Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

SA HERE NDJEHEMI KEQ,SHOVINISTET NA SHFAQEN SI HIJENA...

Expand Messages
 • angel 2503
  Sebastianoi tribuni i te drejtave te minoritetit grek Botuar ne gazeten I foni tis Omonias,,dhe ribotuar ne gazeten Adriatiku te dates 07-14 Nentor 1992,me
  Message 1 of 2 , Apr 12, 2008
    
    
    
    
    
                            Sebastianoi tribuni i te drejtave te minoritetit grek
   Botuar ne gazeten "I foni tis Omonias,,dhe ribotuar ne gazeten "Adriatiku" te dates 07-14 Nentor 1992,me shenimin ku i kerkohej lexuesit nga redaksia te shfaqin mendimin ne lidhje me kete artikull.
   Botuar nga Spiro Kristo
   Ne shtypin shqipter,ne deklarata dhe persona politike qeveritare mbahet po i njejti qendrim si i partise se punes per Sebastianoin.Ne kete shkrim nuk do te kerkonim kurrsesi t'u rekomandonim personaliteteve shqiptare se kush do te jete qendrimi i tyre ndaj atyre qe u "sembojne" veshet per ter drejtat e nje populli ne Shqiperi qe quhet minoritet grek.E drejta e tyre,por kur flasim na udheheq logjika,dhe ajo e shkrete ka pewr baze kurdohere faktet.Do te donim t'u kujtonim se sa bukur eshte te kerkosh te drejten e bashkatdhetareve te tu dhe vete te mos i respektosh ato.Sebastianoi ne tere devizen e vete per te drejtat e minoritetit grek ne shqiperi u referohet fakteve dhe asnjehere nuk ka folur ne tym,apo i shtyre nga ndjenja shoviniste.Madje shovinizmi eshte teper i huaj per ate.
   Po le te ndalemi e tu referohemi fakteve.
   Amund te pajtohet kush me mendime tej shoviniste se minoriteti grek nuk eshte autokton.Do t'u lutesha historianeve shqiptare te na nxirrnin deshmi serioze rreth ketij fakti.Ne historine e kemi plot ngado qe te germosh do te ndeshesh me nje gur qe flet me nje gjuhe.Ju ku i keni treguesit,ku e keni te pakten kulturen tuaj?Ku i kane gjymtyret e tyre Iliret ne Jug?Cili eshte shkrimi i tyre,cili objekt te pakten ka permbajtje kulturore jo greke?Jemi dakort me Rozafen dhe askush nuk e ve ne dyshim.Mos valle Ali Pasha kur solli greket argate ne ato troje,mbarti dhe anfiteatrot,qytetet e lashta,mermeret,perendite?Dihet se Pashai ka ndertuar kala.Per kete po e levdoni Sebastianoin se argumenton me fakte.
   Se dyti,cilat jane te drejtat qe ka fituar minoriteti grek ne ditet e demokracise?Te flase pak me teper se dje,madje as kete te drejte ai se ka fituar se ben politike antishqiptare.Cili eshte respekti ndaj atij populli qe mbart me vete,doni apo nuk doni ju nje kulture autoktone.Te mos lejohen femijet e tij te mesojne neper shkolla greke kudo ku jane.Ne shtete te ndryshme te botes jane krijuar kushte per femijet e emigranteve.Jane hapur shkolla greke,turke;ne Gjermani ka xhami,madje edhe ne france ku dihet se ka pase minoritet turk.Pse te mos kete shkolla greke ne Gjirokaster,ne Korçe,ne Tirane apokudo gjetke ku i ka çuar puna grekerit e shqiperise?
