Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Allah'tan 1 Mart Bosna-Hersek Ulusal Gününd e Bosna kasabı nihayet hesap verecek

Expand Messages
 • ozgean omer
  Bosna kasabı olarak bilinen Radovan Karaciç in davası Lahey de yeniden başladı. Ekim deki duruşmayı boykot eden Karaciç, kendi kendini temsil
  Message 1 of 1 , Mar 1, 2010
   Bosna kasabı olarak bilinen Radovan Karaciç'in davası Lahey'de yeniden başladı. Ekim'deki duruşmayı boykot eden Karaciç, kendi kendini temsil hakkının elinden alacağını anlayınca savunma yapmaya karar verdi. Karaciç'in savunmasını okuması tam 2 gün sürecek.

   Duruşmaya damgayı ise mahkeme salonu dışında protesto gösterisi yapan Bosnalılar vurdu. "Srebrenica Anaları" adına konuşan Melina Hadziselimovic, "Bugün kurbanların hala sağ olduklarını bütün dünyaya duyurmak, gerçeğin ortaya çıkması ve adaletin yerini bulması için buradayız" dedi.   

   SAVUNMASINI OKUMASI 2 GÜN SÜRECEK

   Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karaciç'in savaş suçundan yargılandığı davanın duruşmalarına bugün yeniden başlandı. Karaciç'in savunmasını okuması tam 2 gün sürecek. İlk gün savunmasında soykırım dahil 11 ayrı savaş suçu ithamını reddetti.

   Geçen ekim ayında ilk başladığı vakit duruşmaları boykot eden Karaciç, savunmasını kendisi yapıyor. Savunmasına "Burada katıksız gerçekleri anlatacağım" diye başlayan Karaciç, 1990'larda eski Yugoslavya'nın parçalanması sonucu ortaya çıkan çatışmaların, Sırpların, Hırvatların ve Boşnakların toprak kavgasının doğal sonucu olduğunu söyledi.
   SAVUNMASINI OKUMASI 2 GÜN SÜRECEK

   Zaman zaman kendisinden üçüncü bir kişi gibi "Karaciç" diye söz eden eski Sırp lideri, "Sırpların yaptığı her şey suç olarak görülüyor" dedi.
   Şahsına yöneltilen soykırım da dahil 11 ayrı savaş suçu ithamını reddeden Karaciç'in savunmasını okuması iki gün sürecek.
   EKİM'DEKİ DURUŞMAYI BOYKOT ETMİŞTİ

   Karaciç'in geçen ekimde duruşmaları boykot etmesi üzerine mahkeme savunmasını hazırlamak için kendisine daha fazla zaman tanınmasına karar vermişti.
   Mahkeme, Karaciç bu sefer de boykot etmeye kalkışırsa, kendi kendisini temsil hakkını elinden alacağı ve duruşmaya dava vekili Richard Harvey'ın katılacağı uyarısında bulundu.

   BOSNA'LILARI YERYÜZÜNDEN SİLMEYİ HEDEFLEDİ

   Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi, Karaciç'in Bosnalı Müslümanları "yeryüzünden silmeyi hedeflediği" suçlamasını yönelterek Bosna Savaşı sırasında 100 bin kişinin öldürülmesinden sorumlu tutuyor. Karaciç'e ayrıca 43 gün süren Saraybosna kuşatması sırasında 10 bin insanın ölümüne sebep olduğu suçlaması da yapılıyor.  
   Karaciç, 1996'tan yakalandığı 2008 yılına kadar kaçak yaşadı.

   Prof.ing.Ozgean Omer, Constanţa, România, Avrupa Birliği


  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.