Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Thotë Himara: Çamëri më mori m alli

Expand Messages
 • albertinobe
  Himara i këndon motrës Çamëri gazeta shqip-3.9.2007 Në natën e dytë të Festivalit të Këngës dhe Valles Çame, surprizë ishte prezantimi himarjot
  Message 1 of 4 , Mar 9, 2008
   Himara i këndon "motrës" Çamëri

   gazeta shqip-3.9.2007


   Në natën e dytë të Festivalit të Këngës dhe Valles Çame, surprizë
   ishte prezantimi himarjot me krijimet e të shumënjohurit, Lefter Çipa

   Ndodhi pikërisht ajo që kishte parashikuar Azgan Haklaj, i vënë në
   krye të Unionit Artistik Kombëtar, që kësaj here "vrapin" e mbajti
   në Sarandë. Ai kishte parathënë në konferencën e parë për shtyp,
   ende pa nisur Festivali i Këngës dhe Valles për Çamërinë, në jugun
   shqiptar, se Himara kishte për të qenë sharmi dhe surpriza e
   festivalit. Aq sa ishte paragjykuar e më pas kishte shkaktuar habi
   pjesëmarrja e himarjotëve në një festival si ky, po aq befasuese
   ishte edhe kënga e tyre. Lefter Çipa, që u kishte thënë
   organizatorëve muaj më parë "ma liri mua këtë punë", erdhi me takëme
   të rënda në lëmin e këngës në Sarandë. Ashtu me atë trupin e tij
   hollak, i heshtur e rrëmues në vetvete, duke bërë më shumë monolog
   se sa dialog, sa nuk plasi që e mbajti përbrenda tij deri në fund
   atë prush kënge që kishte ruajtur për çastin e ngjitjes në skenë. Si
   një "usta" i mirë dhe i sigurt në ato çika stërralli që di të
   nxjerrë nga pena e sprovuar e rapsodit, ia doli që sekretin ta
   mbanin sekret edhe pjesëtarët e grupit. Të gjithë qëndronin ca si
   tepër të padëgjuar e pa dashur të binin në sy, deri sa erdhi ora të
   derdhnin atë ujëvarë burimesh të kristaltë para mikrofonëve të
   festivalit.

   Të katër këngët e tyre ishin si mjaltë hojesh e si prush dashurie të
   sinqertë. Por njëra prej tyre nuk la pa dridhur ind të trupit të
   secilit prej atyre që ishin ulur në shkallët e stadiumit, të kthyer
   në teatër veror, për të nxënë 500 këngët dhe vallet më të arrira të
   shpirtit shqiptar. "Çamëria, Çamëria/ në gjunjë bie Perëndia/
   Mëkatet lan historia/ Guri shkon në vend të tija/" - erdhi si një
   himn dhe si një kulm i artit popullor, i qortimit të historisë dhe i
   zgjidhjes së lëmshit pa nyje, ku vërtitet prej kohësh çështja çame.
   Mënyrës tipike himarjote të të kënduarit, që fjalën kurdoherë e
   mbështjell me vibrime të zërit dhe të shpirtit njëherësh, një tekst
   i ngritur mbi fjalë që rrinë si gurët e skalitur të qoshes së një
   muri, i jep forcën dhe bukurinë e artit të madh që dinë të mbrujnë
   pasuesit e Neço Mukë himarjotit.. Vështirë të besohet që me këngë do
   të mund të shkrihet bora e heshtjes, kur fjala është për dhimbjen
   dhe çështjen çame, por kësaj nuk pati njeri që nuk i besoi se kishte
   ndodhur, pasi kishte dëgjuar këngën brilante që sollën
   himarjotët. "Malli puth me psherëtimë/ ato brigje dhe limane/ Borën
   e heshtjes do shkrijë/ e vërteta e votës çame/. Çdo emër oratori do
   të zbehej, sikurse edhe çdo politikan me një fije nder do të
   turpërohej para zërave drithërues të këngëtarëve, që duke përdorur
   artin vizatojnë lëvizjen e mendimit dhe ngecjen e politikës, ecjen e
   kohës në drejtimin e duhur dhe jo sipas kurdisjes shpesh të
   mbrapshtë që i bëjnë kësaj ore politikanët në të dy anët e kufirit.
   Përsëritja e qëllimshme në këngë e vargut "aman, bota çame", pikonte
   dashuri dhe drejtësi, fshikullim ndaj historisë dhe mesazh e shpresë
   për zgjidhjen paqësore që pritet të vijë. Aq qartësisht e thanë
   marrësi dhe hedhësit e këngës së mrekullueshme himarjote këtë, duke
   kërkuar "Paqen ta marrin për dore/ mbi hi të mbjellim dafinë/ E
   drejta dorën do zgjatë/ ta ribëjmë Çamërinë/". Ec e mos e quaj
   Himarën, pastaj, sharmi i festivalit. Cili shqiptar do t`i këndonte
   më mirë e do t`i shërbente më shumë çështjes çame? Edhe një herë e
   treguan në lëmin e këngës se himarjotët janë dhe mbeten kryefjala e
   këngës, por edhe misionarë të paqes, drejtësisë dhe bashkëjetesës.

