Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

LATA 2014: call for participation

(6389)
  • GRLMC
    Feb 16 Expand Messages
    View Source
    • 0 Attachment
      *To be removed from our mailing list, please respond to this message with UNSUBSCRIBE in the subject line*

      *************************************************************************

      8th INTERNATIONAL CONFERENCE ON LANGUAGE AND AUTOMATA THEORY AND APPLICATIONS

      LATA 2014

      Madrid, Spain

      March 10-14, 2014

      http://grammars.grlmc.com/lata2014/

      *********************************************************************

      PROGRAM

      Monday, March 10:

      9:30 - 10:30 Registration

      10:30 - 10:40 Opening

      10:40 - 11:30 Helmut Seidl: Interprocedural Information Flow Analysis of XML Processors - Invited Lecture

      11:30 - 11:45 Break

      11:45 - 13:00 Alberto Dennunzio, Enrico Formenti, Luca Manzoni: Extremal Combinatorics of Reaction Systems

      Fernando Arroyo, Sandra Gómez Canaval, Victor Mitrana, Ștefan Popescu: Networks of Polarized Evolutionary Processors are Computationally Complete

      Liang Ding, Abdul Samad, Xingran Xue, Xiuzhen Huang, Russell L. Malmberg, Liming Cai: Stochastic k-Tree Grammar and its Application in Biomolecular Structure Modeling

      13:00 - 14:30 Lunch

      14:30 - 15:45 Béatrice Bérard, Olivier Carton: Channel Synthesis Revisited

      Daniel Průša: Weight-reducing Hennie Machines and Their Descriptional Complexity

      Manfred Droste, Stefan Dück: Weighted Automata and Logics for Infinite Nested Words

      15:45 - 16:00 Break

      16:00 - 17:15 Friedrich Otto, František Mráz: Extended Two-Way Ordered Restarting Automata for Picture Languages

      Sang-Ki Ko, Yo-Sub Han, Kai Salomaa: Top-Down Tree Edit-Distance of Regular Tree Languages

      Bertram Felgenhauer, René Thiemann: Reachability Analysis with State-Compatible Automata

      17:15 - 17:45 Coffee Break

      17:45 - 18:35 Leslie A. Goldberg: The Complexity of Approximate Counting - Invited Lecture

      Tuesday, March 11:

      9:00 - 9:50 Sanjeev Khanna: Matchings, Random Walks, and Sampling - Invited Lecture

      9:50 - 10:00 Break

      10:00 - 11:15 Niko Beerenwinkel, Stefano Beretta, Paola Bonizzoni, Riccardo Dondi, Yuri Pirola: Covering Pairs in Directed Acyclic Graphs

      Eike Best, Raymond Devillers: Characterisation of the State Spaces of Live and Bounded Marked Graph Petri Nets

      María Martos-Salgado, Fernando Rosa-Velardo: Expressiveness of Dynamic Networks of Timed Petri Nets

      11:15 - 11:45 Coffee Break

      11:45 - 13:00 Bireswar Das, Patrick Scharpfenecker, Jacobo Torán: Succinct Encodings of Graph Isomorphism

      Matthias Gallé, Matías Tealdi: On Context-Diverse Repeats and their Incremental Computation

      Marcella Anselmo, Dora Giammarresi, Maria Madonia: Picture Codes with Finite Deciphering Delay

      13:00 - 14:30 Lunch

      14:30 - 15:45 Paul Tarau: Computing with Catalan Families

      Joan Boyar, Shahin Kamali, Kim S. Larsen, Alejandro López-Ortiz: On the List Update Problem with Advice

      Rob Gysel: Minimal Triangulation Algorithms for Perfect Phylogeny Problems

      15:45 - 16:00 Break

      16:00 - 17:15 Grégoire Laurence, Aurélien Lemay, Joachim Niehren, Sławek Staworko, Marc Tommasi: Learning Sequential Tree-to-word Transducers

      Dariusz Kalociński: On Computability and Learnability of the Pumping Lemma Function

      Slimane Bellaouar, Hadda Cherroun, Djelloul Ziadi: Efficient List-based Computation of the String Subsequence Kernel

      Wednesday, March 12:

      9:00 - 9:50 Oscar H. Ibarra: On the Parikh Membership Problem for FAs, PDAs, and CMs - Invited Lecture

      9:50 - 10:00 Break

      10:00 - 11:15 Marius Konitzer, Hans Ulrich Simon: DFA with a Bounded Activity Level

      Shenggen Zheng, Jozef Gruska, Daowen Qiu: On the State Complexity of Semi-Quantum Finite Automata

      Vojtěch Vorel: Complexity of a Problem Concerning Reset Words for Eulerian Binary Automata

      11:15 - 11:45 Coffee Break

      11:45 - 13:00 Pascal Caron, Marianne Flouret, Ludovic Mignot: (k,l)-Unambiguity and Quasi-Deterministic Structures: an Alternative for the Determinization

      Zuzana Bednárová, Viliam Geffert: Two Double-Exponential Gaps for Automata with a Limited Pushdown

      Parosh Aziz Abdulla, Mohamed Faouzi Atig, Jari Stenman: Computing Optimal Reachability Costs in Priced Dense-Timed Pushdown Automata

      13:00 - 14:30 Lunch

      15:45 - 17:45 Sightseeing in Madrid by Bus

      Thursday, March 13:

      9:00 - 9:50 Javier Esparza: A Brief History of Strahler Numbers (I) - Invited Tutorial

      9:50 - 10:00 Break

      10:00 - 11:15 Zeinab Mazadi, Ziyuan Gao, Sandra Zilles: Distinguishing Pattern Languages with Membership Examples

      Francine Blanchet-Sadri, Andrew Lohr, Sean Simmons, Brent Woodhouse: Computing Depths of Patterns

      Alexandre Blondin Massé, Sébastien Gaboury, Sylvain Hallé, Michaël Larouche: Solving Equations on Words with Morphisms and Antimorphisms

      11:15 - 11:45 Coffee Break

      11:45 - 13:00 Anton Cerný: Solutions to the Multi-Dimensional Equal Powers Problem Constructed by Composition of Rectangular Morphisms

      Enrico Formenti, Markus Holzer, Martin Kutrib, Julien Provillard: ω-rational Languages: High Complexity Classes vs. Borel Hierarchy

      Thomas Weidner: Probabilistic ω-Regular Expressions

      13:00 - 14:30 Lunch

      14:30 - 15:45 Haizhou Li, François Pinet, Farouk Toumani: Probabilistic Simulation for Probabilistic Data-aware Business Processes

      Daniel Bundala, Jakub Závodný: Optimal Sorting Networks

      Etienne Dubourg, David Janin: Algebraic Tools for the Overlapping Tile Product

      15:45 - 16:00 Break

      16:00 - 17:15 Luca Breveglieri, Stefano Crespi Reghizzi, Angelo Morzenti: Shift-Reduce Parsers for Transition Networks

      Gadi Aleksandrowicz, Andrei Asinowski, Gill Barequet, Ronnie Barequet: Formulae for Polyominoes on Twisted Cylinders

      Alexandre Blondin Massé, Amadou Makhtar Tall, Hugo Tremblay: On the Arithmetics of Discrete Figures

      Friday, March 14:

      9:00 - 9:50 Javier Esparza: A Brief History of Strahler Numbers (II) - Invited Tutorial

      9:50 - 10:00 Break

      10:00 - 11:15 Hanna Klaudel, Maciej Koutny, Zhenhua Duan: Interval Temporal Logic Semantics of Box Algebra

      Pierre Ganty, Ahmed Rezine: Ordered Counter-Abstraction: Refinable Subword Relations for Parameterized Verification

      Matthew Gwynne, Oliver Kullmann: On SAT Representations of XOR Constraints

      11:15 - 11:45 Coffee Break

      11:45 - 13:00 Bernd Finkbeiner, Hazem Torfah: Counting Models of Linear-time Temporal Logic

      Claudia Carapelle, Shiguang Feng, Oliver Fernández Gil, Karin Quaas: Satisfiability for MTL and TPTL over Non-Monotonic Data Words

      Joachim Klein, David Müller, Christel Baier, Sascha Klüppelholz: Are Good-for-games Automata Good for Probabilistic Model Checking?

      13:00 Closing