Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Shoqeria Cameria dhe VATRA vene ne plan te pare ceshtjen came

Expand Messages
 • albertinobe
  Shoqeria Cameria dhe VATRA vene ne plan te pare ceshtjen came Camet thellojne me tej bashkepunimin me shoqatat dhe organizatat shqiptare ne SHBA-s, per
  Message 1 of 9 , May 3, 2008
   Shoqeria Cameria dhe VATRA vene ne plan te pare ceshtjen came
   Camet thellojne me tej bashkepunimin me shoqatat dhe organizatat
   shqiptare ne SHBA-s, per zgjidhjen e kesaj ceshtje

   nga - BEQIR SINA, Nju Jork

   Shoqeria per te Drejtat e Njeriut Cameria dhe VATRA kane ne plan te
   pare ceshtjen came

   SOUTHERN Blvd. BRONX (NY) : Problemi cam eshte shtruar tashme per
   zgjidhje, ndersa mendimi absatrakt tek pamundesia e zgjidhjes se saj
   me gjase, eshte e kunderta – u tha dje ne takimin e bere ne mjediset
   a Federates Panshqiptare VATRA midis Kryesise se Shoqerise Per Te
   Drejtat e Njeriut Cameria dhe Kryetarit te VATRES z. Agim Karragjozi
   dhe anetare te tjere te kesaj shoqerie. Krahas te gjitha kerkesave te
   ngritura deri tani ne menyre sistematike e institucionale dhe atyre
   te perditshme ne median shqiptare, kjo ceshtje ne SHBA-s, nepermjet
   Shoqerise per te Drejtat e Njeriut Cameria, eshte ringritur me force,
   duke kerkuar, qe edhe nepermjet shoqatave e organizatave te tjera
   shqiptare ne Amerike, te dinamizohet kjo ceshtje kaq e rendesishme
   per refugjatet e fundit europiane. Kjo, eshte nje rruge e gjate dhe
   nuk ka karakter fushate, por shihet si nje obligim , qe sjell rreth
   vetes cdo shqiptare, atdhetare, patriote - u tha ne takim .   Kryesia e Shoqerise cameria e perfaqesuar nga Kryetari I saj z. Ahmet
   Giaffo, Sekretarja e Pergjithshme Vera Gjata si dhe anetaret e
   Kryesise z. Bashkim Braho etj,bisedoi me kryetarin e vatraneve dhe
   anetaret e tjere te kryesise, rreth marredhenieve te mira qe
   egzistojne midis ketyre dy shoqatave dhe vendosen qe te punohet me
   shume per nderkombetarizimin e ceshtjes came dhe sensibilizimin e
   politikaneve amerikane e europiane ne raport me kete ceshtje. "VATRA,
   ne kete kendeveshtrim, e perkrah plotesisht teresine e kerkesave qe
   ngrene camet, dhe, eshte e gatshme te luaj rolin e saj e te jap
   kontributin e sajper zgjidhjen e kesaj ceshtje," tha kryetari i
   Vatres inxh Agim Karagjozi.


   Kryetari i Vatres, z A. Karagjozi, ne emer te Federates Panshqiptare,
   u ka premtuar delegacionit te Shoqerise per te Drejtat e Njeriut
   Cameria, se ata do te kene ne cdo kohe mbeshtetjen dhe ndihmen e
   pakursyer te Vatres dhe vatraneve. Ai gjithashtu pershendeti punen e
   kryer dhe planet qe kane camet per sa i perket menyres se si duhet
   zgjidhur kjo ceshtje e kerkuar nga shqiptaret ne Amerike dhe jo vetem
   ata. Ne vazhdimisht, e kemi thene se jemi duke bere detyren tone, me
   kete ceshtje - tha ai - por, ne balle te kesaj ceshtje mendoj se jane
   dhe duhet te qendrojne vete camet dhe programi i tyre , u shpreh
   kryetari i Vatres, inxh Agim Karagjozi. Ne takim merrte pjese dhe
   n/Kryetari I Vatres z. Zef Perndocaj   Kryetari cam, u shpreh per nje bashkepunim me te frutshem me forcat
   politike ne Shqiperi per te bere te mundur sjelljen ne tryezen e
   bisedimeve me palen greke per problemin cam. Ai gjithashtu u shpreh
   optimist per vitalitetin e rinise came e cila ka mbeshtetur dhe do te
   mbeshtese – tha ai – kauzen e drejte te kthimit ne vatrat
   stergjyshore. E drejta eshte me ne dhe do te triumfoje – u shpreh ai.
