Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

Be imp. tense - "wes"

Expand Messages
  • wakuran_wakaran
    Hmm, it seems that the imp. tense for the verb Be is different in all the core langs. So I looked it up the old verb conjugations on www.verbix.com, and it
    Message 1 of 5 , Feb 9, 2004
    • 0 Attachment
      Hmm, it seems that the imp. tense for the verb "Be" is different in
      all the core langs.
      So I looked it up the old verb conjugations on www.verbix.com, and
      it seemed that the old verb wes/wees was widespread in all proto-
      lang's.. Though it today only is found in dutch and afrikaans, it
      fits in rather fine with all the w*-tenses, so I figured I used it..
      I stole the idea to use ´s from Xipirho, because I thought it was
      good.. It comes from icelandic, it seems..
      I haven't reaaly looked through the grammar,
      so I don't know of any other ideas for this...

      "Dummspraak/(Dumsprák)" version, rough draft:

      () Is(s)en? (Wésen? )
      (Pres.) Is
      (Past) Wár (Was/Wás?)
      (Perf) (ge?)wéset
      (Subj. pres.) Wér?
      (Subj. past.) Wére?
      (Pres. Perf.) Is wéset/(Hav(Háv?) wéset?)
      (Past. Perf.) War wéset/(Havde(Hávde?) wéset)
      (Fut) Skall wésen?
      (Imp) Wés

      In "Dummspraak/(Dumsprák)", only the modal auxiliary verbs have such
      advanced conjugation with all these tenses....

      This is a rather irregular draft, (Yet more regular than most of the
      modern core langs, I think) and some words (such as wés) are not
      commonly found in all core langs, but I figured that all common
      words must be learned by all speakers anyhow...
    • Xipirho
      helo. mi is glad du líke mín brúkende of di ´s. mi is an litel [confused] bi dúr tábel dok for mi neforstann wat al di gramatikál tings mén - et sé
      Message 2 of 5 , Feb 9, 2004
      • 0 Attachment
        helo. mi is glad du líke mín brúkende of di ´s. mi is an litel
        [confused] bi dúr tábel dok for mi neforstann wat al di gramatikál
        tings mén - et sé út témelig kompleks. ak, mid di brúking of ´s mi tenk
        mi skulde ság dat man skulde (brúkt mi dat rektlig?) nehább two stábs
        (konsonants oler vókáls) [next to each other at any point unless to
        indicate stress, for if a vowel, other than 'e', is in a closed
        syllable then it is short unless it has an accent on top]. al di best
        tu du. be bai.


        On Monday, Feb 9, 2004, at 15:57 Europe/London, wakuran_wakaran wrote:

        >
        > Hmm, it seems that the imp. tense for the verb "Be" is different in
        > all the core langs.
        > So I looked it up the old verb conjugations on www.verbix.com, and
        > it seemed that the old verb wes/wees was widespread in all proto-
        > lang's.. Though it today only is found in dutch and afrikaans, it
        > fits in rather fine with all the w*-tenses, so I figured I used it..
        > I stole the idea to use ´s from Xipirho, because I thought it was
        > good.. It comes from icelandic, it seems..
        > I haven't reaaly looked through the grammar,
        > so I don't know of any other ideas for this...
        >
        > "Dummspraak/(Dumsprák)" version, rough draft:
        >
        > () Is(s)en? (Wésen? )
        > (Pres.) Is
        > (Past) Wár (Was/Wás?)
        > (Perf) (ge?)wéset
        > (Subj. pres.) Wér?
        > (Subj. past.) Wére?
        > (Pres. Perf.) Is wéset/(Hav(Háv?) wéset?)
        > (Past. Perf.) War wéset/(Havde(Hávde?) wéset)
        > (Fut) Skall wésen?
        > (Imp) Wés
        >
        > In "Dummspraak/(Dumsprák)", only the modal auxiliary verbs have such
        > advanced conjugation with all these tenses....
        >
        > This is a rather irregular draft, (Yet more regular than most of the
        > modern core langs, I think) and some words (such as wés) are not
        > commonly found in all core langs, but I figured that all common
        > words must be learned by all speakers anyhow...
        >
        >
        >
        > ------------------------ Yahoo! Groups Sponsor
        > ---------------------~-->
        > Buy Ink Cartridges or Refill Kits for your HP, Epson, Canon or Lexmark
        > Printer at MyInks.com. Free s/h on orders $50 or more to the US &
        > Canada.
        > http://www.c1tracking.com/l.asp?cid=5511
        > http://us.click.yahoo.com/mOAaAA/3exGAA/qnsNAA/IYOolB/TM
        > ---------------------------------------------------------------------
        > ~->
        >
        > Browse the draft word lists!
        > http://www.onelist.com/files/folkspraak/
        > http://www.langmaker.com/folkspraak/volcab.html
        >
        > Browse Folkspraak-related links!
        > http://www.onelist.com/links/folkspraak/
        >
        > Yahoo! Groups Links
        >
        >
        >
        >
        >
        >
      • wakuran_wakaran
        [confused}=[forwiret, oller en ting lijk dat, ik tenk] Hmmm, [skulde] , ik tenk et is rektlig, et schijn rektlig tu mik.. Ik tenk dat Folksprák skal nikt
        Message 3 of 5 , Feb 10, 2004
        • 0 Attachment
          [confused}=[forwiret, oller en ting lijk dat, ik tenk]
          Hmmm, [skulde] , ik tenk et is rektlig, et schijn rektlig tu mik..
          Ik tenk dat Folksprák skal nikt haven en wó(?)rd lijk (ought),
          skal/skuld(e) is for twang(?=obligation) und wil/wuld(e) is for wil(?
          =intention)..
          Dís is litel abstrakt, doch..
          Et is nikt dat abstrakt dat et schijn,
          Et is muk(?) inspiret(?) ov old germaánisk spráker..
          Na"a"r al konjugationen hav de w-rót..

          "wésen" oler "isen" (nikt séker=sure) is infinitiv..
          ist oler is ("ist" is mér "proto"/"úr", "is" is mér simpel/leikt) is
          présens

          Ik forgetede: Gerund="wésend" oler "isend"

          subjunktív/konjunktív (Ik wét nikt de unlijkhejt),
          hav en "touch" ov twijfel(doubt) oler unsékerhejt..

          "If I were rich".
          Dís form ist na"a"r dód in englisk und skandinávisk, máber is brúket
          in dojtsk und holandsk...
          Ik is unséker in fal(in case=if) man hav nód for(nódig hav) bejd
          imperfekt/past tense und présens/present tense, doch...

          Be(??) Bai tu dik, avk..

          P.S. Du kenst/kan nikt latín oler én modérn latínsk sprák?
          Ik tenk dat de unlijkhejt tw(iks)en kund wésen forkláret(could be
          explained) dat "wéten" is lijk latínsk sapere, fransk savoir, oler
          spánisk saber "kenen" is mér lijk latínsk cognoscere, fransk
          connaître oler spánisk conocer..

          Hóp dís kan helpen dik forstáen..