   Cila eshte logjika juaj rreth ketyre fakteve?Po bisedojme ne kete forme ngaqe quheni demokrate.Keto fakte bien ndesh me demokracine.Si e konceptoni te pakten ju Evropen,a mund te shkoni me keto mend ne te?
   Do tju pranoi ajo valle te tille siç jeni?
   Mos valle per kete nuk duhet te flase Sebastianoi?
   Si juve ju dhimbset per vellezerit tuaj kosovare,dhe te tjereve te mos u dhimbset,te rrijne duarkryq ndaj palaçolleqeve tuaja ne kurriz te minoritetit grek?
   Nuk eshte qendrim i drejte as ne baze serioze qe,kur dikush te zbulon para opinionit mbareboteror,ta urresh.Perkundrazi,duhet tju kishte sherbyer si mesim,te benit analogjine e te mos i permbaheshit statukuose se meparshme se kesaj çeshtjeje.Mos valle ato qe kryeni e veproni jane te drejta e ato te te tjereve jane te padrejta.Nje mendesi e kesaj natyre qe po verehet tek ju eshte teper qesharake.Tjetrin ta respektosh sa nuk te fut hundet ne punet e juaja,por i fut aty ku duhen futur dhe me plote te drejte.
   Ju intereson apo nuk ju intereson juve tjeter gje eshte kjo.
   Vertet,pse kaq shume fanatizem vetem ndaj grekerve ne shqiperi?Si mund ta konceptojme kete sot ne ditet e demokracise?Mbart nje qendrim i kesaj natyre diçka te emancipuar?Kurrsesi.Si mund te flitet ne ato forma per nje n jeri qe ne fund te fundit eshte nje personalitet fetar,nuk eshte konjuktural,qe ka,se paku,dashurine e madhe per njeriun si krijese e perendise dhe kjo pa dallim.Pyesni ndonje patriotin tuaj qe e ka çuar halli tek ai dhe do mesoni se kush eshte Sebastianoi.Vertet,pse nuk keni pyetur ndonjehere per ate veper madhore qe ai u ka sjelle gjithe shqiptareve me ndihmat.Te pafajshem jeni zoterinj.Shikojini te pakten njehere gjerat me syrin objektiv.Nuk do te ishte e arsyeshme te shkruhej diçka e tille,por meqe ju beni aq dhe aq zhurme e kerkoni te portretizoni sipas qejfit njerez qe nuk kane asgje te perbashket me ato qe ju thoni ndaj dhe po shkruajme.Te pakten ta dine ato qe e kane njohur.Sebastianoi eshte me shpirt poetik,njeri i dhimbshem i sinqerte,me nje kulture e ndjeni te shumta.Eshte tribuni,shpirti dhe zemra e grekerve te shqiperise.Nuk eshte kokebosh siç jane gazetaret qe mbushin disa gazeta paçavure.Asgje te keqe nuk ka te flasesh per te drejtat e minoritetit dhe te ngrsh zerin kur ato shkelen keshtu trashe.
    