   Ai u shpreh gjithashtu optimist qe projektet e lena pergjysem ne
   periudhen 1995 – 1996 te nisura nga ana e Partise Demokratike, ne
   pushtet ne ate kohe, do te rivitalizohen dhe do te gjejne zgjidhjen e
   tyre perfundimtare.   Ne kete takim mori pjese, Prof. Petrit Begati - Kasemi, (ish diplomat
   ne Departamentin e ceshtjeve per Balkanin dhe Lindjen e Mesme ne
   Ministrine e Jashtme (1992-1996) si dhe juristi dhe analisti I shquar
   z. Agron Alibali si dhe anetare te tjere te shoqates.   "Ne si came ne kete ceshtje – tha z. Begati - ne rradhe te pare kemi
   nevoje per cdo element perparimtar qofshin keta cam ose jo, pasi
   genocidi I kryer mbi camet eshte nje veper e padenuar. Debimi ne mase
   I nje popullate te pafajshme qofte dhe per faj te ndonje elementi te
   caktuar eshte nje veper e papranueshme nga kodet civile ose morale te
   Europes dhe botes moderne. Prandaj duhet te bejme cfare eshte e
   mundur – u shpreh ai – qe drejtesia te vihet ne vend dhe ky popull
   migrant pa deshire te kthehet ne tokat e tyre per te gezuar te gjithe
   te drejtat legjitime qe ua jep ligji dhe Zoti…. Ky do te jete dhe
   plotesimi i 3 kerkesave tona kryesore te vendosura nga Keshilli
   Antifashist cam ne Vlore ne vitin 1947 dhe qe ne I permbahemi ne
   menyre rigoroze. Keto kerkesa jane: kthimi ne tokat e te pareve,
   Njohja e te drejtes se pronesise si dhe e drejta per te jetuar te
   lire dhe konform te gjithe stardarteve nderkombetare per pakicat ne
   shtepite tona stergjyshore.   Ne takim e mori fjalen dhe sekretarja e pergjithshme zj. Vera Gjata,
   e cila u shpreh se camet kane ditur te deshmojne qe jane pjese e
   kulturave dhe zhvillimeve perendimore. Ata kane ditur te punojne
   gjithmone per te rene dhe ketu kemi parasysh shembujt e shumte te
   luftetareve dhe patrioteve cam te cilet I dhane panvaresine shtetit
   grek dhe qe me gjakun e tyre ishin guri I themelit te shtetit modern
   qe shohim sot. Perkunder te gjithe propagandas se shfrenuar te
   qarqeve te caktuara shoviniste greke, camet kane ditur te
   demonstrojne civilizimin e tyre dhe jane shfaqur gjithmone paqesore
   dhe te duruar ne zgjidhjen perfundimtare te problemit te tyre.


   Takim edhe me Ligen Qytetare - Shqiptaro Amerikane


   Ne fund u ra dakort, qe takime te tilla te zhvillohen me shpesh e sa
   me pare te formulohen memorandume dhe peticione nga Shoqeria per te
   Drejtat e Njeriut Cameria, por edhe te perbashketa me organizatat e
   shoqatat e tjera ne bashkesine shqiptare ne SHBA-s, e t'i drejtohen
   zyrtarisht organizatave nderkombetare per mbrojtjen e te drejtave e
   lirive te njeriut, kancelarive boterore, Senatit, Kongresit,
   Departamerntit te Shtetit e Presidentit te SHBA-s e te gjitha
   institucioneve perkatese ne OKB.

   Ne vazhden e takimeve per forcimin e marredhenieve me organizatat
   shqiptaro- amerikane, qe veprojne ne territorin e SHBA-se, kjo kryesi
   zhvilloi bisedime gjithashtu me Kongresistin e njohur te Kongresit
   amerikan, si dhe themeluesin dhe Kryetarin e Liges Qytetare Shqiptaro-
   Amerikane z. Joseph Dio Guardi


   --- In cameria@yahoogroups.com, "albertinobe" <albertinobe@...> wrote:
   >
   > ÇAMERIA (Ja sesi na perzune nga shtepite tona)
   >
   >
   >
   > Dossier E moshuara Meno Dine rrefen kalvarin e gjate te vuajtjeve.