   Para se të konkurrohej në skenën e festivalit, pjesëmarrësit kënduan
   e vallëzuan në skenën e mbyllur të kinoteatrit "Butrinti", atje ku u
   organizua prezantimi i librit të studiuesit Veis Sejko "Mbi
   elementet e përbashkët në epikë shqiptaro-arbëreshe dhe serbo-
   kroate". Rreth vlerave të librit referuan prof. dr. Afërdita Onuzi,
   drejtore e Institutit të Kulturës Popullore, prof. dr. Adriatik
   Kallulli, kritikë dhe studiues letrarë, prof dr. Zymer Neziri nga
   Instituti Albanologjik i Prishtinës, si dhe albanologu Gustav
   Ollorian nga Kostarika. Duke folur për vlerat e librit, ata kanë
   vlerësuar karakterin krahasues dhe polemizues të veprës, si dhe
   analizën e hershmërisë së eposit të shqiptarëve. Ndërsa Tahir
   Muhedini, kryetar i PDI-së, si mik i familjes Sejko, evokoi
   historinë e librit të quajtur në fillim vepër të madhe nga
   strukturat shtetit komunist, por që nuk e pa dot atëherë dritën e
   botimit dhe autori i tij përfundoi në shitës cigaresh në Tiranë. Në
   prezantim ishte i pranishëm edhe sekretari i Akademisë së Shkencave,
   akademiku Eduart Sulstarova. Promovimi u shoqërua me një koncert me
   valltarët e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve, me solist, mjeshtrin e
   madh Rexhep Çeliku, të mjeshtres së madhe Irini Qirjako, me lahutarë
   nga Shqipëria e veriut, me kërcimtarë të vegjël nga Komuna e
   Markatit, që kërcyen vallen e Osman Takës, me valltarët e Sharrit
   Kosovë, nga dueti koreografik i Tropojës dhe grupi polifonik "Zëri i
   Bilbilit" Sarandë. Pas çeljes që i bëri natës së dytë grupi artistik
   i ardhur nga Himara, pas tyre skena ishte për artistët e ardhur nga
   Vitia e Kosovës, për të vijuar me grupin polifonik "Kaonia" të
   delvinjotëve, Tropoja solli tri valle të mrekullueshme, të kërcyera
   nga tre valltarë si shqiponja, që ishin Deli Metaliaj, Skifter
   Dollia dhe Qerim Shkreli. Ovacionet për lojën e tyre u shtuan kur
   atyre iu bashkua dhe vetë presidenti i Unionit Artistik Kombëtar
   Azgan Haklaj, i veshur me kostumin kombëtar të Çamërisë në valle
   tropojane. Pas këtij momenti epika shqiptare erdhi përmes zërit të
   mrekullueshëm të këngëtares Irini Qirjako, me këngët "Te Rrapi në
   Mashkullorë" dhe lirika e bukur çame "Barbaroz, vasiliko".
   Dhe "Torta mbi qershi" ishin artistët e ansamblit të Tiranës, me
   vallet, këngët dhe kostumet e larmishme.

