Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

Saglik Ocaklari ile Ilgili AKP'nin Yalan Haberi

Expand Messages
 • Baran Deniz
  *Ücretsiz muayene yapıldığı doğru değil ANKARA *Tabip Odası (ATO) Başkanı Önder Okay, sağlık ocaklarındaki muayeneler için ücret ödendiğini
  Message 1 of 1 , Jul 8, 2007
  • 0 Attachment
   Ücretsiz muayene yapıldığı doğru değil

   ANKARA
   Tabip Odası (ATO) Başkanı Önder Okay, sağlık ocaklarındaki muayeneler için ücret ödendiğini belirterek, "(Sağlık ocaklarında muayene ücreti alınmıyor) demek halkı kandırmaktır" dedi. Okay, ATO'da düzenlediği basın toplantısında, Sağlık Bakanlığı tarafından "1 Temmuz itibariyle sağlık ocaklarında sosyal güvencesi olmayanlar için bile muayenelerin ücretsiz olduğu" açıklaması yapıldığını hatırlatarak, bunun "gerçek dışı" olduğunu söyledi.

   YAZARKASA DÖNEMİ

   224 sayılı kanunun, "sağlık ocaklarına başvuranların buradaki hizmetlerden ücretsiz yararlanması"nı öngördüğünü belirten Okay, ancak "sağlık ocaklarına yazar kasanın bu hükümet döneminde konulduğunu" ifade etti. Okay, sözlerini şöyle sürdürdü:

   "Kanun maddesinden de anlaşılacağı gibi kuruluşundan bu yana sağlık ocakları ücretsiz sağlık hizmeti verdiler. Ancak son AKP hükümeti ücretsiz sağlık hizmeti yerine sağlığı piyasa bileşeni haline getirmiş ve sağlık ocakları içinde vezne, yazar kasa, muayene ücreti gibi terimlerle sağlık kurumlarını ticarileştirmiştir. '1 Temmuz'dan itibaren sağlık ocaklarında muayene ücreti alınmıyor' demek halkı kandırmaktır. Sağlık ocaklarındaki yazar kasa, vezne kalkmıştır, ancak muayene ücretleri kalkmadığı gibi ücretler reçeteler üzerinden eczaneler tarafından alınmaktadır."

   ECZACILAR DA ŞİKAYETÇİ

   Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan da, sağlık ocaklarında muayene olanların ücretlerinin eczaneler üzerinden tahsil edilmesini eleştirdi.

   Vatandaşların buralardaki muayenelerin ücretsiz olduğunu sandığını, ancak eczanede ücret talep edilince tepki gösterdiğini kaydeden Saydan, "Muayene ücretini tahsil eden eczacı fiş veremiyor. Bu durumda hastayı ödediği paranın muayene ücreti olduğuna inandırmakta güçlük çekiyoruz" dedi.

   Saydan, "Yeni uygulamayla, çalışan SSK'lıların yakınlarının 95 YKR, çalışan BAĞ-KUR'lularla yakınlarının 3 YTL 10 YKR'lik muayene ücretleri eczanelerde ödeniyor" bilgisini aktardı.

   Saydan, BAĞ-KUR ve SSK emeklilerinin muayene ücretlerinin de yine eczaneler üzerinden maaşlarından kesildiğini sözlerine ekledi.
  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.