   Te
   > ndjekur nga greket dhe gjermanet, mijera came vdiqen nga i ftohti,
   > uria, semundjet, lodhja apo fatkeqesi te tjera. Deshira e fundit e
   73-
   > vjecares, qe u largua femije nga oborri i shtepise.E moshuara me
   > shami te bardhe ne koke eshte 73 vjece. Meno Dine eshte e mbajtur
   > mire per moshen qe ka. Ndersa flet per kalvarin e gjate te
   vuajtjeve
   > ne Cameri dhe Shqiperi, ajo mallengjehet. Dritherohet ndersa i
   > therret kujteses per te na sjelle te gjalle ngjarjet e vitit te
   > larget 1944 kur, te ndjekur nga greket dhe gjermanet, mijera njerez
   > moren rrugen drejt Shqiperise.Meno Dine ka lindur ne Paramithi, qe
   > dikur ishte pjese e distriktit te Janines. Ajo ishte vetem 8 vjece,
   > kur paraushtaraket greke te gjeneralit Zerva masakruan rreth 600
   > pjesetare te komunitetit mysliman te njerit prej fshatrave me te
   > rendesishem te Camerise. Burra, gra e femije u shkuan ne plumb pa
   > meshire, ndersa shume prej tyre u torturuan barbarisht perpara
   > ekzekutimit. "I vetmi mashkull qe mbeti gjalle ne Paramithi nga
   > masakra e 27 qershorit ishte babai i Tahir Muhedinit, kryetarit te
   > Partise per Drejtesi dhe Integrim, tregon e moshuara. Kjo pasi nje
   > nate me pare, ai kishte shkuar si mysafir ne nje fshat tjeter, te
   > daja e tij. Shume prej familjareve dhe te afermve te mi u vrane,
   > ndersa ne morem rrugen e kurbetit.Deshmitarja e gjenocidit grek
   > tregon se ne vitin 1944 ne Paramithi ishin afro 600 familje. "Nje
   > nate perpara se te niseshim, babai im, Aliu, po kuvendonte ne oborr
   > me nje kusheririn e vet. "Neser do te nisemi per ne Shqiperi.
   Fshati
   > u dogj i teri nga gjermanet dhe greket. Nuk mund te rrime me ketu.
   Na
   > dhimbset toka, Cameria, por po na vrasin e po na presin. Duhet te
   > shpetojme koken". Degjoja fjalet e tim eti qe, ndersa bisedonte, me
   > mbante ne preher dhe me shkuan lot nga syte. Isha e vogel, por e
   > kuptova se po iknim diku larg, teper larg nga shtepia ku kisha
   lindur
   > dhe me te cilen me lidhnin aq shume kujtime"."Ne zbardhjen e dites,
   > pasi kishim pergatitur rroba e ushqime, se do te iknim ne kembe,
   > burrat e fisit ngarkuan mushkat dhe morem rrugen", tregon Meno
   Dine.
   > Ishte shtator i vitit 1944 dhe ishte ende kohe lufte. Karvani i
   gjate
   > marshoi per jave e muaj te tere. Shtepia babait te Menos dhe e
   > xhaxhait te saj kishte vetem tre kuaj e mushka te ngarkuara. Ecnin
   e
   > pushonin rruges, gatuanin ato qe kishin me vete. Ditet kalonin dhe
   > njerezit lodheshin nga marshimi i pafund. Grate mbanin edhe rroba
   ne
   > krahe, por edhe femijet qe kishin kopanec.Pas javesh te tera
   udhetim,
   > karvani i cameve mberriti ne fshatin Pul Fushe, ku ndenjen dy net.
   Me
   > pas, ata shkuan prane kufirit greko-shqiptar ne Sajadhe, ku ndenjen
   > per tre muaj. "Dimri hyri dhe kishim shume ftohte, rrefen e
   moshuara.
   > Pas tre muajsh kaluam me varka per te shkuar ne nje fshat te
   > Sarandes. Ndersa niseshim, na dolen para greket, te cilet me
   cengela
   > terhiqnin varkat tona. Na moren ushqimet, bizhuterite e c'kishim e
   na
   > lane te iknim. Isha femije. Gjate kohes qe iknim naten me varka,
   une
   > mbaja duart ne ujin e detit".Meno Dine thote se varkaxhinjte i
   kaluan
   > falas, pasi ishin nga fshati Vole, ku Dinenjte kishin bere krushqi.
