Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

DJALLEZIA E GREKEVE TE RINJ

Expand Messages
 • albertinobe
  DJALLEZIA E GREKEVE TE RINJ Me duket fare e qarte djallezia greke. Ju duhet te dini se ne shekullin e tetembedhjete ishin historianet gjermane qe i dhane
  Message 1 of 7 , May 4, 2008
   DJALLEZIA E GREKEVE TE RINJ

   Me duket fare e qarte djallezia greke. Ju duhet te dini se ne
   shekullin e tetembedhjete ishin historianet gjermane qe i dhane
   drejtim te njeanshem historise se vjeter te europes. Ata e krasiten
   nga popujt e tjere dhe lane vetem ate greke dhe latine. Ndoshta ishte
   nje gabim i bere pa dashur, duke marre parasysh influencen e
   rilindjes europiane qe vazhdoi disa shekuj, ose ndoshta ishte nje
   gabim i bere nga injoranca, ose ndoshta ishte nje gabim i bere me
   qellim. Ciladoqofte natyra e gabimit kjo demtoi historine e popullit
   tone.Tashme ka kohe qe nga studiuesit e huaj ne veçanti, sepse ata
   shqiptare duket se ende kane frike ti futen ketij argumenti i cili
   eshte ne anen e tyre, pra studiues te huaj, kane pohuar dhe pohojne
   ku direkt dhe ku indirekt, vjetersine e gjuhes shqipe.Me ka rastisur
   te shoh nje ballafaqim midis nje profesori te arkeologjise, amerikan
   dhe nje arkeologu grek, ky i fundit u mundua ta nxjerre qyteterimin e
   kretes grek, prof. amerikan ia hodhi posht direkt me fakte dhe me i
   rendesishmi prej tyre mbetet ai i autoktonise. Greket dhe kjo eshte e
   provuar dhe e shkruajtur ne tekstet e historise se shumices se botes,
   pra greket dihet qe jane te ardhur ne mijevjeçarin e dyte p.e.s.
   Thuajse ne te njejten kohe me latinet, qe pasi kaluan alpet e zvicres
   u ngulen ne lacium. Me kete rast lind pyetja: pse greket duan ta
   lidhin prejardhjen e tyre me pellazget? Fare e thjeshte pergjigja:
   sepse pellazget jane autoktone dhe tashme qe historia po rishkruhet
   ata humbasin primatin e tyre, "meriten" e tyre, ose te qenet populli
   me i vjeter dhe me i "ditur". Gustav Majer, mbetet nje albanolog i
   madh. Mundohu ta marresh ne kah te kundert pohimin e tij. Pra: pse
   gjenden fjale te shqipes ne te gjitha gjuhet e europes, duke filluar
   qe nga sllavet dhe ato gjermaniket? A nuk eshte me logjike kjo se sa
   fakti qe shqipja eshte krijuar nga gjuhet e tjera te cilat i kane
   dhene hua kush njemije e kush dy mije etj, fjale te tyre? Une them se
   pikerisht ky eshte nje nga pohimet me te qarta qe tregon se shqipja
   eshte trungu i te tjerave. As logjikisht, as shkencerisht as
   historikisht nuk mund te ndertohet nje gjuhe duke marre hua fjale te
   gjuheve te tjera, sepse duhet te marresh ne te njejten kohe miliona
   njerez te cilet te jene tabula rasa dhe t'u mesosh kete gjuhe dhe t'i
   vendosesh ne nje territor te caktuar. Absolutisht e pamundur. Marrim
   nje fakt te koheve te sotme. Linguistet kane krijuar ne menyre
   artificiale nje gjuhe qe quhet Esperanto. Natyrisht qe ka shume
   njerez te cilet e dine kete gjuhe e cila ishte dhe mbetet brenda nje
   rrethi te caktuar studiuesish, por qe s'mund te dale kurre ne
   hapesiren planetare me pretendimet e nje gjuhe te vertete si prone e
   nje populli dhe e historise se tij. Pra kjo gje hedh posht
   automatikisht pretendimin qe shqipja ka ne shumice fjale te huaja,
   jane gjuhet e huaja qe kane fjale te shqipes dhe kjo tregon se cila
   eshte gjuha trung. - Sot pranohet nga shumica prejardhja e shqipes,
   ose trekendeshi Iliro- Trako -Shqip. E dini cilet ishin trakasit?
