMİNE AİT FAALİYET RAPORU


   Değerli üyelerimiz,


   Yönetim kurulumuz 06.04.2003 tarihinde yapılan Olağan Genel Kurul tarafından seçilen kişiler olarak görev almış ve tüzük gereği bugüne kadar çalışmıştır.

   İki yıllık faaliyet dönemi içinde yönetimimizin yaptığı çalışmalarda derneğimizin altyapısının sağlamlaştırılması çabalarına öncelik verilmiş, Vatan Kırım’a yapılan yardımlar da artarak devam ettirilmiştir.

   Türkiye’deki Kırım Tatar Türkleri arasındaki bağların ve dayanışma duygusunun artırılması, kültürel yaşamlarına katkıda bulunulması amacıyla dernek tüzüğümüz doğrultusunda 2003-2005 döneminde aşağıdaki faaliyetlerde bulunulmuştur :

   Altyapı çalışmaları :

   Yeni dernek binamızın tamiri

   1999 yılında alınan ancak maddi yetersizlikler ve Türkiye’mizin üst üste yaşadığı ekonomik buhranlar, deprem felaketleri nedeniyle tamir ettirilemeyen yeni binamız üyelerimizin ve Genel Merkezimizin katkıları ile tamir ettirilmiştir. Tamir çalışmaları kısa sürede tamamlanarak 2004’ün Mart ayında yeni mekanımıza taşınılmıştır.

   Yönetim Kurulumuzun kararı ile Kırım Millî Davasına büyük hizmetleri olan kıymetli genel başkanımız Dr. Ahmed İhsan Kırımlı’nın adı verilen binamız şu bölümlerden oluşmaktadır:


   - Genel amaçlı konferans salonu (Konferans/toplantı salonu, yemekhane, dershane, gençlik kütüphanesi gibi çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır.)

   - Geleneksel Kırım Tatar Mutfağının tanıtıldığı “Konakbay” adlı ikram salonu

   - Yönetim Kurulu toplantı salonu, başkan odası, sekreterya, muhasebe odasından oluşan dernek idare ofisi.

   - Kütüphanesini derneğimize bağışlayan, Kırım Millî Davasının Türkiye’deki önemli isimlerinden rahmetli Ali Kemal Gökgiray’ın adını verdiğimiz Emel Kırım Vakfı’nın kütüphanesi.

   - Bahçe

   Halkla ilişkiler / İletişim çalışmaları


   Bahçesaray Dergisi

   - 1994 senesinde 4 sayfalık bülten halinde yayımına başlanan Bahçesaray Bülteni’nin çeşitli aralıklarla 20 sayısı neşredilmişti. Yeni yönetim kurulumuzun ilk icraatlarından biri derneğimizin yayın organını daha geniş kitlelere, daha düzenli ve daha kapsamlı olarak ulaştırmaya başlamak oldu.

   Mayıs 2003’te 20 sayfalık bir dergi hüviyetini kazanan Bahçesaray Aralık 2004 tarihinde iki ayda bir düzenli yayımlanan 32 sayfalık, 14 ülkeye ücretsiz postalanan, 4000 tirajlı, ilgiyle okunan ve aranan bir dergi haline geldi.

   Derginin dernek adına sahibi Celal İçten, sorumlu yazı işleri müdürü Özgür Karahan ve editörü Timur Berk’tir.

   Flore Çekmece Rayları (İçten Metal), İdris Bakkal, Tümka Kablo ve İzmit-Sakarya Nakliyat firmaları dergimizin abonelerine ücretsiz ulaştırılabilmesi için sürekli destek vermektedirler. Firma yetkililerine şükranlarımızı sunarız.

   Internet

   - Çağımızın etkin haberleşme ortamı olan internetten de azami şekilde faydalanmaya devam ediyoruz. Dernek faaliyetlerimiz, Bahçesaray dergimizin arşivi, üyelik bilgilerini güncelleme formu, Bahçesaray dergisi talep formu, forum gibi kısımlarla üyelerimiz ile daha etkin bir iletişim imkanı yakalamış bulunmaktayız. Her ay sitelerimizi ziyaret eden binlerce bilgisayar kullanıcısı bunun en güzel delilidir. Sadece 2004 senesinde 240 binden fazla ziyaretçi bu bilgilere ulaşmıştır.

   - Kirimturkleri.com, Vatankirim.net, Surgun.org, kirimdernegi.org siteleri ve Bahçesaray haberleşme grubu ile Kırım Haber ve Yaşqırım grupları etkin bir şekilde kullanılmaktadır.