   > Pas disa ditesh, ata mberrijne ne Ksamil. "Ne token shqiptare vdiq
   e
   > para nga te ftohtit kusherira ime, Havaja. Ishte vetem 18-muajshe.
   > Pas kesaj dolem ne Delvine, ku ndenjem rreth nje jave. Qendruam ne
   > nje shtepi te djegur e te braktisur. Shtroje e mbuloje kishim
   > jorganet e pajave, qe grate kishin marre me vete. Me kujtohet se
   > ishin rroba te shtrenjta prej kadifeje e te qendisura me serm. Por,
   > gjermani nuk na u nda edhe ne Shqiperi. Nje dite erdhen dhe i vune
   > zjarrin shtepise ku qendronim. Rrobat tona u dogjen te gjitha dhe
   > morem serish rrugen, kete here drejt Myzeqese". Familjaret e Meno
   > Dines u vendosen perfundimisht ne Fier, ku, pasi jetuan disa vjet
   me
   > qira, u sistemuan perfundimisht.Ndersa kujton trishtimin e
   vogelushes
   > qe braktiste oborrin e femijerise, duart e saj ne ujin e kripur te
   > brigjeve came, Meno Dine sikur e parandiente se ate shtepi dhe ate
   > toke nuk do ta shihte me kurre. "Po me djeg malli. Ta shoh edhe nje
   > here ate vend, pa le te vdes. Por, ne nuk na duan ne Greqi. Im bir
   ka
   > kerkuar te marre nje vize per te vizituar token e te pareve, por
   nuk
   > e kane lejuar". Brenga came pervijohet ne syte e perlotur te 73-
   > vjecares, qe per me shume se 6 dekada nuk shikon dot vendlindjen e
   > mohuar.KalvariMijera refugjate qe vdiqen ne rrugetimGjate
   rrugetimit
   > te gjate per ne Shqiperi, mijera came vdiqen rruges nga te ftohtit,
   > uria, semundjet apo fatkeqesi te tjera. "Karvani yne qe u nis nga
   > Paramithia kishte rreth 500 familje, tregon 73-vjecarja Dino. Shume
   > prej tyre vdiqen rruges. Mund te kene qene 1500 apo 2000 fryme.
   > Viktimat ishin burra, gra, por pjesa me e madhe femije. Shume
   vdisnin
   > nga i ftohti. Shpeshhere humbitnin femijet, te cilet ngeleshin
   prapa,
   > pasi nuk ndiqnin dot ritmin e karvanit. Askush nuk mund te kthehej
   > prapa, ku ishte vdekja. Nje tjeter fatkeqesi na goditi ndersa
   kalonim
   > Qafen e Llogorase. Na zuri nje stuhi debore. Te pakten 30 vete
   humben
   > apo vdiqen nga i ftohti".FatkeqesiaNena qe hodhi foshnjen ne
   lumeMes
   > lotesh, Menua tregon edhe fatkeqesine qe i ndodhi nuses se
   kusheririt
   > te saj. "Grate mbanin rrobat ne kurriz, por edhe femijet e vegjel
   qe
   > pinin gjoks. Lodheshin shume. Ne kapeshim pas fustanit te grave me
   te
   > medha, pasi duart ato i kishin te zena. Nusja e kusheririt tim
   kishte
   > ne njerin krah rroba dhe ne tjetrin vajzen 3-muajshe. Ishim duke
   > kaluar prane lumit Versele. E kishim humbur nga lodhja. Per te
   mundur
   > te kaloje lumin, ajo hodhi rrobat ne lume dhe vazhdoi rrugetimin".