          --- In folkspraak@yahoogroups.com, Xipirho <xipirho@r...> wrote:
          > helo. mi is glad du líke mín brúkende of di ´s. mi is an litel
          > [confused] bi dúr tábel dok for mi neforstann wat al di gramatikál
          > tings mén - et sé út témelig kompleks. ak, mid di brúking of ´s mi
          tenk
          > mi skulde ság dat man skulde (brúkt mi dat rektlig?) nehább two
          stábs
          > (konsonants oler vókáls) [next to each other at any point unless
          to
          > indicate stress, for if a vowel, other than 'e', is in a closed
          > syllable then it is short unless it has an accent on top]. al di
          best
          > tu du. be bai.
          >
          >
          > On Monday, Feb 9, 2004, at 15:57 Europe/London, wakuran_wakaran
          wrote:
          >
          > >
          > > Hmm, it seems that the imp. tense for the verb "Be" is different
          in
          > > all the core langs.
          > > So I looked it up the old verb conjugations on www.verbix.com, and
          > > it seemed that the old verb wes/wees was widespread in all proto-
          > > lang's.. Though it today only is found in dutch and afrikaans, it
          > > fits in rather fine with all the w*-tenses, so I figured I used
          it..
          > > I stole the idea to use ´s from Xipirho, because I thought it was
          > > good.. It comes from icelandic, it seems..
          > > I haven't reaaly looked through the grammar,
          > > so I don't know of any other ideas for this...
          > >
          > > "Dummspraak/(Dumsprák)" version, rough draft:
          > >
          > > () Is(s)en? (Wésen? )
          > > (Pres.) Is
          > > (Past) Wár (Was/Wás?)
          > > (Perf) (ge?)wéset
          > > (Subj. pres.) Wér?
          > > (Subj. past.) Wére?
          > > (Pres. Perf.) Is wéset/(Hav(Háv?) wéset?)
          > > (Past. Perf.) War wéset/(Havde(Hávde?) wéset)
          > > (Fut) Skall wésen?
          > > (Imp) Wés
          > >
          > > In "Dummspraak/(Dumsprák)", only the modal auxiliary verbs have
          such
          > > advanced conjugation with all these tenses....
          > >
          > > This is a rather irregular draft, (Yet more regular than most of
          the
          > > modern core langs, I think) and some words (such as wés) are not
          > > commonly found in all core langs, but I figured that all common
          > > words must be learned by all speakers anyhow...
          > >
          > >
          > >
          > > ------------------------ Yahoo! Groups Sponsor
          > > ---------------------~-->
          > > Buy Ink Cartridges or Refill Kits for your HP, Epson, Canon or
          Lexmark
          > > Printer at MyInks.com. Free s/h on orders $50 or more to the US
          &
          > > Canada.
          > > http://www.c1tracking.com/l.asp?cid=5511
          > > http://us.click.yahoo.com/mOAaAA/3exGAA/qnsNAA/IYOolB/TM
          > > ------------------------------------------------------------------
          ---
          > > ~->
          > >
          > > Browse the draft word lists!
          > > http://www.onelist.com/files/folkspraak/
          > > http://www.langmaker.com/folkspraak/volcab.html
          > >
          > > Browse Folkspraak-related links!
          > > http://www.onelist.com/links/folkspraak/
          > >
          > > Yahoo! Groups Links
          > >
          > >
          > >
          > >
          > >
          > >
        • wakuran_wakaran
          Hmm, ik tenk stáf is beter dan stáb, datfor dojtsk buchstabe is máket fron twé wórder lijk englisk book und staff , und et schijn dat dojtsk is de
          Message 4 of 5 , Feb 11, 2004
          • 0 Attachment
            Hmm, ik tenk stáf is beter dan stáb, datfor dojtsk "buchstabe" is
            máket fron twé wórder lijk englisk "book" und "staff",
            und et schijn dat dojtsk is de enlig sprák dat brúk "b"
            Englisk:staff, dojtsk:stab, holandsk:staf(ik tenk) Skandinávisk:stav

            Avk, ik hav komet up(?) mit én idé for de alfabét..
            In mijn version, ik hav 7-8 vokál-lavder a,e,i,o,u + ä und ö
            (Schwa-@ is énlig én foném, nikt én morfém, dat is, et is nikt én
            lavd dat ender(change) de méning)
            Ik hav wunderet hú man skulde skríben ä und ö lijk lang vokáler..
            So ik tenkede dat man skulde brúken de portugísisk stáfer ã und õ for
            dat úrsák.(cause/reason)
            In wónlig/gemén(common) hand-skríbing, én wórd mit bejd umlauter und
            accenter skulde sé(h)en avt(look) en ting ungefãr lijk dat, enigweg
            (?)..

            Denn, ik tenk dat man skulde háven(háben?) en lavd lijk dojtsk "sch"
            oler englisk "sh", datfor énig/som(?) wórder, lijk "schi(í)t" oler
            schõn(beautiful) is nikt spráket avt (pronounced) mit sk, in enig
            sprák..

