Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Oceania Athletic Championships- Day 3

Expand Messages
  • Ian Kemp
    Message 1 of 1 , Aug 26, 2000
      >Date: Sat, 26 Aug 2000 17:26:19 +0930
      >From: ian boswell <boswelli@...>
      >To: "hamilton, peter" <ath_australia_release@...>
      >Subject: AA Information Release - Oceania Athletic Championships- Day 3
      >
      >ATHLETICS AUSTRALIA
      >INFORMATION RELEASE
      >Athletics SA
      >OCEANIA CHAMPIONSHIPS
      >Santos Stadium, Adelaide, South Australia
      >24-08-00 - 26-08-00
      >
      >Day 3
      >
      >
      >OPEN WOMEN 200 METRE HEATS
      > 1. Louise Ayetotche, IVORY COAST. 23.81 w:2.9; 2. Kadiatou Camara,
      >MALI. 24.38
      > w:2.9; 3. Ann Mooney, PAPUA NEW GU 25.06 w:2.9; 4. Laurence Upigit, NEW
      >
      > CALEDONI 25.08 w:2.5; 5. Nicola Morris, NEW ZEALAND 25.10 w:NWI; 6.
      >Litiana
      > Miller, FIJI 25.27 w:2.9; 7. Monica Jonathan, PAPUA NEW GU 25.70 w:NWI;
      >8.
      > Vasiti Taglia, FIJI 25.92 w:NWI; 9. Latai Sikuvea, TONGA 26.05 w:NWI;
      >10.
      > Mereoni Raluve, FIJI 26.11 w:2.9; 11. Della Marava, PAPUA NEW GU 26.22
      >w:NWI;
      > 12. Peoria Koshiba, PALAU 26.25 w:NWI; 13. Corinne Neilsen, GUAM 26.43
      >w:NWI;
      > 14. Jenny Keni, SOLOMON ISLA 26.72 w:2.5; 15. Regina Shotaro,
      >MICRONESIA 28.31
      > w:2.5; 16. Jodie McCoy, NORFOLK IS 28.80 w:2.5; 17. Katrina Webb,
      >Unattached
      > 30.01 w:2.5; 18. Detsalena Olsson, NAURU 30.20 w:2.9.
      >
      >Final OPEN WOMEN 200 METRE
      > 1. Nicola Morris, NEW ZEALAND 25.14 w:3.1; 2. Litiana Miller, FIJI
      >25.32
      > w:3.1; 3. Ann Mooney, PAPUA NEW GU 25.33 w:3.1; 4. Monica Jonathan,
      >PAPUA NEW
      > GU 25.69 w:3.1; 5. Mereoni Raluve, FIJI 26.02 w:3.1; 6. Vasiti Taglia,
      >FIJI
      > 26.14 w:3.1; 7. Latai Sikuvea, TONGA 26.54 w:3.1; 8. Jenny Keni,
      >SOLOMON ISLA
      > 26.98 w:3.1.
      >
      >INVITATION WOMEN 200 METRE
      > 1. Omotayo Akinremi, NIGERIA. 23.47 w:4.0; 2. Rosemary Okafor, NIGERIA.
      >23.85
      > w:4.0; 3. Doris Jacobs, NIGERIA. 24.16 w:4.0.
      >
      >
      >OPEN WOMEN 400 METRE HURDLES
      > 1. Esther Erhruyi, NIGERIA. 58.27; 2. Mary-Estelle Kapalu, VANUATU
      >60.62.
      >
      >OPEN WOMEN 2,000 METRE S/CHASE
      > 1. Jacqui Falconer, NEW ZEALAND 7:10.86; - Claudia Furnell, AUSTRALIA
      >DNF.
      >
      >OPEN WOMEN 4X400 METRE RELAY
      > 1. NEW ZEALAND 3:54.19; 2. AUSTRALIA 4:27.62; - NIGERIA. DQ; - FIJI DQ.
      >
      >
      >OPEN WOMEN HIGH JUMP
      > 1. Tatum Rickard, NEW ZEALAND 1.68m; 2. Brooke Rangi, NEW ZEALAND
      >1.65m.
      >
      >OPEN WOMEN POLE VAULT
      > 1. Nikki Beckett, NEW ZEALAND 3.20m.
