Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Re: [lidhjashqiptare] Ju pershendes me nje kenge te Aznavour-it...

Expand Messages
 • Nirvana Pistulli
  Te lumte dora, Vitore, sa bukur paske bere qe na prune kete shkrim kaq te bukur. Sapo mbarova se lexuari, shume interesant! Po fotografia nuk ishte!!?? Tamam
  Message 1 of 1 , Dec 8, 2002
       Te lumte dora, Vitore, sa bukur paske bere qe na prune kete shkrim kaq te bukur. Sapo mbarova se lexuari, shume interesant! Po fotografia nuk ishte!!?? Tamam nje embelsire sonte per darke. Gjeta disa kenge te Aznavorit dhe duke i degjuar po shkruaj. C' na ktheva mbrapa ne kohe.... radio qe bente gjithmone zhurme dhe ne me koke ne te se nuk mund te çonim zerin, se degjohej.... dhe degjonim te mahnitur muziken qe embelsonte shpirtin tone. Sharlin e mbaj mend dhe ne televizor; trup vogel, si magjistar me nje sharm te veçante..... i pelqente te gjitheve, sa bukur thua te gjithe moshat; eshte kengetari i preferuar i mames time, gjithashtu dhe vjehres time i pelqente pamase dhe une e duke degjuar po mendoj per to.
       Kujtime...., dhe Lelo Lutazzi me "hit parade"........ Kujtimet kane vlerat e tyre dhe jane kaq te embla, me te bukura po me duken keto kenge sot, se me sjellin ne ne kohe...... sot me duken me vlere te dyfishte.....
   Nirvana
    
    
    
   Sent: Sunday, December 08, 2002 3:23 AM
   Subject: [lidhjashqiptare] Ju pershendes me nje kenge te Aznavour-it...

       Duke vozitur neper  shtypin Shqiptar, te revista "Klan". , gjeta kete shkrim , te shkrimtarit tash i njohur nga te gjithe antaret e listave, Z Vasil Qesari  nga libri i tije Post-scriptum per diktaturen ,shoqeruar me nje fotografi ,qe autori ka bere me Charles Aznavour U ktheva mbrapa  dhe jetova dhe nje here ato vite rinie qe nuk harrohen kurre...... Kur ne nje radio gjysem  te prishur, qe rrinim me dore ne manopulen e sintonise, se radio bente zhurme.... dhe degjonim muzike... Nje nga idhujt e mi, ka qene dhe Sharl Aznavur. Ne mend me erdhi melodia e "La bohème", kryevepra e tij, qe ka zanafillen nga "Bohema" e Puçinit. Ne ate kohe te varfer por te rinj, gjaku ,qe levrinte me shpejtesi dhe jetonim "lumturine" e rinise dhe kaq bukur tingellonte dhe teksti i kenges Si  ata,  ishim te varfer.. (vetem se ne nuk kishim shprese...) dhe si ata ndjenim deshiren e lumturise.....
   La boheme ça vouet dire
   on est hereux......
   nous ne mangions qu' un jour sur deux....
   La boheme ça vouet dire on a vingt ans..!..
   Bohem, do te thote te jesh i lumtur.
    Ne hanim nje here ne dy dite....
   La boheme do te thote te jesh 20 vjeç...
    Keto  fjale te shkeputura ,qe me vine nder mend dhe ne i perputhnim me jeten tone......
   "Come triste venezia", "L'anniversario"..... etj, etj,... Besoj se te gjithe moshataret e mij, me te rinj e me te vjeter i kujtojne me mall kenget e  shumta,te ketije kengetari famoz  prandaj te dashur motra dhe vellezer , po ja u dhuroj dhe ju kete shkrim , sidomos brezit tim ,  ne vend te embelsires se te djeles  

