Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Fw: درگیری مسلحانه محیط زی ست با وزرات راه در تالاب انزلی

Expand Messages
 • reza haghparast
  ... From: nava nava Subject: Fw: درگیری مسلحانه محیط زیست با وزرات راه در تالاب انزلی To:
  Message 1 of 1 , Aug 27, 2008


   --- On Wed, 8/27/08, nava nava <nava_nava13@...> wrote:
   From: nava nava <nava_nava13@...>
   Subject: Fw: درگیری مسلحانه محیط زیست با وزرات راه در تالاب انزلی
   To: hreza13@...
   Date: Wednesday, August 27, 2008, 11:24 PM   --- On Sat, 8/23/08, mitra moobed <mitramoubed@...> wrote:
   From: mitra moobed <mitramoubed@...>
   Subject: [sanatyoon] Fw: درگیری مسلحانه محیط زیست با وزرات راه در تالاب انزلی
   To: "adele zandie" <adele.zandie@...>, "armita shokri" <armita116428@...>, "ashkford GROUP" <ashkford@yahoogroups.com>, "mahnaz afshari" <aryana77aryana@...>, "elham fattahi" <tarab_75@...>, "omid namiranian" <omid_namiranian@...>, "sherkat" <pendarvarzan@...>, "kurds group" <kurds@yahoogroups.com>, "negin khdemi" <negin777@...>, "mahshid abadian" <kamelia149@...>, "firooze khoshfetrat" <firouzeh_2008@...>, "Hadis vakilian" <ha_vakilian@...>, "cyrus Hami" <cyrushami@...>, "hossein hami" <sisinomi@...>, "samane" <hasti_sarayi@...>, "shima hamedanian" <shimah3@...>, "MAZDA JOONAM" <mazdabandary@...>, "m ghayyoomi" <m_ghayyoomi@...>, "golchehr felfeli" <goly_b2000@...>, "fatemeh mahmoodi" <f_mahmoodizade187@...>, "solmaz forounchi" <sol_frounchi@...>, "solmaz frounchi" <sz_frounchi@...>, "mandana dinyarian" <mandana_di@...>, "sanatyoon group" <sanatyoon@yahoogroups.com>, "nasim baghban" <nassim_baghban@...>, "nahid soleimany" <nahid8800@...>
   Date: Saturday, August 23, 2008, 3:14 PM   --- On Sat, 8/23/08, adabestanekave <ahangar2008@...> wrote:
   From: adabestanekave <ahangar2008@...>
   Subject: *ادبستان کاوه* Fw: درگیری مسلحانه محیط زیست با وزرات راه در تالاب انزلی
   To: adabestan-kaveh-ahangar@yahoogroups.com
   Date: Saturday, August 23, 2008, 3:52 AM

    

   تخریب تالاب انزلی توسط وزارت راه

   با گذشت کمتر از یکماه از موافقت کمیسیون زیر بنایی دولت با عبور جاده کنار گذر انزلی از داخل تالاب ، ورود عوامل وزرات راه به داخل تالاب با کامیون های حامل خاک برای خشک کردن تالاب آغاز شد . هر چند درگیری بین ماموران محیط بان با عوامل وزارت راه از یکماه پیش که مصوبه کمیسیون زیربنایی اعلام شد ، آغاز شده اما از هفته پیش این درگیری ها شدت گرفته و حتی در مواردی منجر به این شده که ماموران گارد محیط زیست برای توقف عملیات راهسازی دست به سلاح ببرند .

   با این همه جای شگفتی و تعجب است که هیچ یک از مسئولان استانی به دفاع از محیط زیست برنخواسته اند و حتی در مواردی با اعزام ماموران نیروی انتظامی به منطقه به جای اینکه در صدد دستگیری عاملان تخریب تالاب و وزرات راهی ها باشند ، سعی داشتند محیط بانان را بازداشت کنند !!

   دونفر سمت چپ، ماموران محیط زیست هستند و سه نفر سمت راست برای دستگیری آنها آمده اند . اما محیطبانان دارند آنها را به سر صحنه می برند تا ببینند که وزرات راه چه کرده که موجب مقاومت محیط زیست شده است . با تشکر از عکاس که نمی دونم باید اسمش را بزنم یا نه!

   درگیری در تالاب انزلی همچنان ادامه دارد و همه روزه چندین کامیون خاک در داخل تالاب تخلیه می شود به طوریکه به گفته یکی از شاهدان عینی که خبر و تصاویر این واقعه را به من داده ، حدود ۵/۱ کیلومتر از ۳ کیلومتری که قرار بود داخل تالاب حاکریزی شود هم اکنون پر شده است . گزارش را در اینجا بخوانید

   ببینید یک مصوبه غیر کارشناسی از سوی دولت چه جنجالی که به پا نکرده است !