      >
      >Heat UNDER 18 WOMEN 100 METRE
      > Heat 1: (w:4.5): 1. Lynette Bureng, PAPUA NEW GU 12.86; 2. Nessie
      >Ogisi,
      > PAPUA NEW GU 13.00; 3. Elysa Williams, COOK ISLAND 13.03; 4. Janna
      >Musumeci,
      > AUSTRALIA 13.38; 5. Jolin Harris, NAURU 13.62; 6. Rachel Olsson, NAURU
      >14.14;
      > 7. Kimberly Menez, NORTHERN MAR 14.25; 8. Ivy Olsson, NAURU 14.62.
      > Heat 2: (w:1.3): 1. Rebecca James, AUSTRALIA 12.63; 2. Erica Prescott,
      >NEW
      > ZEALAND 12.66; 3. Nastassia Chailloux, TAHITI 13.16; 4. Talava Tavui,
      >SAMOA
      > 13.23; 5. Shani Thomo, NAURU 13.38; 6. Twinsanne Sam, MICRONESIA 13.86;
      >7.
      > MACHERIE Mani, COOK ISLAND 14.04; 8. Kiumy Kapier, MICRONESIA 14.09; 9.
      >Ngerak
      > Florencio, PALAU 14.26; 10. Venus Taumanupepe, AMERICAN SAM 15.00.
      >
      >Final UNDER 18 WOMEN 100 METRE
      > (w:3.3): 1. Rebecca James, AUSTRALIA 12.31; 2. Erica Prescott, NEW
      >ZEALAND
      > 12.66; 3. Lynette Bureng, PAPUA NEW GU 12.74; 4. Nessie Ogisi, PAPUA
      >NEW GU
      > 12.92; 5. Nastassia Chailloux, TAHITI 12.99; 6. Elysa Williams, COOK
      >ISLAND
      > 13.05; 7. Talava Tavui, SAMOA 13.19; 8. Shani Thomo, NAURU 13.34; 9.
      >Janna
      > Musumeci, AUSTRALIA 13.34; 10. Jolin Harris, NAURU 13.89.
      >
      >UNDER 18 WOMEN 800 METRE
      > 1. Melanie Aldridge, AUSTRALIA 2:23.63; 2. Miriam Goiye, PAPUA NEW GU
      >2:28.97.
      >
      >UNDER 18 WOMEN 800 MTR SPRINT MEDLEY
      > 1. NEW ZEALAND 1:49.46; 2. AUSTRALIA 1:55.39; 3. PAPUA NEW GU 1:55.83.
      >
      >UNDER 18 WOMEN TRIPLE JUMP
      > 1. Kate Malcolm, NEW ZEALAND 11.09m w:0.3; 2. Melesia Mafile'O, TONGA
      >10.87m
      > w:0.3; 3. Vairea Burns, TAHITI 10.44m w:0.9; 4. Seren Davies, KIRIBATI
      >9.79m
      > w:-0.9; 5. Lucie Tepea, TAHITI 9.39m w:1.9; 6. Vaimiti Chonsui, TAHITI
      >9.25m
      > w:1.2.
      >
      >UNDER 18 WOMEN SHOT PUT
      > 1. Tereapii Tapoki, COOK ISLAND 12.57m; 2. Adituivuna Cula, FIJI
      >11.88m; 3.
      > Clara Planas, NORTHERN MAR 8.45m.
      >
      >UNDER 18 WOMEN DISCUS THROW
      > 1. Tereapii Tapoki, COOK ISLAND 38.23m; 2. Clara Planas, NORTHERN MAR
      >17.43m.
      >
      >UNDER 18 WOMEN JAVELIN THROW
      > 1. Tracey Hawken, AUSTRALIA 35.33m; 2. Melesia Mafile'O, TONGA 33.09m;
      >3.
      > Illyana Tauarea, COOK ISLAND 31.46m.
      >
      >
      >
      >Heats OPEN MEN 200 METRE
      > Heat 1: (w:4.0): 1. Peter Pulu, PAPUA NEW GU 21.78; 2. Reuben Apuri,
      >SOLOMON
      > ISLA 22.08; 3. Conrad Rdechor, PALAU 22.48; 4. Joseph Kembu, PAPUA NEW
      >GU
      > 22.67; 5. Tolu'Ta'U Koula, TONGA 22.86; 6. Savenaca Lutumailagi, FIJI
      >23.24;
      > 7. Dylan Menzies, NORFOLK IS 23.40; 8. Sailasa Koroi, FIJI 24.03; 9.
      >Peter
      > Abouke, NAURU 25.15.
