Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

PERLA TE FOLKLORIT KOMBETAR TE PAVLERESUARA(Pjesa e pare)

Expand Messages
 • ngl2503
  Folklori cam ne rrafshin e folklorit mbarekombetar ne dekaden e fundit fatkeqesisht pothuajse u la ne harrese.Mjaftonte te shkundeshe pak hiri i harreses,i
  Message 1 of 1 , May 1, 2008
   Folklori cam ne rrafshin e folklorit mbarekombetar ne dekaden e
   fundit fatkeqesisht pothuajse u la ne harrese.Mjaftonte te shkundeshe
   pak hiri i harreses,i hedhur qellimisht mbi te nga armiq te betuar te
   ketij kombi dhe si ajo Hirushja e bukur e perralles,mahnitnin
   artedashesit me virtuozitetet e tyre kenge te tilla si ajo e "Celo
   Mezanit",apo valle si vallja e Osman Takes" qe cilesohet nga
   studiuesit tane te huaj si perla te festivaleve.Edhe kur atdhetare te
   shquar,si folkloristi Fatos Mero Rrapaj,te roberuar nga bukuria e
   folklorit cam arrijne te sfidojne mijera veshtiresi,gjer edhe
   ndeshkimet fizike e mundin te nxjerrin ne pah vepra te tilla si
   vellimi "Kenge popullore nga cameria",i cili rrembehet nga populli
   dhe shfletohet me respekt si nje kur'an,prape ne menyre te
   pashpjegueshme kritika,tere bota jone letrare nuk i ben asnje
   jehone.Si cam,si atdhetar e quaj delikt ndaj atdheut kete
   shkujdesje,kete avashllek qe vihet re edhe sot nga Instituti i
   Folklorit apo nga shtepite botuese.Mijera kenge te tjera
   perralla,legjenda came te mbledhura nga Fatos Mero Rrapaj dhe
   studiues te tjere,presin diten e botimit.Folklori cam ne folkloristen
   kombetare shquhet fare lehte per identitetin e tij.Ai ngjason me nje
   ditar intim te nje popullsie qe Ismail Kadareja e cileson me
   fjalet"Popullsi heroike,e talentuar,jashtezakonisht vitale,e
   zgjuar,aktive,plot kolorit".
   Ne kenget came autori anonim duket sikur eshte i shkujdesur kur
   skalit tipare te tilla si
   burreria,nderi,guximi,atdhedashuria,trimeria,dashuria;kjo nisur nga
   dyshimi se s'ka pse te flasesh per virtyte te dobishme per te qene
   njeri.Krejt ndryshe ndodh kur ai skalit ne vargje se me sa shpirt
   kryhet nje veper humane,derdhet gjaku per liri,mbrohet vellai,duhet
   nena,dashurohet vajza qe adhuron,etj.
   Ilustroj mendimin me kengen qe titullohet:

   "Talo e Pllatarese"

   Talo e Pllatarese,
   Trandafil me vese
   Pse te nisi baba
   nuse ne Ledhese?

   Fshati it,moj bilè
   nuk kish birbile
   qe ne gji te mbanin
   edhe trandafil?

   Talo ball i henzes
   kur ja hipi varkes
   ike poshte Gales
   zali i ra nanes!

   Ngrohtesine qe pershkon keto vargje,thjeshtesine e gjetjes
   mjeshterore do t'i kishin zili mjeshtrit e penes,qe do tentonin te
   shprehnin bukurine e dashurise.
   Ne keto vargje,ne dukje mbetet anonim kush e dashuron vajzen qe i
   kushtohet kenga,por tonet prekese te keqardhjes qe vajza martohet
   kunder deshires se saj,jashte fshatit e bejne teper mbreselenese tek
   ai qe e degjon jehonen e dhimbjes se protestes.;e ben te nenkuptosh
   qe vajza per te cilen flitet adhurohet njeheresh prej shume te
   rinjsh fisnik te fshatit.
   Ne ritualet,recitimet,lodrat,argetimet,pra ne tere liriken came per
   femijet te prek kujdesi qe behet per t'i njohur femijet me boten
   perreth,por pa e vrare shpirtin e brishte feminor me ashpersine e
   jetes.
   Keshtu edhe kur flitet per kurbetin;dhimbja e mallit perhumbet ne
   theksimin e gezimit qe do te ndjehet kur te vije babai i pasuruar,qe
   do te sjelli placka,si p.sh ne kengen:

   "Hene-hene--peri hene"

   Hene-hene--peri hene
   atje ka ke klene
   ti qe ndricon vende,
   mos na pe çeçine tene?

   -Atje larg ne kurbet
   do te sjell para det!
   -Para det e plaçka shume,
   a ju befsha kurban une!

   Ne epiken came,figura e Ali Pashe Tepelenes ze nje vend te nje
   rendesisie te vecante.Jo pse jane te shumta vargjet himn per te,porse
   duke u ballafaquar me ali Pashain,cami me nje thjeshtesiqe te
   emocionon zbulon madheshtine e shpirtit te tij liridashes.
   Cami ju be mburoje e krah i hekurt Ali Pashait ne lufterat
   clirimtare.Kjo jepet me vargjet e kenges

   "Pesembedhjete vjet nje djale"

   Ne shkalle te Kokodhiqit
   shkuan trimat e Margellicit,
   ne krie Hasan Coparin.
   Pesembedhjete vjec nje djale,
   hipur ne kale te bardhe,
   pashai e puthi ne balle:
   -Kaha do te shkoç ti,mre,djale?
   Ne preveze e ne kete ane.
   Do shkoj te luftoj me gale,
   na kane zene vatane!

   Por ama cami,ngre shpaten kunder vete Ali Pashait,kur ky done t'i
   nenshtroje.Kjo duket ne vargjet e kenges:

   "Teteqind e kater viti"

   "Teteqind e kater viti
   cameria krie ngriti.
   C'ishte mbushur Parga plot,
   Me filaqot e suliote,
   prevezane e paramithiote.
   Te gjithe fjalen e dhane
   Margelliç e gumeniciot
   te luftojne Ali Pashane!"
   vijon.......
  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.