Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

2005 NAMCYA WINNERS

Expand Messages
  • dennisnmarasigan
    2005 NATIONAL MUSIC COMPETITIONS FOR YOUNG ARTISTS (NAMCYA) LIST OF WINNERS SOLO VOICE � Category A, Level I First Prize - BEA FRANCISCA ALMEDA (Region II)
    Message 1 of 1 , Dec 1, 2005
    • 0 Attachment
      2005 NATIONAL MUSIC COMPETITIONS FOR YOUNG ARTISTS (NAMCYA)

      LIST OF WINNERS

      SOLO VOICE – Category A, Level I
      First Prize - BEA FRANCISCA ALMEDA (Region II)
      Second Prize - BABYLYN DE ROXAS (IV-A)
      Third Prize - SAMANTHA ISABELLE STA. ANA (NCR)
      Hon. Mention- VINCENT CARLO ABRATIGUE (IV-A)

      SOLO VOICE – Category A, Level II
      First Prize – SHIARA CATARAN (IV-A)
      Second Prize – MIGUEL V. AGUILA (NCR)
      Third Prize – MITZIE ANN B. LAO (NCR)
      Hon. Mention- IONA MARIE M. VENTOCILLA (IV-A)

      SOLO VOICE – Category B
      Second Prize – JULIET P. BAHALA (XI)
      Third Prize – JONELYN F. EILINGER (CAR)
      Hon. Mention- AMETHYST JOYFUL SERRA (VI)

      SOLO VOICE – Category C
      First Prize – WYNN R. NATIVIDAD (VI)
      Second Prize – MA. BLANCA KRYSTL BUESA (NCR)
      Third Prize – MA. RJ FAITH LORENZO (VI)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – VIOLIN, Category A
      Second Prize – MARIAN ANTONETTE V. MAYUGA (NCR)
      Third Prize – DONNE CASEY L. CALARA (V)
      Hon. Mention- JOHANAN EUNICE B. LIVIOCO (NCR)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – VIOLIN, Category B
      First Prize – JIMMY E. TAGALA (CAR)
      Second Prize – JOSEPH BRIAN CIMAFRANCA (VII)
      Third Prize – CHRISTIAN TAN (III)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – VIOLIN, Category C
      Second Prize – MA. VICTORIA A. REGALARIO (NCR)
      Third Prize – SARA MARIA GONZALES (VII)
      Hon. Mention- RALPH WALDO S. TAYLAN (NCR)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – VIOLA, Category B
      Second Prize – ALBERT L. MAGCALAS JR. (NCR)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – VIOLONCELLO, Category A
      First Prize – DANIEL E. TAGALA (CAR)
      Second Prize – POCHOLO MARI GUTIERREZ (III)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – VIOLENCELLO, Category B
      Second Prize – GIAN CARLO GONZALEZ (NCR)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – VIOLONCELLO, Category C
      First Prize – ANOTNI JOSEF R. INACAY (NCR)
      Second Prize – GERRY GRAHAM GONZALES (VII)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – DOUBLE BASS, Category B
      Third Prize – VINCENT DE LA CRUZ (IV-A)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – DOUBLE BASS, Category C
      First Prize – JOSHUA R. ROYECA (NCR)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – GUITAR, Category A
      First Prize – EUGENE SEAN ALETA (III)
      Second Prize – MELANIE ADAMOS (III)
      Third Prize – RACHEL LOUISE D. SASING (NCR)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – GUITAR, Category B
      First Prize – KEVIN ECHALUSE (III)
      Hon. Mention – JAIME GENARO L. ZULUETA (NCR)

      SOLO INTRUMENTS/STRINGS – GUITAR, Category C
      First Prize – ALBERTO O. MESA (NCR)
      Second Prize – HOMER B. CABANSAG (NCR)
      Third Prize – ARTHUR ERSKINE M. BASILIO (NCR)
      Hon. Mention – LESTER HARRY C. HERCO (NCR)

      CHAMBER MUSIC
      First Prize – QUARTETTO ESPRESSIVO, ST. SCHOLASTICA'S (NCR)
      Second Prize – PEACE PHILHARMONIC PHILIPPINES STRING QUARTET (VII)

      DANCE (BALLET)
      First Prize – FAYE ABIGAIL C. TAN (NCR)
      Second Prize – NINO A. GUEVARRA (NCR)
      Third Prize – JARED JEHOWIL C. TAN (NCR)
      Special Prize – RAMCY CORTISTA (IV-A)
      Special Prize – GABRIEL VITA GALVEZ (NCR)

      HIGH SCHOOL RONDALLA
      First Prize – Nabua National High School Rondalla (V)
      Second Prize – Cainta Los Trobadores Rondalla (IV-A)
      Third Prizes – Kabataan Silay Rondalla Ensemble (VI)
      Zamboanga del Norte National (IX)

      YOUTH CHOIR
      First Prize – RAMON MAGSAYSAY HIGH SCHOOL CHORALE (NCR)
      Second Prize – SANCTI VOICE SINGING TEENS (XI)
      Third Prize – THE YOUNG MINSTRELS – BAGUIO CITY NATIONAL HIGH SCHOOL
      CHOIR (CAR)
      Hon. Mention – ST. JOSEPH'S HIGH SCHOOL CHORUS (VI)

      COLLEGE CHOIR
      First Prize – ST. LOUIS UNIVERSITY GLEE CLUB (CAR)
      Second Prize – UNIVERSITY OF ASIA AND THE PACIFIC CHORAL (NCR)
      Third Prize – UNIVERSITY OF MINDANAO TAGUM CITY HARMONIC CHORALE (XI)
    Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.