Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

CESHTJA CAME ESHTE CESHTJE MYSLIMANESH-SHQIPTARE

Expand Messages
 • albertino rakipi
  CESHTJA CAME ESHTE CESHTJE MYSLIMANESH-SHQIPTARE REPLIKE ME ARTUR NURON (I cili ndersa punon ne PDI (partia e çameve) citon shkrimet e Janullatistit grekofil
  Message 1 of 1 , Mar 19, 2008
   CESHTJA CAME ESHTE CESHTJE MYSLIMANESH-SHQIPTARE
   REPLIKE ME ARTUR NURON
   (I cili ndersa punon ne PDI (partia e çameve) citon
   shkrimet e Janullatistit grekofil Aurel Plasari)

   Shkruan Abedin Rakipi   I nderuar zoti Nura ,

   Ne rralle te pare dua tju bej te ditur qe kete mail e
   kani marre gabimisht sepse ai i ishte drejtuar vetem
   ketyre personave te tjere por jo juve , dhe ishte
   gabimi im qe e shtova mailin tuaj ne listen e ketyre
   njerezve qe ja cova.

   Ne rralle te dyte per punen e Dojakes ndoshta ju e
   dini me mire punet dhe sdua te komentoj me gjate per
   kete , por Dojaka dhe PDI ku ju beni pjese keni bere
   gabim te madh kur sulmuat Turqine e cila mbeshtet
   fuqishem ceshtjen came. Ju thoni qe nuk e bete ate gje
   per te sulmuar Turqine por ishte taktike e momentit ,
   ama harroni qe momenti qe ju e bete ate ishin vitet me
   kulminante ku shume shtete e kishin ngritur ceshtjen e
   ashtuquajtur gjenocid armen dhe Turqia ne ato momente
   ishte e sulmuar nga te gjitha anet per kete ceshtje
   sidomos nga armiqte e saj tradicionale nder te cilet
   edhe GREQIA . Pra kjo taktike qe per mua eshte
   infiltruar ne PDI nga njerez me qellime te dyshimte
   eshte nje nder gabimet me fatale qe shoqata Cameria
   mund te kete bere duke i futur thiken nga mbrapa
   turqise qe ka qene, eshte , dhe do te jete aleatja me
   e auqishme e cameve. Atehere kur Turqia ne ka vite dhe
   dekada qe na jep ndihme dhe sidomos alternativa
   diplomatike qe shteti shqiptar kurre sna i ka ofruar
   dhe qe jane vitale per ceshtjen came ne i fusim thiken
   nga mbrapa. Pra kjo per mendimin tim modest nuk eshte
   nje taktike por nje gomarllek sepse eshte njesoj sikur
   ti biesh te mires me shqelm. Po e mbyll kete pike duke
   theksuar se taktike apo jo ajo deklarate u paraqit si
   fakt dhe reagim diplomatik dhe shkoi perkunder qe
   ndrimit turk , duke u perceptuar si gjest kunder
   Turqise qe u trasmetua edhe nga media , deri ne ate
   pike sa Turqit thane ALLAH ALLAH ne i mbrojme dhe keta
   na shajne. Hajde mbushja mendjen njerezve tani ti se
   ishte taktike apo reagim diplomatik.Kjo tregon edhe
   njehere pamatueshmerine e disa individave qe jane
   anetare te PDI te cilet me aktet e tyre jo vetem se
   ndihmojne ceshtjen came duke ja hequr asaj aleatin NR
   1 , por e fundosin ate perfundimisht ne harrese.

   Se treti ky debat-iniciative ishte debat brenda cameve
   apo ndermjet tyre te cilet jane shqiptare dhe duhet te
   vazhdonte se pari mes tyre ama mendoj qe nje jo-çam si
   puna juaj zoti Nura nuk i di mire punet tona. Ju mund
   te jeni anetar i PDI por kjo nuk ju ben me njohuri dhe
   informacion te plote te ceshtjes çame, ndersa ne çamet
   pervecse kemi shfletuar me mijera faqe dhe skulptojme
   cdo rresht ne cdo liber qe mund te permendi ceshtjen
   tone , e kemi edhe informacionin e praktikes se
   gjenocidit sepse gjysherit, xhaxhallaret, kusherinjte
   me gojen dhe lotet e tyre na i kane treguar praktikat
   e masakrave kryer nga greket. Prandaj edhe duke pasur
   nje informacion me te kompletuar dhe deshmi te gjalla
   qe jane gjysherit tane jemi njerezit me adekuate per
   te dale ne konkluzione dhe deklarata publike per
   ceshtjen çame. Dhe ju kuptoj kur mendoni se ceshtja
   çame eshte ceshtje shqiptare dhe jo muslimane dhe do
   tju shtjelloj edhe perse. Ne çamet duke i degjuar me
   veshet tona ngjarjet e treguara nga gjysherit,
   baballaret, apo te afermit tane arrijme ne nje
   konkluzion iminent dhe i bejme vetes pyetjen : A mos
   valle se ishim muslimane na masakruan ? Pse lind kjo
   pyetje zoti Nura ? Dhe pse pikerisht neve çameve dhe
   jo juve shqiptareve te tjere ? Tre pergjigje per tre
   pyetje : E para lind nga fakti qe asnje shqiptar
   ortodoks nuk u vra ose nuk u shperngul perkundrazi ata
   u perkrahen nga qeveria helene ndersa ne çamet pervec
   faktit qe nga 1912 deri ne 1945 u kthyem ne shenjester
   per thikat dhe konvertimet me dhune. Nenpika e dyte e
   pergjigjes se pare eshte fakti qe greku i ftoi çamet
   me te gjitha menyrat qe te behen ortodokse duke
   perdorur te gjitha marifetet dhe i joshur ata. Nenpika
   e trete e pergjigjes se pare eshte fakti qe greket kur
   e pane qe çamet sbeheshin ortodokse me te mire e
   provuan me pahire duke i vene ata perpara thikave dhe
   duke i thene behuniortodokse nqs doni te rrini ketu se
   ndryshe do ju vrasim dhe filluan ta bejne ate. Camet
   edhe perballe thikave dhe masakrave nuk pranuan te
   behen ortodokse dhe greke dhe flijuan te gjitha
   ckishin dhe morren rrugen per Turqi e Shqiperi. Kjo
   tregon edhe njehere se sa e donin islamin dhe
   shqiptarine çamet.