    PASIONI   AZNAVUR …

   -------------------------------------------- 

   …Per here te pare, kengen e Sharl Aznavurit ( Charles Aznavour ) e zbulova shume e shume vite te shkuara. Atehere, kur isha student e kengetari francez ne fjale, kish nje kenge ne garen e disqeve me te shitura ne Itali te quajtur « Hit Parade ». Ky emision transmetohej çdo te premte ne oren 13:00, ne emisionin fetish te radios prezantuar nga i madhi Lelio Lutazzi. Ishte pra, ajo, kenga e fameshme « Ammenez - moi“ ( Merrme me vehte ) e Aznavurit, ( se ciles aso kohe edhe pse nuk i kuptoja mire tekstin, i ndjeja thellesisht melodine, embelsiene e dhimbjen e zerit ), e cila me beri te njihesha me emrin e ketij kengetari te shquar…

   …Ne ate periudhe te zymte e teper te izoluar te jetes totalitare shqiptare, kur ne, brezi i asaj kohe degjonim fshehurazi kenget italiane dhe festivalin e Sanremos, mua as qe mund te me vinte mendja kurre qe, nje dite, diku ne nje vend te larget e te huaj ku me kish çuar egzili i padeshiruar, te kisha rastin te perjetoja nje ngjarje te veçante, personazh i se ciles do te isha « une » dhe Aznavuri…

   …Ngjarja ndodhi keshtu. Muajin qe shkoi do te xhiroja nje kronike per France 3 Television dhe, kur shefi i redaksise me tha se, do te shkoja per te xhiruar fillimin e sezonit te vjeljes se rrushit ne Shatone prestigjoze « Pape Clément » ne te cilen do te merrte pjese Sharl Aznavuri, kuptohet, merret me mend se sa i madh ishte emocioni e gezimi im…

   …Shatoja « Pape Clément » ndodhet ne Pessac, ne periferi te Bordose e ze nje siperfaqje prej 40 hektaresh. Historia e saj eshte pak a shume kjo : Ne fund te shekullit te XVIII - te, Bertrand de Goth, pinjoll i nje familje fisnike, tokat e se ciles shtriheshin ne periferi te Bordose, u caktua arkipeshkv i Bordose e, me vone, me 20 qershor te 1305 u zgjodh Pape e morri emrin Clement i V - te, emer te cilin e zoteron  sot shatoja e vreshat e saj perreth. Shatoja me fame eshte nje nga me te vjetrat ne Bordo e ajo ka prodhuar vere pa nderprerje qysh prej shate shekujsh ( grand cru classé des Graves en rouge ).

   … Amator i madh i vererave te Bordose e, njekohesisht “nun” i kesaj shatoje me emer, Sharl Aznavuri mbrriti aty rreth ores 11 te paradites me nje Roll-Rojs te zi. I qeshur, i thjeshte dhe me batuta plot humor, ai u takua fillimisht me te « zotet e shtepise », pritesit dhe gazetaret e, pastaj, shetiti neper mjediset e saj e ne vazhdim, ne nje parcele aty prane, beri edhe prerjen simbolike te nje vesh rrushi, gjest i cili shenoi edhe nisjen e vjeljeve ne kete shato te cilat behen me dore e pastaj perzgjidhen koker me koker. Pastaj ai vizitoi che - te ( qilaret ku perpunohet e vjeterohet vera ) e, ne fund, morri pjese ne nje dreke te shtruar prej pronarit te shatose « Pape Clèment », zotit Bernard Magrez.

   … Ishte pikerisht gjate asaj dreke qe, une, pasi kisha perfunduar xhirimet e nevojeshme u ftova ne dreken e perbashket ku merrnin pjese 15-20 vete midis te cileve edhe disa gazetare e reportere.Edhe pse protokolli ne te tilla raste eshte shume strikt, Aznavuri e prishi ate duke u drejtuar disa pyetje, nder te tjera, edhe gazetareve te ftuar. Kur, mua me erdhi radha te prezantohesh dhe i shpjegova se nga isha, Aznavuri tregoi interesim e tha :

   - Per Shqiperine kam degjur heret. Ne restaurantin e prinderve te mi ne Paris, ne mos gabohem aty nga vitet ’38-‘39, para se te fillonte lufta,, vinte edhe nje shqiptar me emrin Ali. Ai punonte ne nje shtypshkronje aty afer dhe babait tim i haej shume muhabeti me te sepse, nder te tjera ai fliste edhe turqisht…

   - Po me vone? - e pyeta une duke i shpjeguar pastaj, shkurt, se kenget e tij ishin mjaft te njohura e te dashura edhe ne vendin tim e se, gjate viteve te diktatures komuniste, ato ishin te ndaluara te degjoheshin.