   Thotë Himara: Çamëri më mori malli

   L. Sejdini
   03-09-2007

   Grupi i Himares ne Festivalin e kenges Came
   Festivali i këngës dhe valleve për Çamërinë, në natën e dytë

   Sarandë-

   Çamëria, more, Çamëria

   Ku bie në gjinjë perëndia

   Mëkat që la pashistoria

   Guri do vejë në vend të tija

   Ja, kështu e mbylli kënga himariote koncertin e saj të mbrëmshëm në
   stadiumin e lojërave me dorë, në natën e dytë të Festivalit të Parë
   të Këngës dhe Valles për Çamërinë. Gjithë hamendjet e parafestivalit
   për qëndrimin e grupit të mirënjohur të Himarës, për pjesëmarrjen në
   festival, u dha përgjigje koncerti i mbrëmshëm. U konfirmua edhe
   njëherë se grupi himarjot po e strukturon edhe më mirë performancën
   e vetë si një grup dinjitoz, me melodi të konsoliduar mbi
   karakteristikat më të mira të polifonisë labe dhe me një repertor
   tematik që skalit ngjarjet më të rëndësishme që kalon kombi në
   periudha të ndryshme historike. Shpirti i grupit, rapsodi Lefter
   Çipa, përmes emocioneve të veçanta thotë se "ne jemi pjesë e trungut
   lab dhe vëllait çam do t'i gjendemi pranë në të mira, halle e
   gëzime, ndaj edhe jemi sonte këtu". Nuk kishte si ndodhte ndryshe.

   E ndjeja si nevojë shpirtërore të thotë këngëtarja Eleni Çali.
   Vargjet e cituara më sipër janë të Kristo Çipës, ndërsa mbështetja e
   këngës nga Qendro Zeneli e bën atë të vecantë dhe depërtuese e
   drithëruese. Si për koincidencë një tjetër grup i hapësirave
   shqiptare zëvendësoi në skenë Himarën, "Dasma" nga Pozhorani, Viti,
   i cili përmes ritmit të daulleve, çiftelisë, lahutës erdhi në skenën
   për Çamërinë me një copë nga eposi i krahinës së njohur të
   Karadakut, zonë e luftëtarit Idriz Seferi. Grupi polifonik i
   Delvinës në këngët e kënduara për Çamërinë kishte sjellë, me
   melodine e tyre tashmë të njohur një moment të dhimbjes së largimit
   nga trojet e tyre të popullsisë së përzënë me dhunë. Mbrëmja e
   djeshme pati një hapsirë edhe për emrat e njohur të muzikës
   popullore si Irini Qirjako, Arif Tushe, Përparime Zylflaj, të cilët
   u mirëpritën dhe u duartrokitën gjatë për intrepretimin mjeshtëror,
   me ndjenjë si dhe për repertorin e zgjedhur me kujdes për ta sjellë
   si buqetë për Çamërinë. Në natën ë fundit do të ndahen edhe çmimet
   për grupet, këngëtarët, valltarët dhe instrumentistët më të mirë.

   Poshte ne fotografi, Grupi i Himares me veshjen karakteristike
   Pellazgo-Ilire, fustanellen.
  • albertinobe
   Neos Kuvaras 1962 Marrëveshjet tona me përfaqësuesin e shqiptarëve janë ndërprerë,meqenëse Abdyl Frashëri ngul këmbë për sovranitetin shqiptar
   Message 2 of 4 , Mar 9, 2008
    "Neos Kuvaras" 1962

    "Marrëveshjet tona me përfaqësuesin e shqiptarëve janë
    ndërprerë,meqenëse Abdyl Frashëri ngul këmbë për sovranitetin
    shqiptar dhe nuk pranon që Epiri t'i jepet mbretërisë greke, pasi
    është tokë autoktone shqiptare.

    …Është e nevojshme të zgjerohen edhe veprimet e llojit tjetër; të
    zbarkojmë një repart ushtarak në Himarë në qoftëse negociatat tona
    do të dështojnë. Dalja e ushtrisë sonë në Himarë do të shkaktojë në
    Epir konfuzion dhe tronditje.Duke bërë që batalionet e rregullta të
    ushtrisë turke të përbëra krejt prej shqiptarëve që ndodhen në Epir,
    do të dezertojnë për të kaluar drejt veriut (në drejtim të Himarës)
    për të mbrojtur vatrat e tyre dhe duke i shpërndarë shqiptarët në
    drejtim të veriut Epiri do të mbetet i lirë, pa shqiptarë të
    armatosur dhe si pasojë ne atëherë do ti kemi duart e lira për të
    vepruar aty dhe do tua heqim frikën që kanë njerëzit tanë në Epir…
    fakeqesisht ortodokset e Epirit nuk pranojne kërkesën greke …."