   E
   > moshuara tregon se pas afro dy kilometrash, ndersa mendonte t'i
   jepte
   > per te pire vajzes, nusja pa e tmerruar se gabimisht kishte hedhur
   > foshnjen ne lume. I ra te fiket nga tronditja.Masakrat greke, ja
   > cfare ndodhi ne CameriMasakra me e eger ndaj shqiptareve myslimane
   u
   > be nga ushtaret greke, qe nuk benin me pjese ne formacionet
   > ushtarake, me 27 qershor 1944, ne zonen e Paramithise, ku forcat e
   > Liges Republikane Greke (EDES) te gjeneralit Zervas hyne ne qytet
   dhe
   > vrane rreth 600 shqiptare myslimane, burra, gra dhe femije - shume
   > prej te cileve u perdhunuan dhe u torturuan para vdekjes. Sipas
   > deshmitareve okulare, te nesermen, nje batalion tjeter i EDES hyri
   ne
   > Parge, ku u vrane 52 shqiptare te tjere. Me 23 shtator 1944, u
   > plackit qyteti Spatar dhe u vrane 157 vete. Gra te reja dhe vajza u
   > perdhunuan dhe ata burra qe mbeten gjalle u grumbulluan dhe u
   derguan
   > ne ishujt e Egjeut. Ne baze te statistikave qe jep
   Shoqata "Cameria"
   > ne Tirane, gjate goditjeve qe jane bere ne vitet 1944-1945, ne
   > fshatrat came jane vrare gjithsej 2771 civile shqiptare dhe
   > konkretisht si me poshte: Ne Filat dhe rrethinat 1286, ne Igumenice
   > dhe rrethinat 192, ne Paramithi dhe rrethinat 673 dhe ne Parge 620.
   > Jane plackitur dhe djegur 5800 shtepi ne 68 fshatra. Ne nje liste
   te
   > hollesishme te humbjeve materiale perfshihen 110000 dele, 24000
   > bageti te trasha, 25000 tone grure dhe 8000 tone vaj ushqimor.Si
   > rezultat i ketyre goditjeve, llogaritet qe 28000 came te jene
   larguar
   > per ne Shqiperi, ku u vendosen ne periferi te Vlores, Durresit dhe
   > Tiranes. Disa qindra came u vendosen gjate bregut te Himares, ne
   > prona te lena nga familjet qe u larguan gjate luftimeve te egra,
   > fillimisht kunder pushtuesve te Boshtit dhe me pas, me 1944, midis
   > Frontit nacionalist grek te Clirimit te Epirit te Veriut dhe
   > luftetareve te Ballit Kombetar te Shqiperise. Disa nga camet u
   > vendosen ne fshatrat ekzistuese gjate bregdetit, si Borshi, qe
   > tradicionalisht ishin myslimane, duke forcuar karakterin johelenik
   te
   > zones. Came te tjere krijuan fshatra krejtesisht te reja, si Vrina
   > afer kufirit grek.Miranda Vickers, "Reprezalja greke dhe
   > nderkombetarizimi i ceshtjes came"AmerikanetJa si i perzune
   > shqiptaret nga CameriaVezhgues nderkombetare kane konstatuar
   > brutalitetin e perdorur gjate debimeve te cameve. Joseph Jakobs,
   shef
   > i Misionit Amerikan ne Shqiperi (1945-1946) shkruan: "Ne mars 1945
   > njesi te forcave te shperndara te Zervas kryen nje masaker ndaj
   > cameve ne zonen e Filatit dhe praktikisht e spastruan ate nga
   pakica
   > shqiptare. Sipas te gjitha te dhenave, qe kam mundur te mbledh mbi
   > ceshtjen came, ne vjeshten e 1944-es dhe gjate muajve te pare te
   1945-
   > es, autoritetet e Greqise veriperendimore kryen goditje te egra,
   duke
   > debuar rreth 25000 came - banore te Camerise nga shtepite e tyre.
   Ata
   > u ndoqen deri ne kufi, mbasi iu grabit toka dhe prona. Qindra
   meshkuj
   > came te moshave 15 deri 70 vjec u internuan ne ishujt e Detit Egje.
   U
   > dogjen ne total 102 xhami". Autoritetet greke miratuan me pas nje
   > ligj qe sanksiononte shpronesimin e pronave te cameve, duke iu
   > referuar bashkepunimit te bashkesise se tyre me forcat pushtuese te
   > Boshtit, si nje arsye kryesore per marrjen e ketij
   vendimi.Documents
   > of the US Department of State, No.84/3, Tirana Mission, 1945-1946,
   6-
   > 646
   >
   >
   > --- In cameria@yahoogroups.com, "albertinobe" <albertinobe@> wrote:
   > >
   > > Cham Albanians
   > >
   > > Though today divided between Greece and Albania, the Epirus
   region
   > of
   > > the Balkan peninsula has been ethnically Albanian since the
   ancient
   > > times. During the Conference of Ambassadors in London in 1913,
   the
   > > southern part of the region was cut off from the motherland and
   > > annexed to the Greek state despite the fact that people of the
   > > southern Epirus were Albanians of Orthodox and the Muslim faith.
