Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

TAZEHAYE SITE!

Expand Messages
 • Mani Shahrir
  تازه‌هاي سايت جنگ و ديگر هيچ! بيشتر
  Message 1 of 2 , Apr 2, 2007

   تازه‌هاي سايت

   جنگ و ديگر هيچ!

   بيشتر تعطيلات نوروز به خواندن "زندگي، جنگ و ديگر هيچ" گذشت. و البته نهضت همچنان ادامه دارد و كتاب به پايان نرسيده. نمي‌دانم تاثير هواي غالبا ابري اين مدت بوده يا گيرايي خود كتاب است، اما به هر حالت از آن كتابهايي است كه "بايد خواند!" رفتن در حال و هواي ويتنام و جنگ و فالاچي باعث شد تا يكي از "يادم نره‌"هاي سايت دوباره به خاطرم بياد و در يكي از روزهاي تعطيلات بنشينم و فهرست جديدي درست كنم با عنوان "درباره غريزه اصلي، جنگ!" عنوان كتاب تصور مي‌كنم به اندازه كافي گويا هست.

   *   *   *

   جدي‌خواني ارديبهشت و خرداد

   براي جدي‌خواني ماه‌هاي ارديبهشت و خرداد هم كتابي انتخاب كرده‌ام. كتاب جديد بعد از يك وقفه دو ماهه جانشين "آَشنايي با موسيقي كلاسيك" مي‌شود كه جدي محبوبي نبود!

   اما در مورد جدي‌خواني اين دوره. اگر تعجب كرديد كه چرا اين بار موضوع جدي‌خواني اينقدر "علمي" شده و انتخابي در حيطه نجوم و كائنات و كهكشان‌ها صورت گرفته، و اگر با خواندن مطالبي كه درباره اين كتاب در سايت آمده همچنان اين سوال برايتان بي‌پاسخ ماند، منتظر باشيد تا همين روزها نامه‌اي در اين رابطه دريافت كنيد. شايد شما هم براي اطلاع از طول و عرض كهكشان ترغيب شديد!

   *   *   *

   انتخاب از ميان ديگر محصولات فرهنگي

   هوس رباعيات خيام در شب عيد و ارسال گزيده‌اي از آن براي همراهان جيره‌كتاب دوباره وسوسه معرفي و عرضه كالاهاي صوتي را در كنار كالاهاي فرهنگي كاغذي بيدار كرد. براي شروع دوباره هم كار را با همين رباعيات خيام با دكلمه شاملو و آواز محمدرضا شجريان شروع مي‌كنيم. اميد كه هم شما اين انتخاب را بپسنديد و هم معرفي محصولات جديد در اين بخش تداوم يابد.

   *   *   *

   كتابهايي كه در اسفند خريده‌ام

   و بالاخره اينكه "فهرست كتابهايي كه در اسفند 85 خريده‌ام" هم امروز آماده شد. در مورد خريد كتاب در فروردين زياد مطمئن نيستم. هم تا آخر ماه ديگر راهي نمانده و هم بازارها، منجمله بازار كتاب، تازه نفس كشيدن مجدد را از فردا شروع مي‌كنند. بنابراين به نظرم نمي‌رسد كه در اين مدت باقيمانده صرافت كنم تا كتابي بخرم. بگذريم كه "جنگ نمايشگاه كتاب" هم هنوز نتيجه‌اش مشخص نشده است. اگر با وجود همه اختلافات به هر حال نمايشگاه برگزار شود، ناشران مطابق سالهاي قبل عرضه كتابهاي جديدشان را تا زمان شروع نمايشگاه متوقف خواهند كرد به اين نيت كه پيشخوان غرفه‌شان در نمايشگاه با چند عنوان كتاب "تازه چاپ" جذاب‌تر شود. به همين خاطر احتمالا تنظيم فهرست بعدي براي ماه خرداد و مربوط به "كتابهايي كه در ارديبهشت مي‌خرم" خواهد بود.

   *   *   *

   تعطيلات نفس‌بر عيد بالاخره تمام شد. از فردا همه دوباره بايد برويم سر كار و زندگي. بعضي اخمو و دلخور، بعضي شاد و شنگول. اگر اين سيزده روز "بخور و بخواب" را يك وقفه ناگزير محسوب كنيم مي‌شود اينگونه در نظر گرفت كه بهار زندگي تازه از فردا شروع مي‌شود. بهار و فصل‌هاي در پي بر شما خوش باد.