   Pergjigje Spiro Kristos per artikullin<Sebastianoi tribun i te drejtave te minoritetit grek>,botuar ne gazeten"I foni tis Omonias> dhe ribotuar ne gazeten Adriatiku,,te dates 07-14 Nentor 1992,me shenimin ku i kerkohej lexuesit nga redaksia te shfaqin mendimin ne lidhje me kete artikull.
    
   Para nje viti me rastisi te udhetoj ne Greqi.Ne Athine e Janine pata fatin te njihem me shume greke te thjeshte.
   Ata flisnin per paqe,per dashurine mes popujve me aq òiltersi qe s'kish si te mos i admiroje.Keta Greker te thjeshte pata ne sy ne ato minuta qe lexova shkrimin tend,o Spiro Kristo.Dhe pse ta fsheh,me erdhi keq qe ai popull i zgjuar pjell meshkuj gjysmefemra me zera mashtrues sirenash.Sigurisht,me ato pallavra qe derdellit ne shkrimin tend,shihet qarte qe je tellall banal i nje fabule djallezore te vjeter,per kete s'eshte dinjitoze te meresh me ty,por ti je nje trafikant helmi propagandist,qe ne varferine ku jetojme,po na mahis keq plaget tona.Duke shpresuar qe ti shpejt do te kesh ç'fare kerkon,le ti kthehemi sfides qe i ben historianeve shqiptare.
   Nder te tjerash ti shprehesh:<Po le te ndalemi e t'u referohemi me konkretisht fakteve.A mund te pajtohet kush me mendime tejshoviniste se minoriteti Grek nuk eshte autokton.Do tu lutesha historianeve shqiptare qe te na nxirrnin nje deshmi serioze rreth ketij fakti.Ne historine e kemi plot.Ngado qe te germosh do te ndeshesh ne nje gur qe flet me gjuhe.ju ku i keni treguesit,ku e keni te pakten kulturen tuaj?Ku i kane gjymtyret e tyre Iliret ne jug?>
   He,more historian qe te demaskon empirizmi!
   Pergjigjen kesaj sfide te vjeter stergjysherve te tu ua kane dhene Abdyl Frasheri ne letren qe i ka derguar redaksise se revistes Franceze<Monitor Universal>,maj 1879.
   Pra degjoje dhe ti,o Kristo <sillogu>,kuptoje se s'je origjinal dhe ngulite mire ne tru se ku i ke kufijte:
   -<Banoret e Epirit i quajne "pellazge".Herodoti,Tukiditi dhe Straboni dalin ne konkluzionin se ky vend nuk ka pjese te Greqise.Sipas Strabonit Greqia nga Veriu kufizohet prej Akarnanise dhe gjirit te Ambrakise.Pasi gjeografia e lashte Greke nuk u vjen ne ndihme Grekeve te sotem po pyesim ata qe kane mendime te kunderta se cila pjese e Epirit eshte Greke?
   Ai qe pranon argumentet e sillogogeve greke qe te besoj qe Greqise nuk i perket vetem Shqiperia por edhe Maqedonia,Thraka,Azia e Vogel,sipas vendeve te greqise se madhe,edhe Marseja juaj!!!Epiri ka 650.000 banore.Sa jane valle greker qe ndodhen ne te dhe ku banojne?Ne Korçe,ne Berat,ne Gjirokaster?Apo ne Cameri?Ai qe kalon neper keto vende takon vetem Shqipetar puro.>
   Keshtu shkruan para 100vjetesh Abdyl Frasheri ne revisten Franceze.
   Pra,vazhdojme me tej o Kristo.Ti me "naivitet" pyet:<Cilat  jane te drejtat qe ka fituar minoriteti grek ne demokraci?>Vertet,ke te drejte,o bukeshkale.Ju çelem dyert e vatrave e dashkeni te na beheni dhe zot ne to.Duket,e keni nga bishti i krehur.Arbereshet apo çamet ortodoks ne Greqi detyrohen ne flasin shqipen ilegalisht,ndersa per ju ne kemi hapur institut,shtypim libra,gazeta,revista ne gjuhen tuaj.
   E tash ne demokraci ju lejojme te shperndani edhe trakte kunder çeshtjes tone Kombetare.Ne cilin shtet ndodh qe minoritaret te jene aq shume si ofiqare ne pushtetin qendrore se keni qene e jeni ju tek ne?
   Para pak ditesh njerin prej jush e caktuan ambasade.Ne keta 48 vjet asnje nga çamet s'e kane pasur fatin te jete titullar ne ndonje ambasade.Njerez te kallepit tende i njohin mire çamet se ç'fare patriotesh te flakte jane.
   Dhe se fundi,dithirambi yt per Sebastianoin,tribunin e minoritetit,e diskrediton ate.Ty ndoshta te mbush xhepat.Ne eshte vertet ai njeri i Zotit,le te ndermjetesoj prane qeverise se tij ter lejohet te shohin Camerine,trojet stergjyshore,varret e te pareve,pleqte e moçem
   çame. (Kadri Ali)
    
   sjelle nga J.ali

   __________________________________________________
   Do You Yahoo!?
   Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
   http://mail.yahoo.com

  • lym dylyri
   Spiro Kristot duan plumb ,ti shtypesh koken si te miut dhe asgje tjeter. ... From: angel 2503 To: cameria@yahoogroups.com; FORUMI
   Message 2 of 2 , Apr 14, 2008
    Spiro Kristot duan  plumb ,ti  shtypesh koken si te miut dhe asgje tjeter.

    ----- Original Message ----
    From: angel 2503 <ngl2503@...>
    To: cameria@yahoogroups.com; FORUMI <albitalia-muslims@yahoogroups.com>; albertino rakipi <albertinobe@...>; lidhja_came@yahoogroups.com
    Sent: Saturday, 12 April, 2008 10:47:00 PM
    Subject: [cameria] SA HERE NDJEHEMI KEQ,SHOVINISTET NA SHFAQEN SI HIJENA...