   - 2005 başından beri haftalık olarak Bahçesaray adlı bir e-bülten hazırlanarak bu haberleşme grupları ile ilgili sivil toplum haberleşme gruplarına dağıtım yapılmaktadır.

   Kısa Mesaj uygulaması

   - Üyelerimiz başta olmak üzere, derneğimizin faaliyetinden haberdar olma isteğiyle başvuran tüm dostlarımıza derneğimize ait cep telefonu hattı kullanılarak toplu kısa mesaj gönderilmekte ve hızlı bir haberleşme imkanı yaratılmaktadır.

   Yardımlaşma ve Yaşlar

   Gençlik Kolu Çalışmaları

   - Gençlik kolumuzun yaptığı faaliyetlerin yeniden canlandırılması için çalışmalara hız verilmiştir. Gençlerimiz her Pazar günü derneğimizde toplanmakta ve çalışmalar yapmaktadır.

   - 26-27 Nisan 2003 ve 24-25 Nisan 2004 tarihlerinde Ankara’da yapılan gençlik kurultayına 10’ar delege ile katılınmıştır.

   - 2003 yaz aylarında İstanbul’un değişik semtlerinde küçük gruplarla gençlik toplantıları yapılmıştır.

   - Ankara, Eskişehir, Gebze’deki gençlik kolları ile karşılıklı ziyaret ve fikir alışverişi yapılmıştır.

   - 14 Mart 2004 tarihinde Çatalca’daki Kırım Han kabirleri ve Çatalca şubesi ziyaret edilmiştir.

   Öğrencilerimiz

   - Derneğimiz Vatan Kırım’dan gelip Türkiye’de yüksek öğrenim hayatlarını sürdüren yaklaşık 50 öğrenci kardeşimize maddî manevî destekte bulunmaya devam etmektedir. Öğrencilerimizin kayıt, ikamet gibi mevzuat işlerinde yardımcı olunmuştur. Hayırsever vatandaşlarımızın katkılarıyla bu öğrencilerimize her akşam sıcak yemek verilmiştir.

   - Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan 15 başarılı lise ve üniversite öğrencisine aylık 75 YTL öğrenim bursu verilmektedir.

   - Bursiyerlerimizden Emre Vatansever Türkiye Satranç Federasyonu tarafından düzenlenen Türkiye şampiyonasına katılarak İstanbul 4. lüğü elde etmiştir.

   - Burs verilen öğrenci kardeşlerimize ayrıca giyim-kuşam, kırtasiye yardımı da yapılmaktadır.


   Kültür Faaliyetleri

   Cuma Söyleşileri ve konferanslar

   Derneğimizin konferans salonunda 26 Kasım 2004 tarihinden beri her hafta Cuma günü 19:00’da başlayan bir dizi konferans tertip edilmiştir. İstanbul Üniversitesi öğretim görevlisi Yrd. Doç Dr. Yakup Çelik tarafından koordine edilen ve oturum başkanlığını Prof. Dr. İlyas Erdal Kerey’in yaptığı Cuma Söyleşileri, gündemdeki önemli konuları her hafta 80-90 kişilik bir izleyici topluluğu ile sohbet şeklinde incelemektedir.

   Konferanslar sonrasında konuşmacılara Kırım kalpağı hediye edilmiş, misafirlerimize de çeşitli Kırım Tatar yemekleri ikram edilmiştir.

   Prof. Dr. İ. Erdal Kerey ve Prof. Dr. Şener ÜŞÜMEZSOYDoç. Dr. S. Gülden AYMANYrd. Doç. Dr. Ali AHMETBEYOĞLU

   “TÜRK JEOSTRATEJİSİ VE JEOPOLİTİĞİ”

   Prof. Dr. Şener ÜŞÜMEZSOY, İstanbul Üniversitesi

   26 Kasım 2004 Cuma günü - 18:30

   “KIRIM TÜRKLERİ’NİN (TATARLARININ) KIRIM YARIMADASINA GELİŞİ VE KIRIM HANLARININ HAKİMİYETİ”

   Dr. Kemal ÖZCAN, İstanbul Üniversitesi

   3 Aralık 2004 Cuma günü 18:30

   “AVRUPA DA İLK TÜRKLER”

   Yrd. Doç. Dr. Ali AHMETBEYOĞLU, İstanbul Üniversitesi

   17 Aralık 2004 Cuma günü 18:30

   “BÜYÜK ORTA DOĞU PROJESİ VE TÜRKİYE”