   populli me i madh nga numri ne europe dhe te dytet ne boten e
   atehereshme, per aq sa njihej, pas indianeve. Me thoni sa eshte
   studiuar historia e tyre. Eshte lene ne heshtje te plote. Kam ne
   biblioteken time nje liber te botuar nga instituti i trakologjise ne
   Bullgari nga dy profesore dhe nese lexoni faktet qe trajtohen aty,
   terrakotat, stolite, etj referte arkeologjike do te shikoni se sa
   kane vjedhur greket nga ai popull qe nuk eshte gje tjeter, sipas
   studimeve, veç nje dege e trungut protoilir, ose pellazg. Dhe ky nuk
   eshte thjesht nje pohim imi, por i studiuesve bullgare. Pohim qe sot
   mbeshtetet nga shume studiues serioze te vendeve te tjera. Kishim nje
   gjuhe, te njejtat perendi, te njejten menyre veshjeje, tradita,
   kulte.-Persa i perket gjuhes. Mund te shikoni qe fenikasit ndodheshin
   te rrethuar vetem nga qyteterimi ilir, qyteterim qe shtrihej deri ne
   vendet e azise se aferme, ku Troja me vone do te shndrohej ne
   metropolin e dardaneve. Dhe se ngushtica nuk ka veç emrin e tyre. Ku
   fisi ilir i Brigjeve ne azine e vogel do te merrte emrin e Frigjeve,
   ku fisi ilir i Mesiajve ne azine e vogel do te merrte emrin Misia,
   ndersa ne brigjet e detit te zi, aty ku arrinin thrakasit do te quhej
   thjesht Mesia, ku Placenta e lombardise do te shndrohej ne Plakia e
   azise se vogel. Mund te rendit shume konkordanca te tjera, te dashur
   dashamires te historise dhe kjo gje nuk e besoj se quhet nje rastesi.
   (te dhenat jane nga Atlas antiquus)Ku filistenjte e azise se vogel
   nuk ishin gje tjeter veç fis ilir, emri i sotem i palestines,
   natyrisht nuk ka asnje lidhje me popullin arab te palestines. Dhe
   duhet te dini qe ne egjiptin e vjeter ka pasur shume qeveritare me
   prejardhje ilire, gje qe vertetohet nga emri. -Me 1941 Françesko
   Ribeko shkruan: "Tanime dihet me siguri qe ne kolonizimin e Apulise,
   rreth vitit 1000 p. e. s. muaren pjese, me gjithe anomastiken e tyre,
   jo vetem Japiget, Dardanet, Modanet, Kalabret, Daunianet, dhe
   Peucenianet iliro-ballkanike, por edhe Kaonet, grevitet, peonet dhe
   dardanet Iliro-epirote. Te krijohet pershtypja sikur ne nje epoke te
   dhene parahistorike, regjistri i gjendjes civile, emrat e fiseve dhe
   etnografia e bregdetit ilir te Shqiperise mbarten nga krahu
   ballkanik, ne krahun italik. Ne te vertete kjo eshte me teper se nje
   pershtypje e thjeshte, sepse nder italiket e pare gjejme jo vetem
   traditen e mbartjes se ilireve ne itali, por edhe gjuha Japigo-
   mesapike na paraqitet, me sistemin e saj vokalik dhe ekuivalencave
   gramatikore e leksikore, si gjuhe ballkanike"Nuk e di sa vlen ky
   pohim per ju, por mendoni se eshte bere ne kohen kur "lavdia" romane
   kerkonte te riperterihej nen Duçen.- Sefundi po e perseris sepse
   ndoshta ka kaluar pa u vene re kur e kam shkruajtur edhe here tjeter.
