Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

SULIOTET NUK DONIN CAMERINE DHE CAMET

Expand Messages
 • albertino rakipi
  SULIOTET NUK DONIN CAMERINE DHE CAMET POR GREQERINE ABEDIN RAKIPI Ndersa admiratoret e tij angleze shkruanin se Aliu i kishte ngritur shqiptaret e tij ne
  Message 1 of 1 , Apr 17, 2008
   SULIOTET NUK DONIN CAMERINE DHE CAMET
   POR GREQERINE

   ABEDIN RAKIPI
   Ndersa admiratoret e tij angleze shkruanin se Aliu i
   kishte ngritur shqiptaret e tij ne lartesine e kombeve
   me te forta te kontinentit(1). Luftrat e Aliut kunder
   fiseve ortodokse te Sulit te siperm filluan rreth
   viteve 1790 gjate luftes Austro-Ruse pasi Suliotet ne
   malet e tyre sulmuan disa trupa te Aliut(2). Megjithe
   shperthimet dhe permasat poetike qe morren suliotet
   per mbrojtjen e tyre heroike ata fatkeqesisht nuk
   ishin asgje tjeter vecse nje bande kleftesh(banditesh)
   te organizuar ne fise dhe shoqeri qe ne cdo dalje nga
   mali te banditeve qe perbenin komunitetin e maleve te
   Sulit, ata sulmonin Turqit , apo Greket , apo
   shqiptaret muslimane(3)duke i bere krahinat perreth
   maleve te Sulit nje ferr per te gjithe. Ne 1791 duke
   perfituar nga mungesa e Ali pashes( sepse ky kishte
   detyrime ushtarake ndaj sulltanit) Suliotet sulmojne
   pronaret muslimane te zones se Paramithise dhe
   Margelliçit. Kete fakt na e sjell shkrimtarja De
   Joelle Dalegre ne faqen 157 te librit te saj « Greket
   dhe Osmanet 1453-1953 », ndersa ne arkivat franceze te
   « Journal des sciences militaires » ne faqen 161
   shkruhet per vitin 1822 : Suliotet pasi morren
   keshtjellen e Regniazza ne rrugen e tyre drejt artes i
   morren peng si rober lufte te gjithe camet e
   Margellicit.
   Ali Pasha qe edhe vete greket e quanin PYRRHUS apo
   PIRRO i ri (4) ne nje ekspedite te dyte
   per te luftuar suliotet perdori edhe Armatolet greke
   kunder tyre ne korrik 1792 ne betejen e te ciles 2000
   shqiptare te Aliut do te masakroheshin nga Suliotet.
   Ata nuk e donin islamin dhe urrenin cdo njeri qe e
   pranonte ate. Fakt eshte se ata kur ndonje njeri nga
   fiset e tyre pranonte islamin, ose e vrisnin ose e
   perjashtonin nga fisi, gje qe sillte edhe largimin nga
   fshatrat e tyre. Sulmet e tyre te vazhdueshme ndaj
   osmaneve dhe muslimaneve te fshatrave perreth nuk mund
   ti linte keta te fundit indiferent ndaj edhe disa
   ekspedita ushtarake kunder Sulioteve u ndermorren nga
   kapedanet vendas kunder Sulioteve. Ne 1731 shqiptari
   Njazi Ahmeti pashai i Janines se bashku me 8.000
   trimat e tij i luftoi Suliotet por ky e humbi luften
   dhe shume ushtare shqiptare u masakruan nga Suliotet.