   Doç. Dr. S. Gülden AYMAN, Boğaziçi Üniversitesi

   24 Aralık 2004 Cuma günü 18:30

   “SON GELİŞMELER IŞIĞINDA İSTANBUL DEPREM SENERYOLARI”
   Prof. Dr. Şener ÜŞÜMEZSOY, İstanbul Üniversitesi
   7 OCAK 2005 Cuma, 19:00

   “YAKIN GEÇMİŞTE TÜRK DÜNYASI’NDA YAŞANANLARIN GÖRÜNTÜLERLE SUNUMU”
   Kemal ÇAPRAZ, Ufuk Ötesi
   14 OCAK 2005 Cuma, 19:00

   “TÜRKİYE VE TÜRK DÜNYASI”
   Prof. Dr. Salih AYNURAL, Gebze İleri teknoloji Enstitüsü
   28 OCAK 2005 Cuma, 19:00

   “KIRIM İZLENİMLERİ”
   Ataol BEHRAMOĞLU, Şair ve yazar

   11 Şubat 2005 Cuma, 19:00

   - 23 Aralık 2004 tarihinde Özel Maltepe Coşkun Lisesi’nde Celal İçten tarafından Kırım konulu bir konferans verilmiştir.


   İftar Yemekleri

   - 16 Kasım 2003’te Obaköy Restaurant’ta dernek üyelerimizin katılımı ile iftar yemeği düzenlendi.

   - 2004 yılı Ramazan ayı boyunca her akşam derneğimizin Konakbay adlı ikram salonunda derneğimizin üyeleri tarafından verilen iftar yemeklerine konakbaylık (ev sahipliği) yapıldı.


   Kitap Basımı

   - Türkiye’de ilk defa Kırım Tatar Latin alfabesi ile hazırlanmış iki şiir kitabı derneğimiz tarafından basılmıştır. Kırımlı şair Vasfiye Qıpçaq’ın Balalar İçün ve Ömürniñ İçinden adlı iki eseri Saim Osman Karahan tarafından baskıya hazır hale getirilmiş, Celal İçten ve Melih Cilsim’in maddi katkıları ile okurlarla buluşturulmuştur.

   Şenlikler

   - İstanbul yakınındaki diğer Kırım dernekleri ile işbirliği içinde her yıl geleneksel Tepreç şenliklerimiz Çatalca’da düzenlenmiştir. Tepreç şenliklerine Çatalca Belediyesi’nin yanı sıra Banvit ve Doğuş Çay gibi firmaların da desteğiyle her geçen sene katılım artmaktadır. Ayrıca Tekirdağ ve Gebze’de yapılan tepreçlere dernekçe katılınmıştır.

   - 6 Haziran 2003’te Kırım Tatar sahne sanatlarının seçkin temsilcisi Kırım Ansambli - Kırım Halk Dansları ve Müzik Topluluğu’nun T.C. Kültür Bakanlığı’nın davetlisi olarak Türkiye’ye gelişinde İstanbul’da sergilediği müzik ve dans gösterisinin organizasyonu yapılmıştır.

   - 10-12 Aralık 2004 tarihleri arasında İBB ve derneğimizin işbirliği ile Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda Kırım Tatar Kültür Günleri düzenlenmiştir. Kırım Tatar Milli Tiyatrosu, Kırım ansambli, Server Kakura, Edip Asan, Enver İzmail gibi meşhur sanatçılar ve Ablâziz Veli gibi yazarların katıldığı üç günlük etkinlik programında Milletim adlı sinevizyon, müzik ve dans gösterisi; Dubaralı Toy adlı müzikal komedi oyunu; tüm sanatçıların katıldığı büyük gala salonu dolduran izleyicilerle buluşmuştur.

   -İstanbul Valiliği’nce düzenlenen Nevruz şenliklerine protokol davetlisi olarak katılınmıştır.

   Akademik çalışmalara katkı

   - Derneğimize, her yıl yurt içinden ve yurt dışından çok sayıda araştırmacı, bilim adamı, Kırım Tatar kültürü ve Tarihi, folkloru, müziği, vb konularında araştırmalar yapmak için müracaat etmektedir. Geçtiğimiz hizmet döneminde de bir çok araştırmacıya çalışmalarında yardımcı olduk.