   > > While the orthodox Albanians were targets of hellenization, the
   > > muslim Albanians were either exterminated or expelled from their
   > > ancestral lands by the Greek government.
   > >
   > > The muslim Albanians or Chams who lived in Southern Epirus
   > (Chameria
   > > or Thesprotia as it is called by the Greeks) were the victims of
   > the
   > > first ethnic cleansing in Europe at the end of the Second World
   > War.
   > > The Cham tragedy is one of the most painful tragedies of the
   > European
   > > continent. Statistical yearbook of the Greek government in 1936
   > > showed that 26.000 Chams lived in Chameria region in Greece at
   that
   > > time. As a result of the 1944-1945 ethnic cleansing and genocide,
   > > 30.000 Albanian Muslims were violently expelled from the Chameria
   > > region, and sought refuge in the Republic of Albania, where they
   > > still live. Today, there are 150.000 members of this population
   in
   > > Albania, a figure that has grown because of the high birth rate
   of
   > > the population. On the other hand, current number of Cham
   Albanians
   > > living in Greece is estimated at around 100.000. Yet these people
   > are
   > > deprived of every sort of minority rights like other minorities
   > > living in Greece. To cite but one example, they can speak
   Albanian
   > > only in their homes.
   > >
   > > The population of Chameria has always been ethnically Albanian :
   > >
   > > - A lot of voyagers and foreign historians wrote that Chameria
   had
   > > been populated by Albanians. Even the Greek historian Herodotus
   > > underscored this fact in his book "Historia" and called Albanians
   > of
   > > the Chameria "barbarians", a term used by the ancient Greeks to
   > > distinguish non-greek people.
   > >
   > > - The census held by the Turkish Administration in 1910
   established
   > > that there were 83.000 orthodox and muslim Albanians in the
   region.
   > > The demographic map of the British military mission sent to the
   > > British government in London indicates that on the eve of the
   > second
   > > World War, %75 of Chameria's population was Albanian.
   > >
   > > - The pro-Greek historian Spiro Muselimi, in his book "Historical
   > > Sight Through Thesprotia", edited in Joannina on 1974, wrote
   > > that "The bishop of Thesprotia in the year 1870 translated some
   > parts
   > > of Bible into Albanian, as the people of orthodox faith of the
   > region
   > > did not understand any word in Greek".
   > >
   > > The Greek authorities, sticking to the concept of absolute denial
   > of
   > > the existence of ethnic groups on Greek territory, have followed
   a
   > > well-established chauvinistic policy and, as history recorded,
   they
   > > committed genocide against the Albanians of muslim faith.
   > >
   > > The racial assault on Chameria's muslim Albanians began to be
   first
   > > applied at the end of the Second World War, in 1944-1945, when
   > > criminal bands of the notorious General Napoleon Zervas
   perpetrated
   > > ethnic cleansing against them.
   > >
   > > On June 27, 1944, Greek criminal bands resorted to the worst
   > > atrocities witnessed in this region. The terror committed against
   > > this population was beyond description. It included killings,
   > rapes,
   > > inhuman treatment, massacre of women, babies and pregnant women.
   > More
   > > than 1400 men, women and children were killed within 24 hours in
   > the
   > > town of Paramithy, on Tuesday, June 27, 1944, which happened to
   be
   > > the date of St.Bartholomeus day for the whole Chameria.
   > >
   > > During the June 1944-March 1945 period, 1286 persons were killed
   in
   > > Filat, 192 people were killed in Gumenica, 626 persons were
   killed
   > in
   > > Margellic and Parga. There were hundreds of other missing
   persons.
   > In
   > > the same period, as a result of Greek massacres, acts of robbery
   > and
   > > rapes against the Albanian population of Chameria; 2900 young and
   > old
   > > men, 214 women, 96 children were massacred, 745 women were raped,
   > 76
   > > women abducted, 32 children, younger than 3 years were massacred,
   > 68
   > > villages were razed to the ground, 5800 houses and places of
   > worship
   > > were burned down or destroyed. Furthermore, 30.000 Albanian
   Muslims
   > > were violently expelled from the Chameria region who took refuge
   in
   > > the Republic of Albania.
   > >
   > > The Albanian government, after the war, took the Cham issue to
   the
   > > Peace Conference in Paris. The conference of Foreign Ministers of
   > the
   > > Allied Powers not only recognized the very difficult
   circumstances
   > > the Chams were subjected to, but also demanded repatriation and
   > > recovery of their property.