   Historiani latin PLINIO il Vecchio ka shkruajtur tekstualisht dy mije
   vjet me pare qe: - qe latinet e moren shkrimin nga iliret.Kush merret
   me keto studime dhe nuk eshte amator, mjafton te kerkoje dhe do te
   gjeje nje miniere floriri qe verteton prejardhjen tone, vjetersine e
   gjuhes dhe shume e shume me teper.- V:O: shkrimet e mia nuk jane per
   kukullat e KONKUBINES, qe nuk lene rast pa shkruajtur duke dashur te
   me kundervihen me perpjekjet e tyre "titanike". Me kete rast u kujtoj
   se nuk bejne gje tjeter veç vertetojne se jane ca gjynahqare qe
   megjithate meritojne meshire.

   --- In cameria@yahoogroups.com, "albertinobe" <albertinobe@...> wrote:
   >
   > Nëse poetet shqiptarë nuk kanë patur dhe aq fat, poezia shqipe s'ka
   > qenë e tillë, përkundrazi, ajo i ka dhënë zë historisë së kombit
   dhe
   > çdo trevë e jona ka patur, si të thuash rapsodin e vet, rob dhe të
   > vërbër, prej të cilit ne kemi parë muzgjet e humbjeve krenare apo
   > agullimin e fitoreve të trishta.
   > Shkrimtari Bilal Xhaferri është dhe këngëtar i dhembjes çame, i saj
   > pjese që ka munguar, por që s'ka reshtur së prodhuari trishtim e
   > tragjedi.
   > Ky shkrimtar i asaj treve rikrijoi brengën kolektive në kohën kur
   > atdheu ishte më pak atdhe, por i pushtuar nga diktatura vendase,
   fill
   > mbas Luftës II Botërore, kur pushtuesit e huaj u larguan.
   > Sundimtarët e rinj mbi gërmadha po hidhnin dhe kufomat e të
   > pushkatuarve, mes të cilëve ishte dhe babai i shkrimtarit të
   > ardhshëm, Bilal Xhaferrit. Skuadra komuniste e pushkatimit e vrau
   si
   > nacionalist.
   > Bilali 9 vjeçar ahere mbeti kështu jetim për jetë. I përkiste fisit
   > të shquar të Hasan Tahsimit nga Konispoli.
   > Largohet nga vendlindja duke besuar se do t'i shpëtonte, sadopak,
   > përndjekjeve. Punon si korier në Sarandë. Kryen një shkollë teknike
   > dhe punon në Rruga – ura në Veri. Por e internojnë baltrave të
   > Durrësit.
   > Arriti të botojë librin e shkëlqyer me tregime "Njerëz të rinj,
   tokë
   > e lashtë", por përmbledhja me poezi "Lirishta e kuqe" u ndalua dhe
   u
   > çua fabrika të letrës për t'u ribërë letër sterile.
   > romani "Krastakraus" mbeti në dorëshkrim.
   > Që t'i shpëtonte arrestimit dhe burgut, Bilal Xhaferri arratiset më
   > gusht të 1969 në Greqi për të ikur në SHBA.
   > Dy vjet punon në gazetën "Dielli" të shqiptarëve të Amerikës. Në
   > Çikago themeloi gazetan e Lidhjes Çame "Krahu i shqiponjës".
   > Njerëz të panjohur e sulmojnë me thikë në Nju Jork. Sigurimi i
   > shtetit komunist shqiptar kërkonte vdekjen e tij dhe të veprave. I
   > digjet shtëpia dhe gjithë dorëshkrimet. Vdes në rrethana të
   dyshimta,
   > pas një operacioni në kokë me 1987 në Çikago.
   > Ndërsa këtu kompllotohej me heshtje ose kujtohej vetëm për t'u
   sharë
   > (ose për t'u rivrarë), të burgosurit politikë në Spaç, Qafë – Bari,
   > Burrel, nëpërmjet atyre që e kishin njohur, kujtonin dhe mësonin
   > përmendësh vargje të Bilal Xhaferrit.