    "Moniteur Universale" 1879

    "Zoti redaktor. Artikullit të botuar në gazetën "Republika Franceze"
    nuk i dhamë asnjë përgjigjje, sepse një sjellje të tillë fare pak e
    pritnim prej një gazete që simpatizon luftën e kombësive. Franca qan
    gjithmonë humbjen e krahinave të saj. Banorët e Alsasës dhe të
    Lorenës rënkojnë kur kujtojnë privimin e kombësisë së tyre.

    Përse një gazetë franceze i quan qesharak shqiptarët,të cilët
    përpiqen të evitojnë rrezikun e një fatkeqësie të tillë. Nuk jemi
    savantë dhe as pretendojme për të, por historinë e atdheut tonë e
    kemi studiuar dhe e dimë më mirë se kushdo tjetër. Banorët e Epirit
    i quajnë Pellazgë. Herodoti,Tukiditi dhe Straboni dalin me
    konkluzione se ky vend nuk ka pjesë të Greqisë. Sipas
    Strabonit,Greqia nga Veriu kufizohet prej Akarnanisë dhe gjirit të
    Ambrakisë.

    Pasi gjeografia e lashtë greke nuk u vjen në ndihmë grekëve të
    sotëm,po pyesim ata që kane mendime të kundërta, se cila pjesë e
    Epirit është greke? Ai që pranon argumentet e sillogëve grekë do të
    besojë se Greqisë nuk i përket vetëm Shqipëria, por edhe Maqedonia,
    Thrakia, Rumania, Azia e Vogël, etj.

    Sipas vendeve të Greqisë së Madhe edhe Marseja e juaj i takon
    asaj!!! Epiri ka 650 mijë banorë. Sa janë vallë grekë që ndodhen në
    të dhe ku banojnë? Në Korçë? Në Berat? Në Gjirokastër? Apo në
    Çamëri? Ai që kalon nëpër këto vende takon vetëm epirotë shqiptarë,
    jo epirotë grekë. Do të sakrifikoheshin pra 650 mijë shqiptarë për
    të ngijtur lakmitë e sillogëve grekë dhe lëvizjet artificiale të
    tyre!!!

    Sjellja e tanishme e Greqisë dëshmonë se ajo ka ndërmend të imitojë
    Rusinë. Por kjo (Rusia) i përkrah pretendimet e saj me anë të
    forcës, e cila për fat të mirë i mungon Greqisë. Sikur të ishin
    grekët aq të fortë sa tregohen, në fakt janë vetëm miq të zhurmës,
    Euvropa nuk do të kishte kurrë qetësi. Parimi i ngjashmërisë në
    gjuhë do ta shpinte Greqinë shumë larg por në radhë të parë do të na
    jepej neve e drejta të kërkojmë nga grekët 200 mijë shqiptarë që
    banojnë në një lagje të veçuar të Athinës të quajtur PLAKË dhe krejt
    ishujt Hidra dhe Speca.

    Epiri është dhe do të mbetet gjithmonë shqiptar,ashtu si e krijoi
    natyra dhe historia. Mëkat që qeveria greke shpenzon për sillogët
    shuma të majme,të cilat mund të përdoren në mënyrë më të
    arsyeshme.Ajo përpiqet të zgjasi një ngatërresë,e cila s'ka për të
    mashtruar asnjë evropian.Po të ngulë këmbë greqia në aspiratat e
    lakmitë e saj të pangopura,të cilat i kundërvihen drejtësisë dhe të
    drejtës së kombeve,shqiptarët kanë vullnet të pa tundur që të
    mbrojnë atdheun e tyre deri në fund dhe jane betuar të mos lëshojnë
    asnjë pëllëmbë toke dhe të vdesin për të po të jetë nevoja. Këtu
    manifestojmë mendimin e të gjithë bashkatdhetarëve tanë. Evropa nuk
    do të marrë përgjegjësinë e luftërave shkatërrimtare që do të
    inaugurohen për aneksimin e shëmtuar të tokave tona nga Greqia".

    Abdyl Frasheri
   Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.