   آقای رییس جمهور ! اگر امروز آرامش تالاب بین المللی انزلی با ورود کامیون هاو ماشین آلات راهسازی و سر وصدای تیر اندازی و شلیک گلوله برای توقف عملیات وزرات راه ، گرفته شده ، شک نکنید که مسبب آن چیزی نیست جز مصوبه غیرقانونی و غیر کارشناسی دولت محترم شما در اسفند ماه ۱۳۸۵ ! که خستگی چندین و چند ساله ماموران محیط بان را بر تن آنها باقی گذاشت . مامورانی که برای نجات تالاب انزلی در تمام این سالها از جان مایه گذاشتند . آیا اصلا می دانید واقعه کشته شدن مامور محیط بان شهید مومنی را در سال ۱۳۸۵ در همین تالاب ؟ آیا خبر دارید از مجروح شدن ۵ مامور محیط بان دیگر در همین واقعه برای جلوگیری از نابودی تالاب ؟  بدون شک نمی دانید که اگر  می دانستید چنین مصوبه ای را در دولت نمی دادید!

   آقای احمدی نژاد ! تاریخ همه چیز را در خود جای می دهد ! هر رخدادی چه خوب و چه بد . رخدادهای زیست محیطی هم بخشی از صفحات تاریخ را تشکیل میدهند که متاسفانه در دولت شما و حتی قبلی ها کم نبودند ! مطمئن باشید روزی فرا می رسد که فرزندان این سرزمین از پدر و مادر و معلم شان می رسند کدام دولت دستور فروش جنگل های شمال برای تامین هزینه آزاد راه تهران شمال را داد ؟ و در پاسخ کودکان می شنوند : دولت هاشمی رفسنجانی ! بله همین آقای هاشمی که در روز ۲۰ آذر ۱۳۷۵ در روزنامه اطلاعات به نقل از ایشان عنوان شد : یکی از ویژگیهای طرح احداث این آزاد راه، این است که هزینه اجرای آن را دولت نمی پردازد. ... احداث شهرک های مسکونی در مسیر آزاد راه تهران – شمال پیش بینی شده است و این اقدام به حل مشکل مسکن نیز در تهران و شمال کمک خواهد کرد . ... !!

   بله من خبرنگار روزنامه کارگزاران هستم اما برای من خبرنگار فرقی نمی کند که کجا و برای چه روزنامه ای قلم می زنم . مطمئن باشید کسی هم در این روزنامه و این حزب فردا گلوی من را فشار نخواهد داد که این چه بود در وبلاگت نوشتی ؟ ما خبرنگار روزنامه هایی هستیم که شما آنها را تحریم کرده اید تا هیچ ارگانی و هیچ شرکتی به ما آگهی ندهد تا روزنامه نتواند به مزدورانی مثل ما حقوق بدهد ! انجمن صنفی ما را منحل می کنید تا حقوق و مطالبات ما پیگیری نشود ! مرتبا توقیف می کنید تا یک روز آب خوش از گلوی ما پایین نرود . تا دیگر کسی ننویسد و یا اگر می خواهد بنویسد نوشتن برای رسانه های بیگانه و مهاجرت به اروپا و آمریکا را ترجیح دهد به ماندن در این کشور و نوشتن برای این مرز و بوم و برای این آب و خاک .

   اما روزنامه شماها جای امثال ما نیست ! نه در روزنامه ایران شما که مرا بعد از دوماه به اتهام وبلاگ نویسی و انتقاد از سازمان محیط زیست اخراج کرد ! و نه در روزنامه هم کیشان شما ( قالیباف) مثل همشهری که مرا به اتهام نوشتن درباره تخریب جنگل لویزان توسط شهرداری مورد قهر خود قرار داد ! و به گونه ای با من برخورد کردند که روزی چند بار شما را به ایشان ترجیح دهم !

   اما مطمئن باشید تاریخ تفاوتی بین دولتها قائل نیست و حقیقت را بازگو می کند . دست کم د رمورد محط زیست حقیقت را بازگو می کند . درتاریخ ثبت می شود که آیین نامه شکار ویژه برای سران کشورهای خارجی و شیوخ عرب را دولت خاتمی اصلاح طلب تصویب کرد . در تاریخ ثبت می شود که با مصوبه دولت خاتمی واگذاری غیر قانونی جزیره آشوراده به وسعت ۳۸۰ هکتار به یک شرکت خصوصی وجاهت قانونی گرفت . در تاریخ ثبت می شود که شما علی رغم مصوبه قبلی دولت در زمان خاتمی ، مبنی بر خروج جاده از داخل تالاب بین المللی انزلی ، دستور احداث این جاده از مسیر قبلی یعنی داخل تالاب رادادید . در تاریخ ثبت می شود که جاده گلستان با عرض مصوب ۱۱ متر در دولت شما به بزرگراه چهاربانده تبدیل شد ، هرچند خود شما هم دستور به حفظ عرض جاده در حد ۱۱ متر دادید اما نافرمانی های وزرای شما که در صدر انها وزیر راه قرار دارد ، و بی  توجهی شما به اقدامات غیر قانونی آنها کارنامه شما را لکه دار کرد !