   > U desh të binte diktatura e kuqe që shqiptarët në vitet e lirisë,
   kur
   > qe vendosur shteti demokratik, të sillnin eshtrat e Bilal Xhaferrit
   > në atdhe që balta e tij të prehej përgjithmonë e përzjerë me baltën
   e
   > vendlindjes.
   > Poezitë e Bilal Xhaferrit për Çamërinë janë antologjike për nga
   > bukuria dhe dhimbja. Ndërkohë, për sa i përket përmbajtjes, janë të
   > vetmet në të gjithë poezinë mbarëkombëtare që mbartin dramën e
   > Çamërisë, dëbimin e hershëm, lotët, dergjen e krahinës epirionte,
   > zbrazëtirën e madhe si një zgavër tronditëse në kohë. E gjitha
   sikur
   > parandjell drejtësinë, më fuqishëm se çdo UÇÇ e mundëshme.
   >
  • lym dylyri
   Mendoj se ne duhet me te gjitha menyrat qe nga websitet tona duhet te shfaqim demonizimin e figures se Zerves dhe Venizellos qe shteti Grek demokratik i
   Message 2 of 7 , Aug 4, 2008
    Mendoj se ne duhet me te gjitha menyrat qe nga websitet tona duhet te shfaqim demonizimin e figures se Zerves dhe Venizellos qe shteti Grek "demokratik" i mban si heronj edhe sot e kesaj dite.Sa per Suliotet dihet qe ata vajten ne te semes me vone edhe nga vet Greket.Ata jane asimiluar si shume pakica te tjera ne emer te kishes.Dhe te gjiha keto dihen,por renja ne kurthin e  Edlira xhemos nuk i sherben Ceshtjes sone,prandaj duhet me pjekuri .

    ----- Original Message ----
    From: albertinobe <albertinobe@...>
    To: cameria@yahoogroups.com
    Sent: Monday, 4 August, 2008 12:08:34 PM
    Subject: [cameria] MARKO BOCARI GREKU SHQIPTARVRASES

    MARKO BOCARI GREKU SHQIPTARVRASES

    Pas vdekjes se ALI PASHES figurat e Greqise u nguten
    qe te takonin heroin e Seleides Marko Bocarin dhe te
    fitonin besimin e tij.Mavrokordato i kushtoi atij nje
    vemendje dhe interes te vecante.Kollokotron i e vizitoi
    ate dhe i dhuroi nje tablo emfatike te sherbimeve
    ushtarake qe ai i kishte bere ceshtjes se Greqise ne
    Peloponez.Ndersa Markoja ja ktheu: Shoku im i dashur e
    vleresoj kurajon e ushtareve te tu por duhet ti
    kishim ndaluar qe te kryenin krimet monstruoze qe ata
    kryen.Ne vend qe te therrnim femije dhe gra muslimane
    a nuk do te ishte me mire qe te fshihnim ceshtjen tone
    kombetare pas detyres ndaj humanitetit, ti dergonim ne
    Patras , Modon dhe Koron 20.000 te uriturit e
    Tripolices , Navarinit dhe Monambasise ne vend qe ti
    therrnim ata? Te detyruar te ushqenin 20.000 vete me
    shume keto vende nuk do te rezistonin gjate dhe do
    binin ne duart tona.Keshtu trupat e Marko bocarit dhe
    te kollokotronit kishin therrur 20.000 muslimane gra
    dhe femije pa ju dridhur dora dhe donin qe me
    dinakerite e tyre te vazhdonin perpjekjet e tyre per
    te ndjekur rrugen gjakatare antihumane qe ata kishin
    nisur.Ne 1821 ne Variades Marko Bocari zuri rob 3.000
    shqiptare muslimane te komanduar nga Abaz GEGA.Ne uren
    Bassexa ai shkaterroi 6000 ushtaret shqiptare te Hasan
    beut qe ishte governatori i Beratit dhe ne Lelove ai
    zuri rob 1300 shqiptare. Ndersa ne STIRVINE kaloi ne
    shpate 700 shqiptare.2500 shqiptare muslimane u
    masakruan ne malet e sulit nga njerzit e Marko
    Bocarit; ata kishin ne krye TAHIR abazin dhe ishin te gjithe came
    muslimane.