   > >
   > > The International Investigation Commission of the United Nations,
   > > appointed for the verification of the tragedy on both sides of
   the
   > > border, concluded its report in 1946-1947, replete with facts and
   > > evidence about the massacre and painful tragedy of the Cham
   people.
   > >
   > > Realities of the recent history of Chameria require the attention
   > of
   > > the international community. Greece cannot avoid but recognize
   the
   > > genocide of the "Cham Albanians." The civil and legal rights of
   > those
   > > currently living in Greece, estimated around 100.000 today, must
   be
   > > respected by Greece.
   > >
   > > According to the official Greek stand, the muslim population of
   > > Chameria, which numbers around 150.000 and still refugees in
   > Albania
   > > will never be allowed to return to Greece because they allegedly
   > > collaborated with the German occupiers during the Second World
   > > War. "They are considered as war criminals according to the Greek
   > > laws" (K.Mitsotakis, Tirana, May 1992).
   > >
   > > This "hypothesis" is untrue and fabricated. To consider a whole
   > > community as "criminals", many members of which died in Greece's
   > > liberation struggle in the Second World War, is a political and
   > > historical crime against Cham Albanians.
   > >
   > > In 1994, the Parliament of the Albanian Republic proclaimed 27
   June
   > > 1944 as the commemoration day for the massacred Albanians of
   > > Chameria, and a monument was built up in Konispol in memory of
   the
   > > victims of Chameria.
   > >
   > > After 1945, with a view to changing the demographic structure of
   > > Chameria, its colonization with Greeks, Aromens and Gypsies was
   > > begun. Greece wanted the demographic structure of the province
   > > changed because it did not trust the rest of the Albanian
   > population
   > > who remained there, even though they were of the Orthodox
   > confession.
   > > Greece violently put an end to every attempt to preserve the
   > identity
   > > of the Albanian population of the Orthodox belief and Albanian
   was
   > > prohibited to be spoken in public. Thereby, the assimilation of
   > > orthodox Albanians gained momentum. The fate of the orthodox
   > > Albanians was not much different than that of their Muslim
   brothers
   > > when it came to maintaining their ethnic identity.
   > >
   > >
   > > --- In cameria@yahoogroups.com, albertino rakipi <albertinobe@>
   > > wrote:
   > > >
   > > > Ne kohen kur erdhen camet Enver Hoxha nuk i la te
   > > > kendonin kenget e tyre sepse ishin kenget me te bukura
   > > > ne ballkan dhe dicka tjeter tradita ne dasma qe hidhen
   > > > leke kur dalin njerezit ne valle e kane sjelle camet
   > > > ketu.Ja edhe nje kenge per te gjith ju:
   > > >
   > > > Rashe ne gjume te fle
   > > > rashe dhe gjumi sme ze
   > > > ajo Xhina femere
   > > > qe me del ne endere
   > > > jap me dore e dot se ze
   > > > dy tri nete ne nje konak
   > > > mu mbush zemra plot marak
   > > > per nje bandille ne fshat
   > > > bandille zeza bandille
   > > > kur me del ne parathire
   > > > me thua coban cu dive
   > > > zaj keq kjo zemra ime
   > > > nje gjehder na reh te dive
   > > > bujur vashe ne kalive
   > > > te hame fiq e stafidhe
   > > > te hame nje map djathe
   > > > haj me zahar haj me mjalte.
   > > >
   > > > Zarkadhe leshraverdhe
   > > > dimero pertej ne shpelle
   > > > ne shpelle ne shpellen tende
   > > > tu therto beja qe bere
   > > > beja qe bere vete
   > > > me la pa darke e pa dreke
   > > > as dreke as darke haj
   > > > por dale ne male e qaj
   > > > qaj nate e qaj dite
   > > > qaj nje vashe si drite
   > > > vashe mos fol me njeri
   > > > mos fol me cobaneri
   > > > Une e shkreta nuk e fola
   > > > ula krihet edhe shkova
   > > > shkova ne merzime the dhive
   > > > u thashe coban cu dive.
   > > >
   > > >
   > > >
   > > > __________________________________________________
   > > > Do You Yahoo!?
   > > > En finir avec le spam? Yahoo! Mail vous offre la meilleure
   > > protection possible contre les messages non sollicités
   > > > http://mail.yahoo.fr Yahoo! Mail
   > > >
   > >
   >
  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.