            Láter..

            --- In folkspraak@yahoogroups.com, Xipirho <xipirho@r...> wrote:
            > helo. mi is glad du líke mín brúkende of di ´s. mi is an litel
            > [confused] bi dúr tábel dok for mi neforstann wat al di gramatikál
            > tings mén - et sé út témelig kompleks. ak, mid di brúking of ´s mi
            tenk
            > mi skulde ság dat man skulde (brúkt mi dat rektlig?) nehább two
            stábs
            > (konsonants oler vókáls) [next to each other at any point unless
            to
            > indicate stress, for if a vowel, other than 'e', is in a closed
            > syllable then it is short unless it has an accent on top]. al di
            best
            > tu du. be bai.
            >
            >
          • wakuran_wakaran
            Hmm, ik hav enderet(changed) mijn idé.. Ik tenk nu dat â und ô is beter dan ã und õ.. Et háv(háb?) én mér distinkt/unlijk look (?). Avk, ik wunder
            Message 5 of 5 , Feb 12, 2004
            • 0 Attachment
              Hmm, ik hav enderet(changed) mijn idé..
              Ik tenk nu dat â und ô is beter dan ã und õ..
              Et háv(háb?) én mér distinkt/unlijk "look"(?).

              Avk, ik wunder um(about) man skulde skríben verb, mit én stam dat
              end mit én vokál, lijk -hen, in stéd/plats for -en..
              Dat kunde máken de avtspráking (pronunciation) leikter/simpeler..

              Som/énig(?) wónlig/gemén wórder:

              dó(h)en - do
              gó(h)en - go
              stá(h)en - stand
              sché(h)en - happen (dojtsk+skandinávisk, modern holandsk-geschieden)
              sé(h)en - see
              gró(h)en - grow, (synonym tu "waksen")

              In dojtsk, dís is tamelijk wónlig, máber dat is mogwés(mog wésen @@)
              datfor "gehen", "stehen", "sehen", "schehen" al end mit e..
              Én ander problém is dat de englisk wórder "do", "go" und "grow" is
              spelet/bukstáfet mit o, máber hav én lavd mér lijk "u",
              und dat is nikt gúd in fal man wil máken én gúd fonétisk ortografí.

              Ok, de kognáter ik ken is (fonétisk speling, in fal ik ken et..):

              Dó- Dojtsk:Tun(tu:n, brúket in litel ander wijser dan "machen")
              Holandsk:Doen(avtsprák?),
              nikt in modérn skandinávisk: kognáter tu "deed" exist, doch..
              Gró- Skandinávisk:gro(gru:Um planter), holandsk:groeien(avtsprák?),
              nikt in dojtsk..
              Gó- Dojtsk:gehen(ge:hen) Skandinavisk:ga'(go:) holandsk:gaan
              (avtsprák?)

              So, dat is al, ik hóp du kan folgen...

              > Avk, ik hav komet up(?) mit én idé for de alfabét..
              > In mijn version, ik hav 7-8 vokál-lavder a,e,i,o,u + ä und ö
              > (Schwa-@ is énlig én foném, nikt én morfém, dat is, et is nikt én
              > lavd dat ender(change) de méning)
              > Ik hav wunderet hú man skulde skríben ä und ö lijk lang vokáler..
              > So ik tenkede dat man skulde brúken de portugísisk stáfer ã und õ
              for
              > dat úrsák.(cause/reason)
              > In wónlig/gemén(common) hand-skríbing, én wórd mit bejd umlauter
              und
              > accenter skulde sé(h)en avt(look) en ting ungefãr lijk dat, enigweg
              > (?)..
              >
              > Denn, ik tenk dat man skulde háven(háben?) en lavd lijk
              dojtsk "sch"
              > oler englisk "sh", datfor énig/som(?) wórder, lijk "schi(í)t" oler
              > schõn(beautiful) is nikt spráket avt (pronounced) mit sk, in enig
              > sprák..
              >
              > Láter..
            Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.