      > Heat 2: (w:4.3): 1. Craig Bearda, NEW ZEALAND 22.19; 2. Chistopher
      >Adolf,
      > PALAU 22.57; 3. Levi Kuamin, PAPUA NEW GU 22.99; 4. Kelly Olegeriil,
      >PALAU
      > 23.22; 5. Jean Jacques Diela, NEW CALEDONI 23.39; 6. Fred Appin, NAURU
      >24.99;
      > - Odea Stephen, NAURU DQ.
      > Heat 3: (w:4.2): 1. Jeremy Dixon, NEW ZEALAND 22.33; 2. Henry Ben,
      >PAPUA NEW
      > GU 22.72; 3. Andrew Konai, SOLOMON ISLA 22.93; 4. James Maela, SOLOMON
      >ISLA
      > 23.32; 5. James Gumabon, GUAM 23.36.
      > Heat 4: (w:3.8): 1. Leone Veresa, FIJI 22.19; 2. Mohd Roache, SAMOA
      >22.50; 3.
      > Abraham Kepsin, VANUATU 22.87; 4. David Neilsen, GUAM 23.02; 5. Tuiuli
      >Seagai,
      > AMERICAN SAM 24.12; 6. David Thomas, VANUATU 24.21.
      > Heat 5: (w:2.6): 1. Jeffrey Bai, PAPUA NEW GU 22.29; 2. Justin Smith,
      > AUSTRALIA 22.50; 3. Russell Roman, PALAU 23.06; 4. Robert Nidithawae,
      >VANUATU
      > 23.16; 5. Robertson Temaki, NAURU 24.78; 6. Gabriel White, NORTHERN MAR
      >25.80;
      > 7. Rommel Espera, NORTHERN MAR 26.34.
      >
      >Final OPEN MEN 200 METRE
      > (w:2.3): 1. Peter Pulu, PAPUA NEW GU 21.39; 2. Craig Bearda, NEW
      >ZEALAND
      > 21.81; 3. Leone Veresa, FIJI 21.85; 4. Jeremy Dixon, NEW ZEALAND 21.87;
      >5.
      > Jeffrey Bai, PAPUA NEW GU 21.97; 6. Reuben Apuri, SOLOMON ISLA 22.05;
      >7. Mohd
      > Roache, SAMOA 22.15; 8. Conrad Rdechor, PALAU 22.29; - Justin Smith,
      >AUSTRALIA
      > DNF.
      >
      >OPEN MEN 200 METRE B FINAL
      > 1. Henry Ben, PAPUA NEW GU 22.42 w:1.2; 2. Chistopher Adolf, PALAU
      >22.50
      > w:1.2; 3. Joseph Kembu, PAPUA NEW GU 22.55 w:1.2; 4. Levi Kuamin, PAPUA
      >NEW GU
      > 23.02 w:1.2; 5. Russell Roman, PALAU 23.12 w:1.2; 6. David Neilsen,
      >GUAM 23.24
      > w:1.2; 7. Andrew Konai, SOLOMON ISLA 23.33 w:1.2.
      >
      >
      >OPEN MEN HALF MARATHON
      > 1. Job Sikoria, UGANDA. 1:09:10.00; 2. Lucky Bhembe, SWAZILAND.
      >1:11:15.00; 3.
      > David Karnie, PAPUA NEW GU 1:12:43.00; 4. Darren Peacock, AUSTRALIA
      > 1:14:37.00; 5. Karl Bernard, NEW CALEDONI 1:14:55.00; 6. Primo Higa,
      >SOLOMON
      > ISLA 1:18:09.00; 7. Jonas Sumu, VANUATU 1:22:10.00; 8. MACPHERSON
      >Suharo,
      > SOLOMON ISLA 1:23:31.00; - Rendelius Germinaro, MICRONESIA DNF.
      >
      >OPEN MEN 400 METRE HURDLES
      > 1. Ivan Wakit, PAPUA NEW GU 52.40; 2. Mowen Boino, PAPUA NEW GU 52.50;
      >3.
      > Aleki Sapoi, TONGA 53.57; 4. Turo Bourgery, TAHITI 55.68; 5. Meli Cama,
      >FIJI
      > 56.41; 6. Tone Betham, SAMOA 56.53; 7. Sesi Salt, TONGA 58.41; - Daniel
      >Brady,
      > NEW ZEALAND DNF; - Ualesi Faatauvaa, SAMOA DQ.