   در تاریخ ثبت می شود که شما در همسایگی جنگل های بی همتای ارس هزار مسجد در کلات نادر که سخت نیازمند یاری و حمایت شما بودند ، گفتید :" منابع طبیعی سد راه توسعه است "!

   جناب آقای احمدی نژاد ! مصوبات دولت حکم شرعی برای اجرا ندارد . حکم خدا و پیغمبر نیست که بی عیب و نقص باشد وقتی مصوبه ای خلاف مصالح ملت و نسل های آینده باشد ، وقتی مصوبه ای در روح خود تحقق توسعه پایدار را تضمین نکند ، باید ابطال شود و ای کاش شما این کار می کردید.

   اقرار به اشتباه ، جسارت می خواهد و شهامت و هرگز شان و منزلت هیچ مدیری را پایین نیاورده و نخواهد آورد. به همان اندازه که جسارت و شهامت شما در بازپس گیری جنگل های واگذار شده به بنیاد مستضعفان برای تامین هزینه آزاد راه تهران شمال می ستایم اما گله مندم از مصوبات ۱۰۰ در ۱۰۰ غلط و پی درپی دولت شما در باب محط زیست .

   یک روز دستور عبور جاده از داخل پارک ملی لار را می دهید ، یک روز دستور واگذاری اراضی پارک ملی کلاه قاضی اصفهان برای ساخت مسکن را می دهید ، یک روز دستور عبور جاده از داخل تالاب انزلی و یک روز دستور عبور جاده از قلب جنگل ابر شاهرود را ، یک روز سازمان محیط زیست را تحت فشار می گذارید که در برابر عبور خط لوله گاز از پارک ملی خجیر گیر ندهد و روز دیگر دستور عبور خط لوله گاز و نفت از هرکجا که وزرات نفت اراده کرد را صادر می کنید و به سازمان محیط زیست و سازمان جنگل ها هم حکم می کنید که ظزف سه ماه اراضی را واگذار کنند .

   اگر قرار به این است که اعضای دولت ، که وزیر راه ، وزیر نیرو ، نفت و ... خود تشخیص دهند که کجا را تخریب کنند تا جاده و سد و پتروشیمی و ... بسازند و نیازی هم به مجوز محیط زیست و منابع طبیعی نیست چرا این دوسازمان ویرانه را منحل نمی کنید تا هزینه های دولت کاهش یابد ؟ مگر دولت پول اضافی دارد که به هزاران کارمند این سازمانها بدهد و بعد هم هیچ انتظاری از آنها نداشته باشد جز سکوت در برابر تخریب ها !

   جناب احمدی نژاد! همانطور که در یادداشت هفته قبلم در روزنامه نوشتم ، پارک ملی گلستان و تالاب انزلی همه افتخار ایران در مجامع بین المللی است . محال ممکن است از یک ایرانی در هرکجای این سرزمین که هست راجع به این دو بپرسی و چیزی نشینیده باشند . در ادبیات عامه مردم از این دو منطقه به نام مرداب انزلی و جنگل گلستان یاد می شود و امروز یاد و خاطره این دو منطقه در ذهن  های طبیعی ایران !

   آیا مملکتی که هر بشکه نفت اش را ۱۳۰ دلار می فروشد ، هزینه ساخت جاده ای راکه سازمان محیط زیست پیشنهادش را در انزلی داده و تنها نیم کیلومتر طولانی تر از گزینه وزرات راه است ندارد ؟؟ آیا کیسه این مملکت اینقدر خالی است که یک تالاب چندین میلیون ساله را حاضرید قربانی کنید اما نیم کلیومتر بیشتر هزینه نکنید ! این چه جنایتی است که این روزها در مناطق طبیعی ایران اتفاق می افتد . شما را بخدا نکنید با تالاب انزلی این گونه ! که جهان شما را نمی بخشد اگر تالاب انزلی نابود شود، اگر ریشه حیات در گلستان ایران بخشکد. .

   برگرفته از تارنگار دیدبان محیط زیست ایران

   --
   Mahdi Jalilkhani
   http://jmahdi.blogfa.com/ or http://jmahdi1.blogfa.com/

   To unsubscribe, please send a blank e-mail to:
   jalilkhani@... and write "Remove" on the "Subject" line.   --- On Fri, 8/22/08, Mahdi Jalilkhani <jalilkhani@...> wrote:
   From: Mahdi Jalilkhani <jalilkhani@...>
   Subject: درگیری مسلحانه محیط زیست با وزرات راه در تالاب انزلی
   To:
   Date: Friday, August 22, 2008, 11:26 AM

   درگیری مسلحانه محیط زیست با وزرات راه در تالاب انزلی

   Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.