     
     
     
     
     
                             Sebastianoi tribuni i te drejtave te minoritetit grek
    Botuar ne gazeten "I foni tis Omonias,,dhe ribotuar ne gazeten "Adriatiku" te dates 07-14 Nentor 1992,me shenimin ku i kerkohej lexuesit nga redaksia te shfaqin mendimin ne lidhje me kete artikull.
    Botuar nga Spiro Kristo
    Ne shtypin shqipter,ne deklarata dhe persona politike qeveritare mbahet po i njejti qendrim si i partise se punes per Sebastianoin. Ne kete shkrim nuk do te kerkonim kurrsesi t'u rekomandonim personaliteteve shqiptare se kush do te jete qendrimi i tyre ndaj atyre qe u "sembojne" veshet per ter drejtat e nje populli ne Shqiperi qe quhet minoritet grek.E drejta e tyre,por kur flasim na udheheq logjika,dhe ajo e shkrete ka pewr baze kurdohere faktet.Do te donim t'u kujtonim se sa bukur eshte te kerkosh te drejten e bashkatdhetareve te tu dhe vete te mos i respektosh ato.Sebastianoi ne tere devizen e vete per te drejtat e minoritetit grek ne shqiperi u referohet fakteve dhe asnjehere nuk ka folur ne tym,apo i shtyre nga ndjenja shoviniste.Madje shovinizmi eshte teper i huaj per ate.
    Po le te ndalemi e tu referohemi fakteve.
    Amund te pajtohet kush me mendime tej shoviniste se minoriteti grek nuk eshte autokton.Do t'u lutesha historianeve shqiptare te na nxirrnin deshmi serioze rreth ketij fakti.Ne historine e kemi plot ngado qe te germosh do te ndeshesh me nje gur qe flet me nje gjuhe.Ju ku i keni treguesit,ku e keni te pakten kulturen tuaj?Ku i kane gjymtyret e tyre Iliret ne Jug?Cili eshte shkrimi i tyre,cili objekt te pakten ka permbajtje kulturore jo greke?Jemi dakort me Rozafen dhe askush nuk e ve ne dyshim.Mos valle Ali Pasha kur solli greket argate ne ato troje,mbarti dhe anfiteatrot, qytetet e lashta,mermeret, perendite? Dihet se Pashai ka ndertuar kala.Per kete po e levdoni Sebastianoin se argumenton me fakte.
    Se dyti,cilat jane te drejtat qe ka fituar minoriteti grek ne ditet e demokracise? Te flase pak me teper se dje,madje as kete te drejte ai se ka fituar se ben politike antishqiptare. Cili eshte respekti ndaj atij populli qe mbart me vete,doni apo nuk doni ju nje kulture autoktone.Te mos lejohen femijet e tij te mesojne neper shkolla greke kudo ku jane.Ne shtete te ndryshme te botes jane krijuar kushte per femijet e emigranteve. Jane hapur shkolla greke,turke; ne Gjermani ka xhami,madje edhe ne france ku dihet se ka pase minoritet turk.Pse te mos kete shkolla greke ne Gjirokaster, ne Korçe,ne Tirane apokudo gjetke ku i ka çuar puna grekerit e shqiperise?
    Cila eshte logjika juaj rreth ketyre fakteve?Po bisedojme ne kete forme ngaqe quheni demokrate.Keto fakte bien ndesh me demokracine. Si e konceptoni te pakten ju Evropen,a mund te shkoni me keto mend ne te?
    Do tju pranoi ajo valle te tille siç jeni?
    Mos valle per kete nuk duhet te flase Sebastianoi?
    Si juve ju dhimbset per vellezerit tuaj kosovare,dhe te tjereve te mos u dhimbset,te rrijne duarkryq ndaj palaçolleqeve tuaja ne kurriz te minoritetit grek?
    Nuk eshte qendrim i drejte as ne baze serioze qe,kur dikush te zbulon para opinionit mbareboteror, ta urresh.Perkundrazi, duhet tju kishte sherbyer si mesim,te benit analogjine e te mos i permbaheshit statukuose se meparshme se kesaj çeshtjeje.Mos valle ato qe kryeni e veproni jane te drejta e ato te te tjereve jane te padrejta.Nje mendesi e kesaj natyre qe po verehet tek ju eshte teper qesharake.Tjetrin ta respektosh sa nuk te fut hundet ne punet e juaja,por i fut aty ku duhen futur dhe me plote te drejte.
    Ju intereson apo nuk ju intereson juve tjeter gje eshte kjo.
    Vertet,pse kaq shume fanatizem vetem ndaj grekerve ne shqiperi?Si mund ta konceptojme kete sot ne ditet e demokracise? Mbart nje qendrim i kesaj natyre diçka te emancipuar?Kurrsesi .Si mund te flitet ne ato forma per nje n jeri qe ne fund te fundit eshte nje personalitet fetar,nuk eshte konjuktural, qe ka,se paku,dashurine e madhe per njeriun si krijese e perendise dhe kjo pa dallim.Pyesni ndonje patriotin tuaj qe e ka çuar halli tek ai dhe do mesoni se kush eshte Sebastianoi. Vertet,pse nuk keni pyetur ndonjehere per ate veper madhore qe ai u ka sjelle gjithe shqiptareve me ndihmat.Te pafajshem jeni zoterinj.Shikojini te pakten njehere gjerat me syrin objektiv.Nuk do te ishte e arsyeshme te shkruhej diçka e tille,por meqe ju beni aq dhe aq zhurme e kerkoni te portretizoni sipas qejfit njerez qe nuk kane asgje te perbashket me ato qe ju thoni ndaj dhe po shkruajme.Te pakten ta dine ato qe e kane njohur.Sebastianoi eshte me shpirt poetik,njeri i dhimbshem i sinqerte,me nje kulture e ndjeni te shumta.Eshte tribuni,shpirti dhe zemra e grekerve te shqiperise.Nuk eshte kokebosh siç jane gazetaret qe mbushin disa gazeta paçavure.Asgje te keqe nuk ka te flasesh per te drejtat e minoritetit dhe te ngrsh zerin kur ato shkelen keshtu trashe.
     