    Sipas planit
    te Marko bocarit Mavrokordato do te sulmonte Epirin
    dhe muslimanet e Janines.Me mijera shqiptare te
    pafajshem u vrane neper fshatra nga rebelet
    revolucionar greke si Marko Bocari.Petroja nje nga
    oficeret e Markos pasi kishte shkaterruar fshatrat
    perreth dhe masakruar banoret muslimane u vendos ne
    FANARI (vendi i fanarioteve) por nje trupe shqiptaresh
    e perbere prej shtate mije vete me ne krye beun
    shqiptar te TRIPOLICES i arriti ata dhe i deboi per
    ne malet e Taygetes.E vecanta e kesaj ngjarjeje ishte
    u vrane vetem dy veta BEU I TRIPOLICES dhe biri i
    PETROS por maniotet qe udhehiqte Petroja e dinin qe si
    benin dot balle 7.000 shqiptareve ndaj edhe kerkuan te
    largohen pa bere lufte.I cuditshem eshte fakti se ata
    u lane te iknin neper anijet e tyre pa u shqetesuar
    nga 7.000 shqiptaret sepse keta te fundit i kishin
    dhene fjalen se nese ikin pa lufte nuk do ti vrasin
    dhe ata ashtu sic i ka hije shqiptarit e mbajten
    fjalen.Ndersa Marko Bocari dhe greket e tjere
    revolucionare kudo shkelnin digjnin fshatra vrisnin te
    pafajshem masakronin cdo musliman qe i binte ne dore
    shqiptar apo turk qofte ai.Deshmite historike tregojne
    qarte se Marko Bocari ishte nje shqiptarvrases qe
    luftonte per revolucionin grek krimet e te cilit edhe
    sot e kesaj dite rruhen neper arkivat e Parisit ,
    Stambollit, Londres etj etj kurse injorantet si Edlira
    Xhemo dhe miqte e saj qe ka ngrene dhia abetaren na e
    bejne heronj te Camerise kur Markoja me doren e tij ka
    therrur me mijera came muslimane.Do te ishte njesoj
    sikur pas nje shekulli dhe nje propogande te forte
    helene sic po e beni ta nxirrni edhe Napolon Zerven
    bir te Camerise dhe ta mburrni sic po beni me Marko
    grekun.Kjo tregon edhe njehere qe shoqatat tuaja
    fantazma qe nuk kane asnje njohuri te thelle te
    ceshtjes came por qe te derdellisin me fjalime ku ka
    vetem opinion personal dhe asnje fakt jane vecse
    pjelle e deshtuar e nje politike helenizimi edhe
    brenda cameve injorante.Nen trysnine e presioneve
    politike te forta prohelene perfaqesuesit came heshtin
    dhe pranojne aranzhime miqesore me gjarperinjte greke
    qe kane infiltruar shoqatat came dhe perpiqen te
    afrojne camet me greket qe ti vene camet ne nje gjum
    diagnostiko- diktatorial ashtu sic e beri vellai i
    shejtanit ENVER HOXHA ne menyre qe camet neser ne emer
    te kujtimit te heronjve greke si Marko Bocari te
    puthen buze me buze me vrasesit e gjysherve te tyre.

    ABEDIN RAKIPI
    BRUXELLES

    --- In cameria@yahoogroups .com, lym dylyri <heshtja@... > wrote:
    >
    > A  dikush ndonji menyre per te influencuar nepermjet Anesty
    International rreth kesaj Ceshtje ,perderisa Napoleon Zerva eshte
    akoma Hero Kombetar i Greqise dhe 2 monumentet qe jane njera ne uren
    e Minines dhe tjetra prane Artes me dore drejtuar nga Cameria.Mundet
    dikush te japi ndonji opinion se si mund te ndigjet nepermjet
    institucioneve Nderkombetare ose ato Europjane ?
