Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Fotoreportazh Seminari 100-vjetori Federates Pan Shqiptare VATRA

Expand Messages
 • BeqirS@aol.com
  NJU JORK: U zhvillua Seminari 100-vjetori Federates Pan Shqiptare VATRA : 100 Vjet ne Sherbim te Kombit! Reportazh sepecial BEQIR SINA, New York
  Message 1 of 1 , Mar 31, 1936

   NJU JORK: U zhvillua Seminari 100-vjetori Federates Pan Shqiptare VATRA : 100 Vjet ne Sherbim te Kombit!

   Reportazh sepecial BEQIR SINA, New York   Kryeministri Berisha, ambasadori i SHBA, ne Tirane, Alexander Arvizu te pranishem ne konferencen per 100 vjetorin e Vatres, se bashku me personalitete te larta, nga trojet Shqiptare, studjues, diplomate, artiste, gazetar, mjete te informimit, aktiviste, shqiptare nga Shqiperia, Etnike, e nga tera anet e botes dhe te Amerikes   NEW YORK CITY : VATRA, se bashku me komunitetin shqiptaro amerikan, shenojne kete pervjetor me nje Konference Shkencore, qe u mbajte diten e shtune me 28 prill 2012 ne Nju Jork. Per te ndjekur Konferencen e 100 Vjetorit te Vatres, kishin ardhur grupe shqiptaresh nga shtete te ndryshme te Amerikes, prej nga Alaska e larget, Kalifornia, Arizona, Teksasi, Illinoi, Miçigani, Florida, Karolina e Veriut, Uashingtoni, Virxhinia, Idiana, Dakota, Kolorado, Filadelfia, Bostoni, New Yorku dhe shtetet per reth, e tjere.

   Konferenca Shkencore “Federata Pan-shqiptare e Amerikes VATRA, 100 vjet ne sherbim te Kombit”, u zhvillua ne nje nga hotelet e njohura ne qender te Manhattanit, The Helmsley Park Lane. Me kete rast gjate gjithe dites qendroi e çelur ne mjediset e salles, ku u mbajte konferenca, ekspozita fotografike ”100 vitet e Vatres”, ku permes imazheve fotografike, percillej rruga e Vatres dhe e komunitetit shqiptar gjate 100 viteve prej 28 prillit 1912, ditethemelimit te saj. Madje kishte dhe fotografi qe datonin para themlimit te Vatres, fotografi qe fiksonin udheheqesit e pare te komunitetit shqiptar, qe hodhen bazat e Levizjes Kombetare shqiptare ne Amerike, si Noli, Peci, Kirka, Josif Pani,Faik Konica etj.


   Pas interpretimit te hymneve kombetare amerikane e shqiptare, nga artistet e njohur Merita Halili dhe Raif Hyseni, klerike te larte shqiptare nga te kater besimet fetare pershendeten dhe u luten sipas zakoneve te tyre fetare, per shqiptaret dhe Vatren ne kete 100 vjetor. Nderkaq, Kryeministri i Shqiperise dr Sali Berisha, gjate konferences i dhuroi kryetarit te Vatres, dr Gjon Buaçaj Himin e shoqates VATRA, nxjerre nga arkiva e shtetit ne Shqiperi.   Hapja e Konferences - dhe moderimi i saj - u be nga Vatrani i vjeter zoti Frank G. Shkreli, nje veprimtar i shquar i çeshtjes kombetare, intelektual patriot ne diaspore, i cili ka qene gazetar dhe redaktor ne “Zerin e Amerikes”, seksioni shqip nga viti 1974 deri ne vitin 1984. Me pas, zoti Shkreli po tek “Zeri i Amerikes”, ka qene shef i seksionit shqip (1984-1985). Dhe, nga viti 1985 deri ne vitin 1990 ka sherbyer keshilltar i larte programacioni ne divizionin europian te “Zerit te Amerikes”, si dhe ka qene Drejtor Ekzekutiv i Keshillit Kombetar Shqiptaro Amerikan - KKSHA.


   Ne hapje te ceremonise, kryetari i Federates pan Shqiptare “Vatra” zoti Gjon Buçaj falenderoi me mirenjohje kryeministrin Berisha, i cili me prezencen e tij ne nje dite te shenuar per Vatren nderoi kujtimin e themeluesve te saj dhe te te gjithe atyre qe me perkushtim dhe sakrifica e mbajten Vatren pergjate nje shekulli ne sherbim te kombit. Zoti Buçaj e cilesoi kryeministrin Berisha si nje mik te madh te diaspores dhe nje personalitet qe ka kontribuar si askush tjeter ne mbeshtetjen e diaspores.