      >
      >OPEN MEN 4X400 METRE RELAY
      > 1. PAPUA NEW GU 3:18.56; 2. NEW ZEALAND 3:25.84; 3. FIJI 3:27.39; 4.
      >AUSTRALIA
      > 3:39.94; - VANUATU DQ.
      >
      >OPEN MEN POLE VAULT
      > 1. Chris Lovell, Unattached 4.90m; 2. Tom Lovell, Unattached 4.90m; 3.
      >Eric
      > Reuillard, NEW CALEDONI 4.80m; 4. Warren Tavergeux, NEW CALEDONI 4.10m;
      >5.
      > Tokaikolo Latapu, TONGA 3.10m.
      >
      >OPEN MEN DISCUS THROW
      > 1. Chima Ugwu, NIGERIA. 53.38m; 2. Hohepa Poihipi, NEW ZEALAND 47.85m;
      >3.
      > Motekiai Taufa, TONGA 39.42m; 4. Jonathan Rozborski, GUAM 37.93m; 5.
      >Andrew
      > Ratawa, FIJI 37.32m; 6. Tiim Romatoa, KIRIBATI 32.79m; 7. Laupati
      >Solaita,
      > AMERICAN SAM 30.36m; 8. Brentt Jones, NORFOLK IS 30.14m.
      >
      >INVITATION MEN 200 METRE
      > 1. Enefiok Udo-Obong, NIGERIA. 20.80 w:1.1; 2. Amrose Ezenwa, NIGERIA.
      >21.03
      > w:1.1; 3. Ezrah Sambu, KENYA. 21.09 w:1.1; 4. Nduka Awazie, NIGERIA.
      >21.22
      > w:1.1; 5. Sunday Bada, NIGERIA. 21.29 w:1.1; 6. Fidelis Gadzama,
      >NIGERIA.
      > 21.37 w:1.1; 7. Jan Marie Irie BI Tra, IVORY COAST. 21.83 w:1.1; 8.
      >Neil
      > Fuller, Unattached 23.89 w:1.1.
      >
      >INVITATION MEN 1,500 METRE
      > 1. Julius Ogwang, UGANDA. 3:45.27; 2. Youcef Abdi, NSW 3:45.45; 3. Nick
      >
      > Howarth, SASI 3:45.90; 4. Clinton MACKEVICIUS, NSW 3:49.30; 5. Holt
      >Hardy, NSW
      > 3:49.85; 6. Richard Polkinghorne, VIC 3:50.77; 7. Chris Bowden, VIC
      >3:50.82;
      > 8. Daniel Lancaster, NSW 3:51.99; 9. Stephen Thurston, Unattached
      >3:52.15; 10.
      > Craig Mottrom, VIS 3:54.50; 11. Michael Bond, Unattached 4:02.57; 12.
      >David
      > Ruschena, VIC 4:05.77.
      >
      >INVITATION MEN 4X400 METRE RELAY INVITATI
      > 1. NIGERIA. 3:07.09; 2. KENYA. 3:07.19; 3. ZIMBABWE. 3:09.00.
      >
      >
      >Heats UNDER 18 MEN 100 METRE
      > Heat 1: (w:0.6): 1. Eddie Matthies, PAPUA NEW GU 11.49; 2. Joshua
      >Brogan,
      > AUSTRALIA 11.51; 3. Erick Sam, MICRONESIA 12.14; 4. Alkali Thoma, NAURU
      >12.15;
      > 5. Aquina Akua, NAURU 12.28; 6. Kaleopa Siligi, AMERICAN SAM 13.47.
      > Heat 2: (w:2.9): 1. Teina Teiti, COOK ISLAND 11.15; 2. Albert Thomas,
      > AUSTRALIA 11.23; 3. Ritesh Chand, FIJI 11.58; 4. Martin Fong, FIJI
      >11.83; 5.
      > J.J. Capelle, NAURU 12.07; 6. Helnest Lanki, MARSHALL ISL 12.39; 7.
      >Alinton
      > Anikje, MARSHALL ISL 12.66; 8. Paul Ika, NAURU 12.79.
      >
      >UNDER 18 MEN 100 METRE
      > (w:3.7): 1. Teina Teiti, COOK ISLAND 11.01; 2. Albert Thomas,
      >AUSTRALIA
      > 11.23; 3. Eddie Matthies, PAPUA NEW GU 11.31; 4. Joshua Brogan,
      >AUSTRALIA
      > 11.41; 5. Ritesh Chand, FIJI 11.68; 6. Martin Fong, FIJI 11.80; 7.