   Ne 1755 Mustafa Koka me 4.000 ushtare dhe Beqir bej
   Cameria me 5.000 ushtare por qe te dy perballe maleve
   dhe krykave te Sulit humben ushtrine e tyre. Ne 1759
   Delvinioti Dost beu humbi perballe Sulioteve dhe
   gjithe ushtria e tij perbere nga shqiptare u
   shkaterrua nga Suliotet. Cami Maksut Aga nga Margariti
   qe ishte edhe guvernator i Artes pesoi te njejtin fat
   ne 1762. Ne 1772 cami Sulejman çapari bashke me 9.000
   trimat e tij sulmoi Suliotet por i shtrenguar keq ne
   malet e egerta te Sulit e humbi betejen. Ne 1788 i
   famshmi Ali Pasha i Janines i hapi lufte sulioteve
   sepse keta te fundit nuk respektonin ligjet dhe
   kryenin krime. Ne 1792 3.000 ushtaret shqiptare te
   Ali Pashes do te masakroheshin nga Suliotet te
   drejtuar nga Jorgjio Bocari (babai i Marko Bocarit) ,
   Llambro Xhavella (babai i Foto Xhavelles). Dy vjet me
   vone do te pesonin te njejtin fat 2.000 shqiptare te
   tjere qe Ali Pasha nisi kunder Sulioteve. Suliotet te
   gjithe ndihmen e tyre e merrnin nga Parga dhe kishin
   mbeshtetje te forte nga Europa. Rusia dhe Franca i
   furnizonin ata me arme dhe municione. Per fuqite
   Europeane Suliotet ishin nje instrument i persosur per
   te dobesuar perandorine Osmane. Kur britaniket
   bashkuan forcat e tyre me Osmanet per ti bere balle
   Napoleonit Suliotet ngelen pa mbeshtetje sepse
   britaniket ja prene atyre furnizimet me arme nga te
   gjitha anet, gje kjo qe coi ne thyerjen e bashkimit te
   klaneve Suliote. Familja Bocari per arsye politike
   kerkoi nga Ali Pasha qe ti linte te largoheshin nga
   Suli dhe te vendoseshin ne tokat e Aliut. Sidoqofte
   Suliotet u mblodhen ne kishen greke Shen Georgios te
   Sulit dhe vendosen qe te vazhdojne luftimet. Liderat e
   tyre ishin : Foto Xhavella, Dhimo Drakos, Tusas Zerva(
   nje nga stergjysherit e Napolon Zerves qe do te
   masakronte me pas çamet pa meshire duke kryer krimet
   me makabre te te gjithe historise se çamerise),
   Kutzonikas, Janaqi( nga paraardhesit e Gjeneralit
   famekeq Deli Janaqi qe me doren e vete do te
   masakronte me mijera came gjate tragjedise came),
   Fotomaras, Veiko etj. Pas nje beteje te gjate ne 7
   dhjetor Suliotet do te kapitullonin perballe ushtareve
   shqiptare te Aliut i cili i premtoi atyre se do te
   lejonte te largoheshin per ne ishujt e mesdheut me
   gjithe pasurine dhe armet e tyre. Ne 12 dhjetor 1803
   Suliotet u nisen per ne Parga dhe neper ishujt e tjere
   Joniane. Nje numer i madh Suliotesh u vendosen ne
   Parge qe ishte nen kontroll Rus. Shume Suliote u vune
   ne sherbim te Rusise ne Korfuz dhe u bene komponenti
   kryesor i Legjionit te Drites Riflemen. Ky rregjiment
   ishte i perbere nga Suliotet, Himariotet, Maniotet,
   Kleptet(bandita greke), dhe Armatolitet( bandida greke
   anti-klepte). Suliotet morren pjese ne shume ekspedita
   ushtarake si ajo e Napolit ne 1805, Tenedos dhe
   Dalmaci ne 1806, si dhe ne mbrojtejen e Lefkosit ne
   1807. Pas traktatit te Tilsit ne 1807 mes Ruseve dhe
   Francezeve, ushtrite ruse u larguan nga ishujt Joniane
   dhe keto ishuj u okupuan nga Francezet. Pas ikjes se
   Ruseve Suliotet qe ishin ne Legjionin e drites Rus u
   vune ne sherbim te francezeve duke formuar ate qe
   francezet e quajten tekstualisht LE REGIMENT SOULIOTE
   (regjimenti suliot) dhe jo regjimenti shqiptar sic e
   quajne filogreket shqiptare. Ky eshte nje tjeter fakt
   qe filohelenet e kane deformuar duke na e paraqitur
   kete regjiment me fjalet REGJIMENTI SHQIPTAR. Pra kjo
   tregon qe sa me shume te ecim perpara aq me shume do
   te zbulojme fakte te deformuara nga
   filo-heleno-sllavo-komunistet.