   - Me pas, s’kam degjuar asgje !Por megjithate, ndofta aty rreth viteve’70, kam marre nje leter nga nje admirues shqiptar i cila ishte postuar nga Zvicera. Shkruesi i saj qe nje djalosh qe ankohej per regjimin e atehershem i cili i ndalonte kenget e huaja e me kerkonte nje fotografi me autogarf. Une ja dergova ate, por nuk e di ne se e ka marre apo jo…

   - Nuk besoj ! - i’u pergjegja.

   - Po, ke te drejte ! shtoi ai trishtueshem – Vendi dhe populli juaj kane pasur pak a shume po te njejten histori tragjike si ai i  imi, Armenia ...

   ... Kaq u tha ne ate tryeze per Shqiperine e, une thashe me vehte se edhe aq ishte shume e, per me teper e ndeja vehten fatlum qe kisha shkembyer dy fjale me te si shqiptar. Pastaj dreka kaloi duke pasur, natyrisht, ne qender personazhin e adhuruar dhe mikun e veçante. Si djale i nje guzhinjeri, Aznavuri tha pastaj se guzhina ishte nje nder pasionet e tij. Specialitetet e tij te preferuara: qoftet armeniane dhe makaronat italiane dhe, natyrisht, vera e cila siç u shpreh ai duke qeshur “...me ngroh zemren, me zgjon ndjenjat e me lumturon gojen... e se, para se te hipi ne skene une bej ritualin tim, hedh dy-tri gllenjka vere bordoje per te ngrohur gryken....“

   ... E, ne fund te asaj dreke te kendeshme e te paharruar, Aznavuri perseriti  ate te cilen e quante fjaline me te bukur, citatin me te kendeshem e me te spikatur qe ai mendonte se i shkonte veres. Pikerisht nje fraze te marre nga nje prej poemave te Viktor Hygo-se te titulluar “Fete chez Terese“   (Feste te Tereza):

   “ Zoti ka krijuar ujin, Njeriu ka bere veren ! „

    

   PATRIARKU I KENGES FRANCEZE

   -----------------------------------------------------

    … Sot ne moshen 78 vjeç, kengetari i madh, autori i me se 500 kengeve, klasiku i  kenges franceze mbetet endé nje nder mjeshtrat me te medhenj te kenges romantike ne mbare boten. Kohet e fundit, bile, ne nje sondazh te saj "Times CNN" e pat zgjedhur ate si "artistin e shekullit" para Elvis Presley dhe Bob Dylan-it.

   … Ai i provoi te gjitha talentet dhe u shperblye si rrallekush… Kengetari shatevogel ka pershkruar nje karriere brilante se ciles  do t'i a kishte ziline shumekush nga me te medhenjte e kenges ne bote. Dhe, ne nje moshe te tille kur bashkemoshataret e tij i gezohen pensionit, Sharl Aznavuri nuk eshte ende i vendosur t'a lere kengen dhe skenen. Per fat e per kenaqesi te admiruesve e publikut te tij, i cili sa vjen behet gjithmone e me i shumte…

          ( Sharl Aznavuri eshte nje poliglot dhe nje njeri i dashur per shume adhurues te tij anekend botes. Me kengen e tij, ai sheron brengat, plaget e shpirtit dhe hallet e njerezve te thjeshte. Kushdo qofte subjekti apo tema: dhimbja e te sapo dashuruarave, vetmia, drama e njerezve qe vuajne nje hanicap, deshperimi i nje nene apo dashurite e deshtuara…Me kenget dhe fjalet e tij Aznavuri transmeton dashurine, tolerancen dhe filozofine e jetes. Ai nuk harron kerkend e, perveç kesaj, ai kerkon te bashkoje kulturat dhe diferenecat midis popujve duke interpretuar kenge ne shume gjuhe te huaja…)

   Charles Aznavour - Ambasadori i kenges franceze ne bote.