   Vatan KIRIM’a yönelik faaliyetler

   -Sürgünden dönüş çabalarına,

   - Kırım’a dönmüş olanların maddi, manevi sorunlarını azaltma ve onların Kırım’da tutunabilme çabalarına,

   - Kırım’da tutunabilmenin temel şartlarından olan kurumsallaşabilmenin araçları cami, hastane, anadilinde eğitim veren okul, anaokulu gibi kurumların oluşturulabilmesi çabalarına,

   - Kırım’ın aydınlık geleceğinin mimarı olacak gençlerimizin Türkiye’de üniversitede okuyabilme çabalarına katkıda bulunulmuştur.

   - KTMM başkanı Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu’nun Türkiye’ye yaptığı ve İstanbul’a uğrayarak gideceği diğer memleketlere ziyaretleri esnasında; İstanbul’da misafir edilmesi, gerekli mercilerle görüşmelerinin organize edilmesi gibi konularda Kırım Tatar Milli Meclisi’ne destek verilmiştir.

   Milli Mekteplere Yardımlar

   - Derneğimizin Kırım’a yönelik hizmet faaliyetlerinde birinci öncelik verdiği alan eğitim hizmetlerine yardım oldu.

   Üyelerimizin Milli mekteplere yaptıkları maddi ve ayni yardımlar neticesinde pilot okullar olarak seçilen Sarıbaş (Celal İçten tarafından), Zuya ( Melih Cisim tarafından), Kentoğay (Nurettin Ölmez tarafından) milli mekteplerinin tamiratı 2003 senesi içinde gerçekleştirilmiştir.

   - Toplu sünnet toyu yapılarak onlarca çocuğumuz doktor nezaretinde sünnet ettirilmiştir.

   Kırım’daki Kırım Tatar Gazetelerine yardımlar

   - Milli Mektepler ana dilde neşriyat yapan Qırım, Yañı Dünya, Hidayet Gazeteleri ve Yıldız Dergisi’ne abone yapıldı.

   Konsolosluk nezdinde girişimler

   - Kırım’da vatandaşlarımıza ve Kırım Tatar Milli Meclisi’ne yönelik yapılan menfur terörist saldırılar hakkında Ukrayna İstanbul Başkonsolosluğu ile görüşmeler yapılarak gelişmelerden duyulan rahatsızlık dile getirildi.


   18 Mayıs Mitingleri

   -İnsanlık tarihinin kara lekelerinden biri olan 18 Mayıs 1944 sürgününün 59. ve 60. yıllarında Akmescit’te düzenlenen mitinglere dernek olarak katıldık. Başkanımız Celal İçten on binlerce kişiden oluşan meydandaki halka hitaben konuşmalar yaptı.

   - Derneğimizde de 18 Mayıs’ta anma ve dua merasimi düzenlendi.

   Kültür-Sanat faaliyetlerine destek

   - Kırım Ansambli’nin Kırım Tatar Milli Mekteplerinde yaptığı konserlere destekçi olundu. Derneğimiz tarafından sponsor olunan konserlerde milli mekteplerde okuyan yavrularımıza folklor ve müziğimizin sevdirilmesi amaçlanmış, konserler eğitici yönü ağır basacak şekilde tertip edilmiştir. Ayrıca bu konserlerde derneğimiz tarafından yaptırılan tarak tamgalı şapkalar dağıtılmıştır.

   Diğer

   - Dernek başkanımız Celal İçten Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı R. Tayyip Erdoğan’ın Kırım’a yaptığı gezide yer aldı

   - Dernek yönetimimiz Kırım ve diasporadaki (Türkiye, ABD, çeşitli Avrupa ülkeleri, Özbekistan’daki millî hareket temsilcileri ile görüştü

   - Kırım’dan çeşitli sebeplerle Türkiye’ye gelen vatandaşlarımız ya da Türkiye’den Vatan Kırım’a giden vatandaşlarımız dernek merkezimize gelerek fikir alışverişinde bulundular.

   - 29 Mart 2004 TRT televizyonu derneğimizde çekim yaparak dernek faaliyetlerini tanıttı.

   Yeni faaliyet döneminde de birlikte olmak dileğiyle saygılarımızı sunarız…
   Yönetim Kurulu
    
    
   Kırım Türkleri
   Kültür ve Yardımlaşma Derneği
   İstanbul Şubesi
    
   Dr. Ahmed İhsan Kırımlı
   Kırım Tatar Türkleri
   Kültür Evi
   Akkoyunlu Sok. No:52
   34093, Çapa - İstanbul
    
  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.