   شب خوش - م.ش. - ج.ك.

    

  • Mani Shahrir
   سلام در اين هفته نصفه و نيمه كه گذشت فرصت شد تا مطالب چند بخش از وب سايت جيره‌كتاب را
   Message 2 of 2 , Jun 8, 2007

    سلام

     

    در اين هفته نصفه و نيمه كه گذشت فرصت شد تا مطالب چند بخش از وب سايت جيره‌كتاب را بروز كنم. نقاط تغيير كرده به شرح زير هستند:

     

    فهرست كتاب‌هايي كه در ماه ارديبهشت خريدم

    ماه ارديبهشت و نمايشگاه كتاب و آغاز شدن سال جديد دست به دست هم داد و باعث شد كه ما بالاخره بعد از مدتي كمي كتاب بخريم (!!!) فهرست و معرفي كوتاهي از هر كتاب مثل هميشه در بخش "كتابهايي اخيرا خريده‌ام" آمده است.

    در مورد كتابهاي ماه ارديبهشت بايد اين را هم اضافه كنم كه وقتي كار تنظيم صفحه تمام شد متوجه شدم كه اكثر كتابهاي ماه ارديبهشت داستان و رمان هستند. در صورتي كه قرار بود كتاب‌هاي اين فهرست كمي متفاوت‌تر و متنوع‌تر باشند. راستش ديگر كار از كار گذشته بود و "كتابها را خريده بودم". انشاالله در خرداد ماه جبران مي‌كنم.

     

    بروزرساني فهرست كتابهاي پرستاره

    همانطور كه ديده‌ايد، جمعبندي امتيازاتي كه اعضاي جيره‌كتاب به كتابها مي‌دهند هميشه در صفحه‌اي بر روي سايت در معرض ديد علاقمندان قرار دارد. اطلاعات اين صفحه هم مدتي بود كه بروزرساني نشده بود. بگذريم كه كتابهاي پرستاره بالاي جدول به نظر نمي‌رسد كه حالا حالاها خيال داشته باشند جايشان را به ديگران بدهند اما به هر حال وارد شدن كتابهايي كه تازه خوانده‌ايم به اين فهرست ضمن آنكه به ديگراني كه دنبال ملاك و معياري براي انتخاب كتاب مي‌گردند كمك مي‌كند، احتمالا براي مشتركين جيره‌كتاب هم جالب است.

    القصه، در اين خانه‌تكاني اخير 9 كتاب به مجموعه قبلي اضافه شدند:

    -          خاكسترهاي آنجلا

    -          مثل آب براي شكلات

    -          بازي آخر بانو

    -          آفتاب خانواده اسكورتا

    -          سايه گيوتين

    -          خداحافظ گري كوپر

    -          افسانه ماه و خاك

    -          مشقتهاي عشق

    -          بخاراي من، ايل من

    در مورد اظهارنظر مشتركين جيره‌كتاب درباره كتاب‌ها بايد اين نكته را هم اضافه كنم كه بسيار پيش مي‌آيد كه اعضا چه بصورت شفاهي يا از طريق ارسال پيام كوتاه كتاب‌ها را با عناويني چون "عالي"، "متوسط"، "مزخرف" و ... توصيف مي‌كنند. راستش در اينگونه مواقع من به خودم اجازه نمي‌دهم كه اين عناوين كيفي را به امتيازات عددي تبديل كنم (مثلا "عالي" را بايد 4 حساب كنيم يا 5؟ شايد هم 5/4!) بنابراين اينگونه اعلام نظرها متاسفانه در جمعبندي نهائي و "ستاره دادن"ها دخالت داده نمي‌شوند كه حيف است. تعداد آراي كتابها هر قدر كه بيشتر باشد مطمئنا معدل امتياز بدست آمده براي آن كتاب گويا‌تر و بامعناتر خواهد بود. بنابراين از "اعلام نظركنندگان" تقاضا مي‌كنم كه به همراه توصيف‌هاي كيفي يك كميت عددي بين 1 تا 5 هم براي جيره‌كتاب ارسال كنند تا در تعيين تعداد ستاره‌هاي بخت كتاب‌ها منظور گردد.

     

    درباره جدي‌خواني تير و مرداد 1386 هم كه جداگانه صحبت شد.

    اينها همه كل فعاليت اين چند روزه در محدوده كتاب و كتابخواني بود.

     

    هفته خوشي را در پيش داشته باشيد.

     

    با احترام – م.ش.

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

   Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.