   Sharl Aznavur ( pseudonim i Ravenagh Aznavurian ) njihet ne mbare boten si ambasadori me shquar i kenges fanceze. Me zerin e tij te veçante e stil te paimitushem, ai ka magjepsur publikun e shume brezave, jo vetem ne vendin e tij por ne shume vende te tjera.

   Lindur ne Paris me 1924, ( fare rastesisht - siç shprehet me shaka ai ), nga prinder armeniane te emigruar ne France, ai debutoi per here te pare ne teatrin "Petit Monde" qysh ne moshen 11 vjeç. I ati, Misha, nje bariton i vjeter, pat hapur ne rrugen Huchette nje restaurant me guzhine armeniane qe frekuentohej jo vetem nga emigrante te Europes qendrore por edhe nga artiste te shumte.

   Me 1933, prinderit e regjistrojne djalin e tyre te vetem, i cili enderron te behet aktor, ne Shkollen e Shfaqjeve ( Ecole du Spectacle ). Shume shpejt Sharl nis te luaje si figurant ne disa role te dores se dyte e ne filma te ndryshem. Me 1939, Aznavuri takohet me Pierr Rosh (Pierre Roche) i cili shkruan nje kenge per duet qe ata se bashku e paraqesin neper kabarte e Parisit. Me ne fund, per te kish nisur bota e madhe dhe e pafund e skenes...

    Nje fillim i veshtire …

    … Debutimi i tij i pare ne kenge qe mjaft i veshtire per shkak te zerit dhe mungeses se paraqitjes fizike dhe, vitet e para te karieres se tij si kengetar solo, s’lane as gjurmen me te vogel. Por, me 1954, publiku u mrekullua prej kenges "Per jeten time" ( Sur ma vie ). Me 1964 disku i tij me kengen “La mama” u shit ne mbi nje milion kopje.

   Pas kesaj, sukseset do te jene me dhjetra e me dhjetra. Turne te pafund ne Amerike, Azi e Europe, miliona disqe te shitura e shfaqje te panumurta. Baladat e tij me melodi te embla, arranzhimet e tyre perfekte, tekstet e kengeve poetike - bene qe ai te krijoje stilin dhe veçantine e vet duke u ndjekur nga miliona e milona "fansa" e nga shume gjenerata ...

   ... 1976. Sharl Aznavuri feston 30 vjetet e tij te karrieres, nder te cilat 15 vjet te nje suksesi te pandalshem. Dhe kurba  e suksesit te tij nuk njeh kurre ulje. Aznavuri tashme eshte bere“celebre“ne gjithe boten. Emri i tij behet sinonim i Frances. Ne shume vende kenget e tij kendohen nga kengetare me fame nderkombtare. Keshtu, Ray Charles kendon "La mama", Chirley Bassey dhe Fred Astaire kendojne "Les Plaisirs démodés", Bing Crosby, para se te lere pergjithmone skenen, kendon "Hier encore", ndersa Lisa Minnelli mbetet gjithmone nder admiruesiet e tij te perhereshme.

   ... Por, nderkohe, edhe pse i instaluar me banim ne Zvicer ai nuk  mund te jetoje dot pa Parisin. Me 1978, "nomadi i perjetshem" kthehet ne Qytetin e Dritave. Pikerisht ne kulmin e muzikes"disco"ai nis nje turne ( i pari pas 12 vjetesh mungese ) neper France ku ndiqet parreshur nga turma te pafund admiruesish dhe e perfundon ate, duke kenduar per nje muaj rrjesht ne"Olympia", ne sallen - tempull ku kane debutuar emrat dhe mjeshtrat me te shquar te  kenges franceze.

           ( Perdja ngrihet dhe, ne qender te skenes, skicohet hija e nje personazhi te shquar. Heshtja duket sikur e mbyt publikun e padurueshem. I ndriçuar nga nje prozhektor, silueta e tij e vogel leviz ne erresire si nje qiri, drita e te cilit ngrihet ne qiell duke vallzuar. Nje drithme pershkon tej e mbane skenen e publikun. Form... form... form... formidable. Jane keto fjalet e para qe çelin dialogun e tij me publikun e shumte... Form... form... form... formidable... )

    ...Dhe perseri ne udhe neper bote...

