Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

GUTENBERG, GHAFASE, VA ... KHANDANE KETAB ROYE MONITOR

Expand Messages
 • Mani Shahrir
  گوتنبرگ، قفسه و ... خواندن كتاب روي
  Message 1 of 1 , Aug 3, 2007
  • 0 Attachment

   گوتنبرگ، قفسه و ... خواندن كتاب روي مانيتور!

   اوائل دهه 1370 شمسي كه دسترسي به اينترنت تازه در ايران امكانپذير شده بود، يكي از معماهاي زندگي پيدا كردن پاسخ اين سوال بود كه "اينترنت اصلا به چه دردي مي‌خوره!"

   با دسترسي دست و پا شكسته‌اي كه به همت محمد جواد لاريجاني برقرار شده بود و با استفاده از ابزارهايي ابتدايي كه اصلي‌ترين و كارآترين‌شان "ايميل" بود، شروع كرديم به "اينور و آنور" رفتن و سرك كشيدن براي آنكه سر در بياوريم كه اين موجود افسانه‌اي چه استفاده‌هايي دارد. آن زمان همه چيز متني (Text) بود، حتي وب. از تصوير و صوت و ويدئو و ... هرچه چندرسانه‌اي است، خبري نبود. براي استفاده از امكاناتي مثل gopher، archie و همين World Wide Web نرم‌افزارهايي ساده و ابتدايي وجود داشتند كه سر در آوردن از شيوه كارشان با سرعت‌هاي آن زمان وقت و حوصله بسيار مي‌خواست. يادم مي‌آيد كه من معمولا همه كار را با "ايميل" انجام مي‌دادم. به نشاني‌اي نامه مي‌فرستادم و تقاضا مي‌كردم كه يك صفحه وب را برايم بفرستد. فردايش نامه پاسخ رسيده بود و صفحه در اختيارم بود و دوباره اگر در صفحه بعدي پيوندي (Link) وجود داشت كه مي‌خواستمش، نامه ديگري و تقاضاي ديگر!

   خلاصه با همين روش‌ها بود كه روزي "پروژه گوتنبرگ" را پيدا كردم. مجموعه‌اي از آثار ادبي جهان كه دوره اعتبار حق مولف‌شان (Copyright) اغلب به دليل گذشت زمان بسيار از انتشارشان به پايان رسيده بود و متوني رايگان يا آزاد محسوب مي‌شدند، به همت دست‌اندركاران اين پروژه بصورت ديجيتال در آمده بودند و در قالب پرونده‌ها/فايل‌هاي متني در پايگاه اطلاع‌رساني اين پروژه در اختيار علاقمندان قرار گرفته بود.

   در آن زمان برخورد با اين "كتابخانه الكترونيك" براي كسي كه عادت كرده بود دسترسي به "كتاب خارجي" يعني سالي يكبار مراجعه به نمايشگاه كتاب و گذشتن از خان‌هاي مختلف براي خريداري يك كتاب (هنوز هم تقريبا همينطور است!)، بسيار هيجان‌انگيز بود. كافي بود عصر قبل از رفتن به خانه يك نامه بفرستي و فردا صبح هريك از آثار مارك تواين، ژول ورن، سرآرتور كونان دويل و ... بسياري ديگر از بزرگان ادب دنيا در صندوق پستي‌ات بود. البته با اين روش خرج كاغذ و نوار چاپگر آدم بالا مي‌رفت!

   آن وقت‌ها مجموعه گوتنبرگ حاوي چند صد كتاب بود. بعدتر مجموعه كامل آن آثار را بر روي ديسك نوري هم ديدم. اما اخيرا كه براي نوشتن اين مطلب دوباره به سراغ پروژه گوتنبرگ رفتم، ديدم كه در تمام اين سال‌ها پروژه به كار خودش ادامه داده و اين كتابخانه حالا چيزي بيش از 20000 جلد كتاب را در خود جاي داده است.

   پروژه گوتنبرگ، امروز!

   نشاني وب سايت پروژه مثل طراحي در و ديوارش بسيار ساده است. www.gutenberg.org. تصور مي‌كنم گوتنبرگ به خواب هم نمي‌ديد كه روزي اين نشاني به كاربردي چنين مرتبط با نام او اختصاص بيابد.

   همانطور كه گفتم پروژه در حال حاضر مجموعه‌اي بيش از 20000 كتاب الكترونيك رايگان را در اختيار علاقمندان قرار مي‌دهد. كتاب‌ها در قالب‌هاي مختلف متني، HTML، eBook و صوتي آماده شده و ارائه مي‌شوند.

   روز خوش - م.ش. - ج.ك.

    

  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.