   Ne mes te Sulioteve jetonin edhe disa bandite katolike
   qe ishin larguar nga malet e veriut te Shqiperise. Ne
   mes Sulioteve qe flisnin shqip por qe sic e theksova
   edhe ne fillim te shkrimit qe mes tyre kishte edhe
   shume bandite greke qe ishin arratisur dhe strehuar ne
   malet e Sulit per krime te ndryshme qe kishin kryer.
   Ka shume hipoteza qe thone se mes tyre jetonin shume
   familje shqiptare ortodokse qe kishin lidhje martesore
   dhe gjaku me ta. Ky faktor dhe domosdoshmeria qe
   kishte shqipja ne Cameri(sepse te gjithe shqiptaret
   flisnin shqip dhe ishte gjuha vendase ne mbare
   Camerine)beri qe me kalimin e kohes Suliotet shqiptare
   apo greke apo Armatole qofshin ata te shqiptarizohen
   per sa i perket gjuhes shqipe. Ky proces mendohet te
   kete ndodhur per disa shekuj me rralle. Ne 1815
   francezet, dhe anglezet e shperbene (LE REGIMENT DES
   SOULIOTES) dhe i integruan suliotet ne dy regjimente
   greke te drites. Nje pjese e mire e Sulioteve qe
   kishin marre pjese ne legjionin Rus te drites shkuan
   ne Rusi dhe i kerkuan Ruseve qe ti integronin ne
   ushtrite e tyre por pas refuzimit te ketyre te fundit
   ata u kthyen ne Greqi dhe integruan organizaten
   sekrete nacionaliste greke PHILIKI ETAIREIA e formuar
   ne Odesa ne 1814 qe kishte si qellim lirimin e te
   gjitha tokave greke dhe bashkimin e popujve ortodokse.
   Suliotet u perhapen neper Greqi duke bere te gjitha
   perpjekjet e munsdshme per te futur sa me shume
   vullnetare ne Philiki Etaireia ne menyre qe te
   rifillonin nje lufte kombetare greke kunder osmaneve
   qe do te vinte me vone me revolucionin grek te
   komanduar nga vete Suliotet. Ne 1820 duke mos humbur
   kohe Suliotet ju pergjigjen fteses se Ali pashes per
   tju bashkuar atij kunder osmaneve. Per ta cdo menyre
   per te dobesuar osmanet dhe forcuar Greqine dhe
   Ortodhoksine ishte e vlefshme qofte edhe bashkepunimi
   me ish-armikun e tyre Ali Pashen. Ata u bene heronjte
   dhe drejtuesit e revolucionit grek ku u shquan figura
   si Marko Bocari dhe Kico Xhavella. Pas pavaresise se
   Greqise ata zune poste te larta administrative ne
   shtetin grek duke drejtuar edhe levizjet diplomatike
   te shtetit grek, levizje keto te cilat determinuan
   edhe strategjite e reja qe helenet ndermorren ndaj
   shqiptareve dhe trojeve te tyre per ti gllaberuar
   trojet e lashta shqiptare, dhe per ti futur ato nen
   tutelen greke, sic bene me Camerine te cilen pastaj e
   lane me gjak shqiptari dhe muslimani cam. E thsksoj
   kete sepse nuk u vra asnje Arvanitas ortodoks por u
   masakruan vetem camet muslimane. Suliotet mund te
   krahasohen deri ne nje fare pike me Kara Gjorgjen apo
   Gjergj Petrovicin e Serbise qe ishin shqiptare me
   origjine por qe nuk bene Shqiperine por Serbine, dhe
   me pas punuan per eliminimin e shqiptareve muslimane
   dhe sllavizimin e shqiptareve katolike dhe ortodhokse.
   Ose me fisin e Kucit ne Mal te Zi TE cilet ishin
   shqiptare me origjine por qe bene Malin e zi , dhe
   vrane Kara Mahmud Bushatin. Edhe pse Suliotet kane
   folur shqip, gjuha nuk i ben ata Shqiptar sepse shume
   shqipfolesa ose burra me origjine shqiptare kane dale
   por ata skane bere asgje per kombin e tyre,
   perkundrazi kane punuar kunder kombit te tyre. Kjo me
   ne dukje edhe njehere se ne Ballkan kombet nuk u
   formuan sipas gjuhes por sipas kishave te ndryshme.