    >
    >
    >
    > ----- Original Message ----
    > From: Agim Xhemali <xhemaliagim@ ...>
    > To: art-cafe@... ; cameria@yahoogroups .com; chamepirot
    <chamepirot@ ...>
    > Sent: Wednesday, 30 July, 2008 6:47:28 PM
    > Subject: [cameria] Karaxhiçi shkon në Hagë, Napoleon Zerva monument
    culture në Greqi.
    >
    >
    > Karaxhiçi shkon në Hagë, Napoleon Zerva monument culture në Greqi.
    Krimet e Karaxhiçit janë shembulli i përkryer i krimeve të andartëve
    të grekut Napoleon Zerva.
    > Lajmi i arrestimit të kriminelit të Bosnjës dhe i Europës Radovan
    Karaxhiçit, duket se ka zënë faqet kryesore të shtypit botëror dhe
    kjo përbën një nga axhendat e vendosjes së drejtësisë në botën e
    qytetëruar demokratike. Me gjithë vonesën 13 vjeçare, me gjithë vajin
    që kanë pasur qytetarët e ish Jugosllavisë nga krimet e bëra nën
    komandën e Karaxhiçit, me gjithë gjëmën e shkaktuar nga genocidi i
    mikut të Millosheviçit, përsëri shpirtrat e atyre që u vranë dhe
    atyre që janë gjallë, por edhe e atyre që pretendojnë për drejtësi në
    kontinent, u qetësuan disi dhe tashmë ka mbetur pjesa e fundit e
    libretit genocidist që i përket skenarit të luajtur nga kriminelët e
    Serbisë në emër t ëish Jugosllavisë. Duket gjithashtu se edhe Mlladiç
    do të bjerë në rrejtën e Hagës. Deri këtu mund të thuash me plot
    gojën që drejtësia vepron dhe ka një Zot që shikon e vë dorë kundër
    së keqes.
    > Por është po kjo Europë, janë po këto kancelari europiane të
    shteteve që kanë marrë emrin "Europa plakë" që padrejtësisht
    vazhdojnë të heshtin, të kthejnë kokën mënjanëe të mosveprojnë me
    drejtësi për krimet e Napoleon Zervës ndaj shqiptarëve të Çamërisë.
    Ishin krime ndaj një populate të pambrojtur, të paarmatosutr, të
    pafajshme dhe viktimë e dhunës barbare dhe gjakatare të një shteti
    kriminal dhe fashist. Me një fjalë ishin krime kundër njerëzimit,
    nëse popullsia e atij vendi, domethënë çamët e Çamërisë quhen njerëz
    për Europën e pas Luftës II Botërore. I panë këto krime dhe i
    përjetuan ato edhe përfaqësuesit e fituesve të kësaj lufte anglezët
    dhe rusët, frencezët dhe amerikanët, por që nga mbarimi i masakrave
    që nisën më 27 qëershor 1944 ata kanë heshtur, janë bërë palë me
    kriminelin Napoleon Zerva dhe kanë përkëdhelur shtetin Grek që e ka
    përkrahur dhe mbështetur
    > genocidin shtetëror ndaj një populate të tërë ku u vranë rreth
    3000 njerëz, vdiqën si apsojë e genocidit rreth 5000 të tjerë, pa
    llogaritur shkatërrimin e pasurisë dhe dëmet e një periudhe 63
    vjeçare që i janë sjellë Çamërisë dhe popullatës së saj. Të gjithë
    këto janë të ditura dhe të bëra publike, po aq sa edhe të shënuara në
    kujtesën historike edhe të vetë kancelarive europiane që sot u vjen
    keq dhe dridhërohen për krimet e Karaxhiçit. Pyetja e parë që lind
    pas gjithë kësaj që themi ështe se : "krimet kundër njerëzimit kanë
    vetëm një emër apo kanë emrin e shteteve që janë miq dhe armiq të
    Europës që i seleksionon sipas dëshirave ? ". Nëse Greqia ështe e
    përkëdhelura e Europës, atëherë mund ët thuhet se është vetë Europa
    që ka dhënë urdhër për genocidin ndaj çamëve, për shkak të heshtjes
    që ka bërë dhe mbylljes së syve para faktit që sot shikon se si
    krimineli
    > Napoleon Zerva ka monument në Gumenicë dhe në Prevezë dhe është
    monument I mrojtur nga shteti grek. Turistët europianë kanë parë me
    sytë e tyre se si lartësohet statuja e një krimineli që shteti grek e
    mbron dhe e kthen në turizëm kulturor për europianët.