   Me tej, zoti Buçaj pasi ne emer te Vatres faleminderoje te gjithe te ftuarit me rradhe, theksoi se ky kremtim do te sherbeje si nje frymezim per vazhdimin e punes fisnike te Vatres si dhe te percjelljes se ketij misioni tek brezat qe do te vine. "Te paret e krijuan, shqiptare te tjere e mbajten deri ditet e sotme dhe me ate idealizem edhe keta ta percjellin drejt se ardhmes", u shpreh ai.


   Duke hapur kete konferenence, drejutuesi i saj zoti Shkreli, tha se:" Historia e Vatres, eshte edhe histori e marredhenieve shqiptare amerikane, e cila prej themelimit te tyre do te kremtojne edhe 90 vjetorin e vendosjes se ketyre marredhenive te shkelqyera".

   Pervjetori Vatres, theksoi Shkreli, eshte aq shume i lidhur per Shqiperine, shqiptaret dhe kulturen e tyre - siç eshte per marredheniet e tyre. Vizita e Kryeministrit ne Uashington kete jave, per takime te nivelit te larte me Sekretaren e Shtetit Hillari Klinton, dhe me udheheqesit e Kongresit dhe te Senatit, nenvizon angazhimin dhe rendesine me te cilen te dyja vendet kan nivelin e marredhenieve dypaleshe qe ishin aq brutalisht thyera dy dekada me pare nga regjimi komunist i Enver Hoxhes, per gati 50-vjet.

   Gjate takimit te tij me Sekretaren e Shtetit, Dr Berisha tha'' Shtetet e Bashkuara kane luajtur nje rol te rendesishem gjate momenteve me te veshtira ne te historise. Forcimi ketyre marredhenie, eshte detyre e çdo shqiptari. Ajo ka qene misioni i Vatres dhe i komunitetit Shqiptaro-Amerikan per nje shekull, sepse po shqiptaret si duan Shtetet e Bashkuara te Amerikes, gjithashtu e duan Shqiperine.


   Me pase zoti Frank Shkreli, duke u paraqitur pjesemarresve, ambasadorin e Shteteve te Bashkuara ne Tirane, Aleksander Arvizu, tha ne 100 vjet te historise Vatra eshte me te vertete historia shqiptare ne marredheniet, SHBA me shqiptaret. Megjithse, jo per fajin e shqiptarerve keto marredhenie, ne kohen e sundimti komunist, siç ishte rasti gjate regjimit komunist te Enver Hoxhes, u nderprene. Gjate kesaj kohe Vatra, nenvizoje zoti Shkreli, ishte nje ze qe do te fliste per interesat e shqiptareve ketu ne Shtetet e Bashkuara, dhe natyrisht ishte komuniteti shqiptar-amerikan, ishte VATRA dhe Vatranet e saj ata burra te medhenje. Shume e emocionuar ka qene koha kur SHBA-dhe Shqiperia rivendosen marredheniet e tyre, u shpreh Shkreli, te cilat ishin me ne fund ri-themeluar ne mars 1991 me ato ndryshime demokratike qe ndodhen atehere.

   Ç'ka, iu drejtua zoti Shkreli, Ambasadorit Arvizu, "Per mua personalisht nuk kishte moment me te madhe ne 30-vjet karrieren time te punes prane qeverise se SHBA", dhe nuk ka pasur nder me te madh, per nje amerikano-shqiptar, atehere kur mua mu kerkua qe te shoqeroje per here te pare nga Departamenti i Shtetit delegacionin Amerikan ne Shqiperi, ne mars / prill te vitit 1991. Mirepo tha zoti Shkreli, "Marredheniet ndermjet Uashingtonit dhe Tiranes nuk kane qene asnjehere me mire, se sa sot ne kete 100 vjetor, sepse keto marredhenie jane sot ne duart e shume te mira dhe te sigurta, sepse ato kan diplomatin amerikan ne trajtimin e tyre, i cili eshte tjeter Shkelqesia e tij Aleksander Arvizu."

   Ambasadori amerikan ne Tirane, duke marre fjalen mes duartrokitje entuziaste te pranishemeve, mbasi vlersoi rolin dhe kontributin e disapores shqiptare ne SHBA, e cilesoi 100 vjetorin e Vatres, si nje rast per te reflektuar e gjithashtu per te rikthesuar se perpjekjet dhe marshimi i shqiptareve drejt nje jete çdo dite me te mire vazhdon e kurre nuk do te ndalet, dhe marredheniet shume te mira mes Shqiperise dhe SHBA, tha ai.   Nje vend te veçante ne fillim te Konferences Shkencore “Federata Pan-shqiptare e Amerikes ”VATRA, 100 vjet ne sherbim te Kombit” iu rezervua Lutjes dhe Bekimit fetar nga Perfaqsues te te gjitha Komuniteteve Fetare, shqiptare, te cilat jane simbol i bashkejeteses fetare, qe kemi ne shqiptaret ne bote, nga : Shkelqesia e Tij, i Perndershmi Nikon, Peshkop i Bostonit, i Nju Inglend dhe i Arkipeshkvise Shqiptare Zoti Gazmend Aga, Nen kryetar i Komunitetit Mysliman te Shqiperise I Perndershmi Imzot Dod Gjergji, Ipeshkev i Kishes Katolike te Kosoves I Nderuari Edmond Brahimaj, Kryegjyshi Boteror i Bektashinjeve I Nderuari Papas Antonio Bellusci, delegat i Episkopit Arberesh te Ungres, te Perndershmit Donato Olivero