      >Erick Sam,
      > MICRONESIA 12.08; 8. J.J. Capelle, NAURU 12.14; 9. Alkali Thoma, NAURU
      >12.17;
      > 10. Aquina Akua, NAURU 12.23.
      >
      >UNDER 18 MEN 800 METRE
      > 1. Michael Stringer, NEW ZEALAND 1:58.34; 2. Setefano Mika, SAMOA
      >2:01.14; 3.
      > Linton Mani, SOLOMON ISLA 2:01.55; 4. Dominique Bouillant, NEW CALEDONI
      >
      > 2:02.44; 5. Bongi Maki, PAPUA NEW GU 2:06.85; 6. Shane Ogumoro,
      >NORTHERN MAR
      > 2:18.86; 7. Ailima Lealaisalanoa, AMERICAN SAM 2:20.28; 8. Ioane
      >Aneseko,
      > AMERICAN SAM 2:20.34.
      >
      >UNDER 18 MEN 400 METRE HURDLES
      > 1. Matthew Stratton, NEW ZEALAND 57.81; 2. Darrell Bradford, GUAM
      >58.75; 3.
      > Roger Lau Fat, TAHITI 60.54.
      >
      >UNDER 18 MEN 2,000 METRE S/CHASE
      > 1. Henry Foufaka, SOLOMON ISLA 6:41.89.
      >
      >UNDER 18 MEN 800 MTR MEDLEY
      > 1. NEW ZEALAND 1:40.97; 2. AUSTRALIA 1:42.16; 3. PAPUA NEW GU 1:44.23;
      >4. FIJI
      > 1:50.82.
      >
      >UNDER 18 MEN HIGH JUMP
      > 1. Glen Petersen, AUSTRALIA 2.01m; 2. Daniel Sandol, PAPUA NEW GU
      >1.95m; 2.
      > Antonio Mohammed, FIJI 1.95m; 4. Alfred Reiher, KIRIBATI 1.70m; 5.
      >Matorai
      > Dehors, TAHITI 1.65m; 6. Teiabaruru Kirario, KIRIBATI 1.60m.
      >
      >UNDER 18 MEN LONG JUMP
      > 1. Eroni Tuivanuavou, FIJI 7.06m w:1.1; 2. Glen Petersen, AUSTRALIA
      >6.90m
      > w:1.8; 3. Albert Thomas, AUSTRALIA 6.80m w:1.7; 4. Antonio Mohammed,
      >FIJI
      > 6.67m w:1.7; 5. Daniel Sandol, PAPUA NEW GU 6.40m w:2.2; 6. Taia
      >Maerennang,
      > KIRIBATI 6.08m w:2.2.
      >
      >UNDER 18 MEN TRIPLE JUMP
      > 1. Simon Benari, PAPUA NEW GU 12.70m w:0.7; 2. Taia Maerennang,
      >KIRIBATI
      > 12.56m w:-0.5; 3. Alfred Reiher, KIRIBATI 12.17m w:2.4.
      >
      >UNDER 18 MEN JAVELIN THROW
      > 1. Jarrod Bannister, AUSTRALIA 66.15m; 2. Dale Morris, AUSTRALIA
      >51.88m; 3.
      > Rangi Ivaiti, COOK ISLAND 51.09m; 4. Simon Benari, PAPUA NEW GU 50.83m;
      >5.
      > Tiai Uaine, SAMOA 48.67m; 6. Tairia Raveora, COOK ISLAND 45.08m; 7.
      >Ailima
      > Lealaisalanoa, AMERICAN SAM 44.13m; 8. Martin Fong, FIJI 35.20m.
      >
      >
      >
      >
      >Athletics Australia is proudly sponsored and supported by Optus, Nike,
      >Ansett, TNT, Mannatech, Australian Sports Commission, News Limited and Fox
      >Sports.
      >
      >This information has been provided by:
      >Athletics Australia, Suite 22, Fawkner Towers, 431 St Kilda Road,
      >Melbourne, Victoria, 3004, Australia
      >Ph: 61 3 98203511
      >Fax: 61 3 9820 3544
      >Email: athletics@...
      >Web: http://www.athletics.org.au
      >
      >To view past media releases visit
      >http://admin.listbox.com/ath_australia_release/current/index.html
      >
      >If you wish to unsubscribe from this list send an email to:
      >
      >majordomo@...
      >
      >with no subject and the following in the body of the message:
      >
      >unsubscribe ath_australia_release
    Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.