    > Është po aq e vërtetë kjo sa edhe vetë shteti shqiptar hesht dhe
    nuk arrin do të bëjë një paralelizëm me krimet e serbit Karaxhiç me
    ato të grekut Zerva, aq më tepër që janë po të nejtët mostra
    gjakatare të popujve të pafajshëm.
    > Më keq akoma që edhe vetë institucionet e mbrojtjes së të drejtave
    të njeiut në Shqipëri si dhe vetë Shqoata Çamëria, PDI apo Instituti
    për Çamërinë nuk prononcohen publikisht në konferenca shtypi për të
    vlerësuar aktin e kapjes dhe çuarjen para gjykatës së Hagës së një
    mkrimineli dhe të dënojnë heshtjen e kësaj Europe dhe institucioneve
    të shtetit shqiptar për krimet e Zervës ndaj shqiptarëve të Çamërisë,
    nëse shteti shqiptar i quan shiptarë banorët e Çamërisë. Sjellje të
    tilla absurde ngjajnë si dy pika uji me sjelljen po aq absurde të
    heshtjes së Europës.
    > Nëse Greqia e ka "pushtuar" këtë vend me gjithçka, me banka, me
    telefoni celulare, me prodhime ushqimore, me praninë e grekut
    Janullatos në Shqipëri, me me institucione që "flasin" greqisht, me
    blerjen e ndërmarrjeve shqiptare në çdo cep të Shqipërisë, me PBDNJ e
    me çfarë tjetër nuk e ka "pushtuar" Greqia Shqipërinë, më keq akoma
    është vetpushtimi që i bëjnë shqiptarët vetes së tyre me moslëvizje
    dhe me mosprononcime për të vërtetat historike..   
    > Nëse kriminelët kanë një emër, ata e kanë këtë emër në të gjithë
    vendet e botës, në të gjitha kohërat, paçka nga rraca apo ngjyra, në
    kombësia apo feja, pavarsisht nga bindja apo gjinia, atëherë ata
    duhen konsideruar sit ë tillë në çdo kohë dhe në çdo vend, paçka nga
    relacionet e miqësive dhe hatëreve që mund të kenë shtetet mes tyre.
    Kriminelët mbeten kriminelë, si Hitleri, si Stalini, si Enver Hoxha,
    si Millosheviçi, ashtu edhe Karaxhiçi dhe Zerva dhe të gjithë këta
    duhen dënuar sit ë tillë. Pikërisht këtu qëndron edhe dallimi, se kur
    njeri apo tjetri dënohen me Nyrenberg apo Hagë dhe tjetri lihet
    monument, kjo do të thotë se krimet dhe genocidet do të vazhdojnë si
    në arstin konkret ndaj shqiptarëve të Çamërisë. Vetëm kriminelët
    bëhen palë mes tyre për të bërë krime gjithnjë. Nëse bota dhe Europa
    e priti me entuzizëm kapjen e Karaxhiçit me cilësinë e kriminelit, po
    aq duhet të
    > trishtohet për mbrojtjen e Zervës dhe harresën ndaj krimeve të tij
    > Hyqmet ZANE
    >
    > ____________ _________ _________ __
    > Posta, news, sport, oroscopo: tutto in una sola pagina
    > Crea l'home page che piace a te!.
    >
    >
    > ____________ _________ _________ _________ _________ _________ _
    > Not happy with your email address?.
    > Get the one you really want - millions of new email addresses
    available now at Yahoo! http://uk.docs. yahoo.com/ ymail/new. html
    >    Not happy with your email address?
    Get the one youreally want - millions of new email addresses available now at Yahoo!
   Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.