Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Re: [cameria] Kungujt Suliote dhe Letrat Persane

Expand Messages
 • lym dylyri
  As mua nuk me vijne e-maeilet e Xhemos,por mendoj se nuk eshte produktiv ky lloj debati pasi Camet dihen qe u masakruan per shkak te BESIMIT dhe perkatesise
  Message 1 of 5 , Mar 19, 2008
   As mua nuk me vijne e-maeilet e Xhemos,por mendoj se  nuk eshte produktiv ky lloj debati pasi Camet dihen qe u masakruan per shkak te BESIMIT dhe perkatesise etnike.Ne kete faze qe jemi na duhet perkrahje mundesisht sa do minimale edhe nga element te Camerise ortodokse,megjithese do ti shikoja me kujdes.Ne na duhet perkrahje e gjithaneshme per tu dale grekerve perpara ne sa shume fronte qe te jete e mundur. Ky eshte vetem nje mendim i imi.


   ----- Original Message ----
   From: A D <anedha@...>
   To: cameria@yahoogroups.com
   Sent: Wednesday, 19 March, 2008 2:55:41 AM
   Subject: RE: [cameria] Kungujt Suliote dhe Letrat Persane

   Po mua pse s'me vijne e-mailet e kesaj Edlira Xhemo? Se duhen degjuar te dyja anet per te gjykuar...

   To: albeuropa@yahoogrou ps.com; alb-muslimnews@ yahoogroups. com; albemigrant@ yahoogroups. com; alb-muslimshkenca@ yahoogroups. com; alb-muslimstudents@ egroups.com; alb-shkenca@ alb-net.com; shqiperia@yahoogrou ps.com; eramuslim@yahoogrou ps.com; ervinrakipi00@ hotmail.com; el_mariachi_ be@hotmail. com; cameria@yahoogroups .com; art-cafe@alb- net.com; mesazhi@live. com; memedheu@yahoogroup s.com
   From: albertinobe@ yahoo.fr
   Date: Tue, 18 Mar 2008 17:24:05 +0100
   Subject: [cameria] Kungujt Suliote dhe Letrat Persane

   Analiza qe Suliotja greke Edlira xhemo qe hiqet si
   came dhe shkruan me 7 emaila te ndryshem dhe me emra
   te ndryshem per te na percare ne bijte e tokes meme
   Camerise eshte si puna e CEKES dhe e KOCOS qe e
   morren kungullin dhe e kthenin nga te gjitha anet duke
   thene : psss pusssss te jete kungull valle dhe e
   shikonin si dhelpra rrushin qe kur e pa qe se kapi dot
   tha s'eshte per mua.Keshtu zonjes se nderuar une i
   solla me qindra fakte nga burime te ndryshme kurse ajo
   si prove solli poezite e lisave dhe bagetive te Naimit
   qe jane vec disa vargje poetike ndersa une perballe i
   vura Legjendarin Viktor Hygo dhe shume te tjere
   prandaj i bej thirrje kesaj zonje qe te veje te haje
   ndonje akullore andej nga kulla Eifel e Parisit se
   edhe ate suliotet e kane bere dhe mos te na beje
   analiza si keto qe ajo i ben sa here qe ka zakonet,qe
   kur i benim ne ne klase te dyte ne fillore si analizat
   e kesaj profesorja na vinte 4. Edhe Napoleoni
   Arvanitas ishte thote partia ne shqiperi po po tja
   thuash kete ndonje francezi apo njeriu tjeter thote ca
   kujton se jemi matufa si ata qe mbreti i tallte te
   letrat persane te Montesquieu.
   Per kureshtjen tuaj po ju perkthej ketu letrat persane
   te Montesquieu qe ta kuptoni mire sesi mbreti i asaj
   kohe kishte nje fuqi mahnitese mbi shpirtrat e
   qytetareve te tij dhe bente cte donte me ta njelloj si
   perpiqet te beje kjo SULIOTJA jona Edlira Xhemo.