   Kisha greke i beri Suliotet, greke apo grekefoles me
   sakte , i beri vllehet apo shqiptaret ortodokse, greke
   ndersa kisha serbe i beri vllehet, apo shqiptaret
   serbe etj etj. Suliotet e braktisen kombin e tyre per
   hir te kishes greke si shume shqiptare ortodokse gjate
   100 viteve te fundit. Fakt per kete eshte edhe 1913
   kur ortodokset e shqiperise se jugut thoshin nuk jemi
   shqiptare por greke. Ndersa me kombin shqiptar ndodhi
   e kunderta ku baza e forte dhe themeli i formimit te
   kombit ishte feja muslimane. Shqiperine e bene
   muslimanet me mundin dhe atdhedashurine e tyre dhe
   fakt konkret per kete eshte Kosova, Cameria, Maqedonia
   etj ku ata kane mbetur dhe jane shqiptare vetem se
   ishin islame. Te gjitha trojet shqiptare qe ngelen
   jashte kufijve ne 1913 vetem muslimanet nuk e pranuan
   dhe e luftuan asimilimin duke krijuar nje shqiptarizem
   te forte, ndersa shqiptaret ortodokse apo katolike u
   asimiliuan sepse kisha i drejtonte ata sipas
   interesave te kombit qe ajo perfaqeson sepse kisha
   ortodhokse nuk do shqiptare , ajo i ben njerezit
   greke. Ne historine e Greqise ka qindra grekomane
   shqipfoles si Vangjel Zhapa apo Kostandin Arsaqi emer
   te te cilit Greqia ka hapur edhe kolegjin Arsaqi ne
   Tirane, qe edhe pse flisnin shqip punuan per
   Greqine.Pra te dashur vellezer xhamite tona ne Cameri
   e bene shqiptarizmin dhe kombin shqiptar dhe jo
   Suliotet grekofile ose greke (sipas hipotezave) te
   cilet pervec se e braktisen kombin per hir te kishes
   greke i masakruan edhe vellezerit e tyre shqiptare
   came, por te ne islami na beri shqiptare dhe dallimi
   mes camit shqiptar dhe Suliotit grek eshte islami.Edhe
   Bosnja eshte shembull tjeter per kete, ku masakrat si
   ajo e Srebrenices ku serbet per hir te kishes vrane
   vellezerit e tyre sllave boshnjake flasin qarte,
   keshtu edhe Suliotet vrane vellezerit e tyre
   shqiptare-muslimane. Nese shohim enciklopedine e lire
   Wikipedia Marko Bocari njihet si nje hero grek dhe si
   nje nga aktoret kryesore te luftes revolucionare
   greke. Ai u quajt STRATARK dhe gjeneral i Greqise
   perendimore. Ne 1814 ai behet anetar i organizates
   patriotike greke HETAIRIA PHILIKE. Ne enciklopedine
   Britanica per te shkruhet tekstualisht : : « « ON THE
   NIGHT OF 21 OF
   AUGUST 1823 HE LED THE CELEBRATED ATTACK AT KARPENTISI
   OF 350 SULIOTS AGAINST 4000 ALBANIANS WHO FORMED THE
   VANGUARD OF MUSTAFA PASHA BUSHATLIU OF SHKODRA WHO WAS
   ADVANCING TO REINFORCE THE MUSLIM BESIEGERS.
   Piktori francez Jean Leon ka realizuar ne shekullin e
   19 nje portret te Marko Boçarit me kostum kombetar
   grek dhe jo shqiptar. Kosta Boçari , vellai i Markos
   me vone u be gjeneral dhe senator i mbreterise greke.