   E dyta kjo pyetje lind nga deshmite dhe tregimet e
   ndodhive te masakrave nga te paret tane. Si mund te
   mos lindi kjo pyetje kur me mijera pleq came thone se
   greket i thoshin behuni kaurre nese doni te rrini
   ketu, ose na suallen priftin e fshatit qe te na
   pagezonin me dhune , ose na mblodhen ne xhami dhe na
   thoshin , do ju djegim te gjalle ju minjte muslimane ;
   ose i perdhunonin vajzat duke i thene qe femijet qe do
   te lindin do jene orthodhokse dhe greke ; ose pse
   greket ne cdo fshat qe hynin ne fillim therrnin hoxhen
   e fshatit dhe familjen e tij ; e mijera e mijera
   deshmi te tjera qe martiret tane na lane . Keto deshmi
   zoti Nura dhe lotet dhe dhimbjet e pleqve tane bejne
   qe kjo pyetje te na lindi automatikisht duke na vene
   ne nje dileme te madhe per pergjigjen. Kurse fakti qe
   vetem muslimanet u therren dhe asnje arvanitas na e
   jep pergjigjen e sakte dhe ska nevoje per komente.

   E treta dhe vendimtarja ne konceptin e kuptimit te
   ceshtjes çame eshte se shqiptaret e tjere duke mos
   degjuar me veshet e tyre deshmite e pleqve dhe duke
   mos ndier nga afer ankthin qe kishin tregimet e pleqve
   nuk arrijne dot kurre ne konkluzionin tone qe eshte se
   çamet u masakruan se ishin Myslimane dhe Shqiptare
   sepse ju ne te pare nuk keni informacionin qe ne
   pleqte na transmetuan dhe ne rralle te dyte edhe ato
   pak deshmi qe jane publikuar jane deformuar dhe nuk
   permbajne te njejtin mezash dhe te njejten gjalleri
   sepse kur pleqte tane vdesin gje q epo ndodh dite pas
   dite ato tregime rrenqethese per ju behen vecse arkiva
   dhe fakte historike qe deshmojne kurse ne i kami akoma
   gjalle ne shpirtrat tane. Une ju kuptoj qe ju nuk
   arrini dot ne te njejtin konkluzion me ne duke e bere
   ceshtjen came qe eshte multidimensionale vetem nje
   ceshtje shqiptare sepse ne mungese te informacionit te
   sakte dhe te gjalle qe ne patem ju skeni zgjidhje
   tjeter dhe ju duket Utopi fakti qe ne çamet mbrojme
   edhe kete pikepamjen tjeter qe eshte çamet u perzune
   se ishin MYSLIMANE-SHQIPTARE. Ne faktin qe ne u
   masakruam se ishim muslimane nuk e mohojme kurre edhe
   nese komunistat ne Shqiperi na thone ta mohojme, ne
   nuk bejme gabimin qe beme ne 1946 kur u puthem me
   partine dhe pastaj partia na dha thiken pas qafe.
   Identiteti yne nuk behet dot si identiteti qe
   komunisti Kadare do qe shqiptaret te kene. Ne jemi
   shqiptare dhe muslimane deri ne fund. Ndersa ju zoti
   Nura keni thene qe islami eshte tragjedi per popullin
   tone (Islam, politically, a big fatal mischance for
   Albanians)
   te linku i meposhtem :
   Kurse ne çamet mendojme qe islami ishte ai qe na beri
   çame dhe shqiptare sepse po te ishim kaurre sot do te
   ishim greke si arvanitasit. Une personalisht mendoj qe
   mendim çam nuk perfaqesohet nga PDI apo shoqata
   individuale dhe une habitem sesi ju doni ceshtjen came
   kur ne shkrimin tuaj permendni vend e pavend vllahun
   Aurel Plasari i cili njihet per grekofiline e tij te
   terbuar, per antimyslimanizmin e tij dhe eshte njeri i
   betuar i Janullatosit. ketu ka dicka qe nuk shkon :
   ose ju nuk keni lexuar tjeter njeri pervec aurel
   plasarit qe shkruan te gazeta NGJALLJA e Janullatosit,
   ose ju e doni shume Plasarin dhe Janullatosin dhe keni
   ngecur aksidentalisht me ne camet anti-greke.


   ABEDIN RAKIPI BRUXELLES


   _____________________________________________________________________________
   Envoyez avec Yahoo! Mail. La boite email la plus appreciée au monde. http://mail.yahoo.fr
  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.