   LETRAT PERSANE te MONTESQUIEU

   PERKTHEU NGA FRENGJISHTJA : ABEDIN RAKIPI

   Autori i letersise klasike franceze MONTESQUIEU
   publikon librin LETRAT PERSANE liber ne te cilin ne
   1711 dy miq dhe bejlere te pasur muslimane nga
   ISPAHANI ne IRAN largohen nga vendlindja e tyre ne
   kerkim te dijes dhe te urtesise dhe ndermarrin nje
   udhetim te gjate dhe shume fantastik ne te cilin
   pershkojne gjithe PERSEN,PERANDORINE OSMANE
   ,ITALINEdhe ne fund FRANCEN dhe zemren e saj
   PARISIN.Libri eshte shume i gjate ,i pasur ne fakte
   historike dhe aspekte te çuditshme te kohes qe çuan ne
   shkaterrimin e madherise se perandorive PERSE dhe
   OSMANE.Ketu poshte po ju perkthej nga frengjishtja
   letren e 14 qe RIXHA i shkruan EBBENIT.LETRA E 14
   RIXHA-EBBENIT" Kemi nje muaj qe jemi ne PARIS dhe kemi
   qene gjithmone ne nje levizje te vazhdueshme. Ketu
   kemi hequr shume para se te gjenim strehe ku te
   banojme ,para se te gjenim njerezit te cileve ju jemi
   drejtuar, para se te gjenim gjerat me elementare qe na
   duhen te cilat mungonin ne gjitha ne te njejten
   kohe.PARISI eshte i madh sa ISPAHANI.Shtepite jane
   shume te larta saqe po ti shikosh mendon se jane te
   banuara vetem nga astrologe.Te lind menjehere mendimi
   se nje qytet i ndertuar ne ajer , qe ka 6 apo 7 shtepi
   njera mbi tjetren duhet te jete shume e populluar dhe
   qe kur njerezit zbresin te gjithe ne rruge behet nje
   rremuje e madhe.Ndoshta nuk do te me besosh po qe prej
   nje muaji qe jam ketu skam pare akoma asnje njeri qe
   te eci ne kembe.Nuk ka njerez ne bote qe dine te
   nxjerrin perfitim nga makinat me mire se francezet;
   ata vrapojne ,fluturojne: qerret e ngadalta te AZISE
   dhe hapi i ngadalte i deveve tona do ti bente
   francezet ne binin ne nje sinkop total.Une qe nuk jam
   bere per keto lloje mjetesh dhe qe eci gjithmone ne
   kembe pa e ndryshuar hapin nxehem ndonjehere si kaurr
   sepse ndonjehere ikin aq shpejt me mjetet e tyre saqe
   gati sa te me shtypin koke e kembe, por nuk i fal
   goditjet me brryl qe i marr cdo dite dhe ne menyre
   sietematike. Nje njeri qe vjen afer dhe me kalon me ben
   te beje nje gjysem rrethi kurse nje tjeter qe kalon
   nga krahu tjeter me shtyn dhe bej gjysmen tjeter te
   rrethit dhe me le aty ku i pari me gjeti ;Dhe si bej
   as qind hapa por e ndiej veten sikur kam bere dhjete
   kilometra,Mos mendo se do te flas qe tani per zakonet
   dhe traditat europeane se edhe vete mezi e kam bere
   nje ide te lehte per to dhe kam pasur vec kohe qe te
   habitem me to,Mbreti i frances eshte monarku me i
   forte i europes,nuk ka miniera ari si komshiu i tij
   mbreti i spanjes por ka me shume pasuri se ai, sepse e
   fiton nga vaniteti(padobishme ria ose te qenit gjera
   kot por mecmim te larte) i subjekteve te tij qe jane
   me te pashtershme se minierat e arit,E kemi degjuar te
   ndermarri ose te financoje luftra te medha duke mos
   pasur asnje fond tjeter vecse titujt enderit qe i shet