   Djali i Markos
   Dimitrios Boçari u be tri hete minister i luftes nen
   mbreterit OTON dhe GEORGIOS, i asaj ushtrie qe sipas
   shkrimtares angleze Miranda Vickers dogji dhe masakroi
   46 fshatra muslimanesh vetem ne Shqiperine e sotme te
   jugut pa llogaritur çamerine dhe gjithe trevat e tyre
   qe mbeten jashte kufijve shqiptare duke mos prekur as
   edhe nje fshat ortodoks. Ndersa Kiço Xhavella , biri i
   Foto Xhavelles gjithashtu suliot si Markoja e shume te
   tjere u shqua ne luften e 1821 ne Misollongji se
   bashku me Gjorgj Karaiskaqin i cili jepte jeten per
   Greqine por qe sot çuditerisht eshte bere krenari e
   kombit shqiptar nga disa grekofile kaurre si Arben
   Llalla. Pas ardhjes se Kapodistrias ne Greqi, Xhavella
   liron nje pjese te madhe te Greqise qendrore nga
   udheheqja e bejlereve dhe pashallareve te pasur
   shqiptare, si dhe nga administrata muslimane. Pas
   pavaresise behet nje mbeshtetes i flakte i
   Kapodistrias dhe nje nga udheheqesit e partise Ruse.
   Ne 1834 te akuzuar se po i pergatisnin atentat mbretit
   ai dhe shume udheheqes te tjere te partise burgosen.
   Pra Kiço Xhavella per te cilin ne Shqiperi shkruajne
   se ai u burgos se ishte arvanitas u burgos , nuk u
   burgos aspak per kete fakt por per lojrat politike te
   partise se tij e cila akuzohej se do i bente atentat
   mbretit te Greqise. Por me vendim te mbretit Oton ai
   lirohet dhe vihet ne sherbim te mbretit. Me pas ai u
   emerua minister i luftes ne vitet 1847-1848.
   Ne 1825 Ibrahim Pasha biri i shqiptarit legjendar
   Mehmet Ali qe ishte governator i Egjiptit zbret ne
   More me 11 .000 ushtare dhe sic dihet historikisht
   ushtaret e tij ishin me shumice derrmuese shqiptare.
   Ai rimerr Navarinin dhe thyen Kollokotronin ne
   Tripolice per te cilin filohelenet shqipfoles qe duan
   te na e bejne heronj te kombit vetem ata qe dhane
   jeten per Greqine shkruajne libra se ai ka qene nje
   arvanitas dhe duhet te jemi krenare qe ai vriste
   bashkekombasit e tij muslimane dhe mesakronte gra dhe
   femije pa pike meshire. Ne 1826 shqiptari Ibrahim
   Pasha ja rimerr Misollongjine grekeve te cilet ishin
   nen urdhrat e gjeneral Miaulit( nje tjeter filogrek qe
   ne shqiperi e bejne hero kombetar shqiptar edhe pse ai
   se dinte nga bie shqiperia). Por Ibrahimi i theu ata
   dhe i vuri ne arratine. Ne 5 dhjetor te 1826 ne
   betejen e Arashoves qeveria greke dergoi Karaiskaqin
   (arvanitas) i cili u perball me shqiptarin Kiutaqi i
   cili drejtonte forcat muslimane dhe pasi Karaiskaqi e
   fitoi betejen beri nje trofe te rende te perbere nga
   300 koka muslimanesh dhe e ngriti ate me krenari. Ne 5
   tetor ne 1821 kryeqyteti i Peloponezit Andronika e
   mbrojtur nga shqiptari Mustafa beu bie ne duart e
   Miaulit dhe te Kollokotronit dhe u dogj pergjate tre
   diteve. Gjate ketyre 3 diteve 10.000 muslimane te te
   gjitha sekseve dhe te te gjitha moshave u masakruan pa
   meshire. Qyteti tashme ishte i paster nga njolla
   muslimane dhe ishye helen fale heronjve tane Suliote.
   (1) DOUGLAS An essay on certain points of ressemblence
   between the ancient and modern greeks. London 1813
   (2) Insurrection et regeneration de la Grece f. 77
   (3) Insurrection et regeneration de la Grece f. 77
   (4) Insurrection et regeneration de la Grece f. 66
   (5)
   (6)


   __________________________________________________
   Do You Yahoo!?
   En finir avec le spam? Yahoo! Mail vous offre la meilleure protection possible contre les messages non sollicités
   http://mail.yahoo.fr Yahoo! Mail
  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.