   Fjalet pershendetese iu lane si ne te tilla raste personaliteteve te Larta, nga Shqiperia, Kosova, Maqedonia, Mali i Zi, Presheva, Bujanovci, Medvegja, Çameria dhe Diaspora.Shkelqesia e tij Kryeministri i Shqiperise, Professor Doktor, Sali Berisha, ishte folesi kryesore dhe mbas tij foli Shkelqesia e tij, Ambasadori i Shteteve te Bashkuara ne Tirane, Zoti Alexander Arvizu. Ne vazhdim fjalen e mori Shkelqesia e saj, Zevendes Kryeministrja e Republikes se Maqedonise, Zonja Teuta Arifi, dhe Ministrit te Dispaores te Republikes se Kosoves, zotit Ibrahim Makolli.


   Nderkohe, kuadrin e aktiviteteve per 100-vjetorin e shpalljes se Pavaresise se Shqiperise, dhe 100 vjetorin e krjimit te Shoqates PanShqiptare te Amerikes VATRA, i ftuar special i shoqates Vatra keto dite ishte dhe L.T.M. Princi Leka II, i cili pershendeti me kete rast Konferencen Shkencore “Federata Pan-shqiptare e Amerikes ”VATRA, 100 vjet ne sherbim te Kombit”.


   Ne panelin e pare mbajten shtate kumtesat e tyre Prof. Nicholas C. Pano, – “ Komuniteti Shqiptaro-Amerikan, Vatra dhe Shqiperia, 1912-1924’’. Professor Beqir Meta, ( u lexua nga zoti Zef Bala ne mungese) – “VATRA dhe Shteti 100-vjeçar Shqiptar’’. Archimandrit Theophan, – “Roli i Klerikeve Ortodoks Shqiptare ne Themelimin e Federates Pan-Shqiptare, Vatra’’ .Dr. Elez Biberaj, – “ Zeri i Amerikes dhe Renja e Komunizmit ne Shqperi –Nje Deshmi Personale’’ .Prof. Fehari Ramadani, – “Bashkpunimi i Faik Konices me Austro-Hungarine per Interesat Kombetare’’ .Mal Berisha, -- Ndihmesa e Vatres Nepermjet Delegatit te saj Çaarls Erickon ne Konferenen e Paqes ne Paris, 1919 dhe ne ate te San Franciskos, 1945’’ Naum Prifti, – “Epitafet e Fan Nolit te Don Kishoti’’


   Nderkohe ne panlenin e dyte kumtesat vazhduan me editorin e Diellit, Dalip Greca, – “Gazeta Dielli si Misionare e Shqiptarizmes ne Shtetet e Bashkuara te Amerikes’’ Anton Çefa, --( u lexua ne mungese) ‘’Vatra Noli, Konica dhe Wilsoni’’ Ilir Ikonomi, -- “Vatra dhe Njohja e Shqiperise nga Amerika’’ Agron Alibali, LL.M,. – “Aktiviteti Ligjor dhe Politik i Vatres Gjate Viteve 1919 -1921’’ Bejtullah Destani – “Vatra ne Raportimet e Entit te Zbulimit Politik te ‘Foreign Office’, 1918-1919‘’ Prof. David Avdul, – “ Pervoja e Vatres: e Kaluara, e Tashmja dhe e Ardhemja’’


   Panelin e fundit e shoqeruan me kumtesat e tyre Idriz Lamaj, – “Vatra dhe Pretendimet Greke ndaj Shqiperise ne fund te Luftes se Dyte Boterore Prof. Jusuf Bajraktari,(u lexua ne mungese) – “ Vatra per Viset Shqiptare Jashte Shqiperise se Pavarur’’ Papas Antonio Bellusci, – “Arbereshet e kalabrise dhe Vatra per Pavaresine e Shqiperise’’ Prof. Binak Ulaj, -- Roli i Plave Gucise ne Pavaresine e Shqiperise Elez Osmani, – ‘’Kontributi i Vatres ne Harmonine Fetare’’ dhe ne fund Mithat Gashi,— Roli i Vatres: 1990-2010

   Fjala e mbylljes se Konferences Shkencore “Federata Pan-shqiptare e Amerikes ”VATRA, 100 vjet ne sherbim te Kombit”, u mbajt nga Kryetari i Vatres Dr. Gjon Buçaj

    

    

    

    
  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.