   dhe si nje akt prodigjioz i krenarise humane trupat e
   tij pagoheshin, vendet e tij rregulloheshin dhe flotat
   e tij ekipoheshin, Per me teper ky mbret eshte edhe nje
   magjistar i madh: ai e ushtron pushtetin e tij mbi
   vete shpirtin e subjekteve te tij dhe i ben qe
   njerezit te mendojne si do ai,Nqs ka vetem nje milion
   franga ne buxhetin e tij dhe i duhen dy milione
   atehere ai vecse i thote njerezve qe nje frange vlen
   per dy dhe ata e besojne menjehere,ne qofte se ka nje
   lufte te veshtire per te financuar dhe ska leke ai
   vetem sa i fut atyre ne koke mendimin se nje cope
   leter eshte para apo leke dhe ata e besojne,Ndonjehere
   i thote edhe qe ai sheron njerez vetem duke i prekur
   dhe ata e besojne ;aq e madhe eshte forca qe ai
   ushtron mbi shpirtrat e tyre,Kjo qe po te them nuk
   duhet te te habisi se ka nje magjistar qe eshte edhe
   me i forte se mbreti dhe ky e ka emrin pape,Ky
   magjistar ushtron fuqi mbi shpirtin e mbretit njesoj
   si mbreti ushtron mbi shpirtin e popullit,dhe i ben
   njerezit te besojne qe tre jane baraz me nje, qe buka
   qe hame nuk eshte buke, qe vera qe pine nuk eshte vere
   dhe njemije gjera te tjera si keto,Dhe per ta mbajtur
   mbretin ne tiro dhe mos ta leri ti dali nga qejfi
   tradita e te besuarit here pas here per ta ushtruar me
   mire i shkruan ndonje artikull besimi,Para dy vitesh i
   dergoi mbretit nje shkrim te madh te cilin e quajti
   KUSHTETUTE,Dhe deshi ta ushtronte me cdo kusht mbi
   mbretin dhe subjektet e tij qe te besonin gjithcka
   permbante ky shkrim,Ia arriti qellimit me mbretin dhe
   subjektet e tij qe u binden qorrazi por disa nga ata u
   revoltuan dhe nuk donin te besoshin asgje nga ky
   shkrim,Ishin grate e mendimit te lire plazma ose
   motori i kesaj revolte sa i ndane pallatin
   mbreteror,Mbreterin e vete, dhe cdo familje ne bindjet
   e tyre,Kjo KUSHTETUTE i ndalon grave qe te lexojne nje
   liber qe te gjithe kaurret thone se ka zbritur nga
   qielli,ose ndryshe kurani i tyre,Grate te indinjuara
   nga ky diskriminim qe i behet atyre u ngriten haptazi
   ne revolte dhe i bene edhe burrat per vete saqe edhe
   ata u revoltuan dhe thonin se nuk donin privilegje mbi
   grate,Te tregova per mbretin gjera shume prestigjoze
   dhe te kuptoj nqs nuk i beson te gjitha,Thone qe kur
   bente lufte me fqinjet e tij kishte brenda mbreterise
   se tij armiq te panumert dhe te padukshem qe e
   rrethonin, shtojne se ai i kerkoi ata per mese
   tridhjete vjet dhe edhe pse shume prifterinje ndihmuan
   nuk gjeti dot as edhe nje,Ata jetojne bashke me te,
   jane ne pallatin e tij ne kryeqytetin e tij ne
   ushtrine e tij ,ne gjykatat e tij dhe thone qe do kete
   hidherim te madhe po te vdesi pa i gjetur,Do te
   vazhdoj te te shkruaj dhe do te te tregoj akoma gjera
   me te reja qe jane shume larg nga gjenia dhe
   inteligjenca persiane, e njejta toke na mban po burrat
   e vendit ku jetoj dhe burrat e vendit ku je ti jane
   shume te ndryshem,