   Ne vitet qe vijojne ai kendon ne 81 vende te ndryshme duke e mbyllur udhetimin ne SHBA me nje turne prej tre muajsh. "Odiseje" artistike, prej me teper se nente vjetesh mungese duket se merr fund. Me 1987, ai kthehet perseri ne Paris per te dhene koncertet e tij tashme te njohuar, ne Pallatin e Kongreseve…

   E perseri ne udhe, nga Tokio ne Nju Jork…Ne udhe gjer ne vitin 2000 kur publikoi albumin e tij te fundit « Aznavour 2000 »….

    … Nje nga pasionet e medha te Aznavurit mbetet edhe kinemaja.Me 1990 ai luan ne nje seri te gjate televizive te titulluar « Kinezi » ( Le chinois ) e me pas ai shperthen me nje rol ne filimin « Laura ». E pastaj ne dhjetra filma te tjere me regjisore te shquar si Georges Franju, François Truffaut, Stanley Kubrik, Marion Hansel, Claude Lalouch ; me skenarin e filmit « Yiddish Connection » te Paul Boujenah etj…

    Armeni... Mon Amour !

    …Se bashku me kunatin, Zhorzh Garvarenc, Sharl Aznavuri pat shkruar qysh me 1975 kengen "Ils sont tombés", ( nderkohe qe kremtohej 60-vjetori i genocidit dhe masakrave te vitit 1915 ndaj popullit armenian ). Me 1963, gjate nje turneu ne Bashimin Sovjetik, ai mundi te njihet nga afer me vendlindjen e prinderve te tij,Armenine. Qysh prej asaj kohe e, vaçanerisht pas termetit te vitit 1988 ku vdiqen 50.000 vete, ai nuk e harroi asnjehere vendin e prinderve te tij, por iu kushtua teresisht atij.

   Per respekt ndaj Aznavurit dhe per te ndihmuar e mbeshtetur Armenine, thirrjes se tij per te marre pjese ne hartimin e nje disku te perbashket i’u pergjigjen 89 artiste nga e gjithe bota…Klipi i reliazuar me kete rast, i titulluar « Pour toi, Armenie ! » ( Per ty, Armeni ! ), u mbeshtet mbi idene e regjisorit Henry Verneuil, ( edhe ky me orgjine nga Armenia ) si edhe me tekstin dhe muziken e Aznavurit.

   Mbas kesaj ai krijoi fondacionin "Aznavuri per Armenine" dhe vazhdon te mbledhe ndihma e kontribute duke perfituar edhe nga fama e tij boterore. Vepra e tij ka shkaktuar nje ndjenje te thelle krenarie dhe adhurimi nacional e, per rrjedhoje, Sharl Aznavuri eshte emeruar  ambasador i perhershem i Armensie ne UNESCO.

      ( Sharl Aznavur eshte kengetar, kompozitor, aktor filmash, teatri dhe poet. Ai eshte autor i me se 600 kengeve e 1.000 kompozimeve. Ne librin e tij te fundit me poezi « Fjalet e afishes » jane permbledhur tekste kengesh te pabotuara ndonjehere ne proze e poezi… Sharl Aznavuri eshte gjithmone njeriu i dites. Koha kalon por kenget e tij shoqerojne jeten tone te perditeshme. Tekstet e tyre ngrohin ndjenjat tona, zgjojne dhimbjet e shpirtit, dashurine dhe plaget e zemrave tona… Ka 50 vjet qe, zeri  i ketij njeriu te madh me shtat te vogel, ben te vibrojne zemrat tona. E per me teper, me zerin e tij ai na ben te perjetojme shpresen per nje te neserme me te lumtur…)
   VitoreStefaLeka   Per te Blu American Express è gratis   VitoreStefaLeka   Per te Blu American Express è gratis
   To unsubscribe from this group, send an email to:
   lidhjashqiptare-unsubscribe@yahoogroups.com   Your use of Yahoo! Groups is subject to the Yahoo! Terms of Service.

  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.