   Paris hena e 4 Rebiab i 2 1712

   ____________ _________ _________ _________ _________ _________ _
   Envoyez avec Yahoo! Mail. La boite email la plus appreciée au monde. http://mail. yahoo.fr


   Your chance to win great prizes with Windows Live Mail and Rogers MobileMail. Click here to learn how.   Rise to the challenge for Sport Relief with Yahoo! for Good
  • albertinobe
   Mirë se Vini Në Botën e Poezisë Hape gjoksin tim në do ta shohësh vrushkullin e lumit parajsor në shtrat tek kullohet ku trëndafilat e bardhë
   Message 2 of 5 , Mar 19, 2008
    Mirë se Vini Në Botën e Poezisë
    "Hape gjoksin tim në do ta shohësh vrushkullin e lumit parajsor në
    shtrat tek kullohet ku trëndafilat e bardhë notojnë... (F.SH)    NJE XHAMI NE CAMERI


    Shkruan: Hamdi NUHIJU
    Tagutët dhe monstruozët fringëllojne,


    Ezanet e lodhura nga persekutimi,


    Shamitë e rëna nën këmbët e pabesisë,


    Identiteti i humbur i nëpërkëmbur i cam jetimit…
    Një xhami në Camëri,


    Krenare mbron shqiptarinë,


    Dëshmon rrugën e Përjetësisë,


    Kërkojmë kthimin e Lavdisë…
    Lavdi moj Shqipëri , lavdi o Turqi,


    pse të gjithë jemi OSMANLINJË,


    edhe se frikohet ndonje shqiptar axhami,


    qe te shpreh identitetin e tij…
    Kokën mbaje lartë o shqiptar,


    Se je nip i Sulltan Muratit


    koken larte mbaje o cam


    qe greku i ndyre te morri Filatin
    MOs ki frike nga antishqiptaret,


    qe sulmojne Turqerine


    Keta antishqiptare sot i ke ne Irak ku vrasin femije,


    kete derdimene qe amerikane po i thonë vetes,d


    he lehin kundër Osmanlisej


    ane ca ujqer dhe zgjebanjoke qe i vune flaken Camerise
    O shqiptar o i helmuar


    Mos e sha Osmanlline


    Pse Osmanllia me Sulltan Muratin


    Për ty luftoi ne Gazimestan Serbine


    Serbine, Greqine, e mposhti shpata e Padishahut


    ishte shpata e osmanllise ajo qe i ngriti famen shqiptar gjynahut
    Qëkur hiku Osmanllia


    Ty të mbyti kaurri ne gjak o shqiptar


    a nuk e sheh qe Serbi, Bullgari dhe Greku te jane hyre në hak


    Shqiperinë e mori kaurri o shqiptar dhe i vu zjarrë…


    A nuk sheh ore i mjere


    sec beri Delijorgji me zagare


    ne Gerdec, ne Himare


    ne Sul e ne Otranto


    po te vret kaurri o bir


    pse sot ke harruan sulltan Muratne
    Agjentët e dushmanit


    qe ty ta shajnë osmanine


    duan qe te te lene te ve


    ashtu si femite jetima
    Rrofte e qoftë osmanllia


    Apo sot kjo Turqia


    E cila ty shqiptar të ngriti


    Dhe të bëri të degjuarin e njerëzisë
    O shqiptar o i gënjyer


    A s`më thua pak sot qysh je?


    Në semaforin e kaurristanit


    Shet nderin për të ngrënë dhe


    A s`të kujtohet dita e turkut


    Kur ishe i parë mbi dhe


    Hë pra, përdore pak trurin dhe shiko sesi qysh je sot dhe dje…
   • albertinobe
    Tek linku i meposhtem mund te shikoni videon GREAT MUSLIMS OF ALBANIA me shqiptaret legjendare qe nen flamurin e islamit e cuan famen shqiptare ne te kater
    Message 3 of 5 , Mar 19, 2008
     Tek linku i meposhtem mund te shikoni videon GREAT MUSLIMS OF ALBANIA
     me shqiptaret legjendare qe nen flamurin e islamit e cuan famen
     shqiptare ne te kater anet e dynjase.

     http://www.videoklipe.net/vervideo.php?en=youtube&q=Epir&video=bstk-
     MCJqFA
    Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.