    Pergjigje Spiro Kristos per artikullin<Sebastianoi tribun i te drejtave te minoritetit grek>,botuar ne gazeten"I foni tis Omonias> dhe ribotuar ne gazeten Adriatiku,,te dates 07-14 Nentor 1992,me shenimin ku i kerkohej lexuesit nga redaksia te shfaqin mendimin ne lidhje me kete artikull.
     
    Para nje viti me rastisi te udhetoj ne Greqi.Ne Athine e Janine pata fatin te njihem me shume greke te thjeshte.
    Ata flisnin per paqe,per dashurine mes popujve me aq òiltersi qe s'kish si te mos i admiroje.Keta Greker te thjeshte pata ne sy ne ato minuta qe lexova shkrimin tend,o Spiro Kristo.Dhe pse ta fsheh,me erdhi keq qe ai popull i zgjuar pjell meshkuj gjysmefemra me zera mashtrues sirenash.Sigurisht, me ato pallavra qe derdellit ne shkrimin tend,shihet qarte qe je tellall banal i nje fabule djallezore te vjeter,per kete s'eshte dinjitoze te meresh me ty,por ti je nje trafikant helmi propagandist, qe ne varferine ku jetojme,po na mahis keq plaget tona.Duke shpresuar qe ti shpejt do te kesh ç'fare kerkon,le ti kthehemi sfides qe i ben historianeve shqiptare.
    Nder te tjerash ti shprehesh:<Po le te ndalemi e t'u referohemi me konkretisht fakteve.A mund te pajtohet kush me mendime tejshoviniste se minoriteti Grek nuk eshte autokton.Do tu lutesha historianeve shqiptare qe te na nxirrnin nje deshmi serioze rreth ketij fakti.Ne historine e kemi plot.Ngado qe te germosh do te ndeshesh ne nje gur qe flet me gjuhe.ju ku i keni treguesit,ku e keni te pakten kulturen tuaj?Ku i kane gjymtyret e tyre Iliret ne jug?>
    He,more historian qe te demaskon empirizmi!
    Pergjigjen kesaj sfide te vjeter stergjysherve te tu ua kane dhene Abdyl Frasheri ne letren qe i ka derguar redaksise se revistes Franceze<Monitor Universal>,maj 1879.
    Pra degjoje dhe ti,o Kristo <sillogu>,kuptoje se s'je origjinal dhe ngulite mire ne tru se ku i ke kufijte:
    -<Banoret e Epirit i quajne "pellazge".Herodoti ,Tukiditi dhe Straboni dalin ne konkluzionin se ky vend nuk ka pjese te Greqise.Sipas Strabonit Greqia nga Veriu kufizohet prej Akarnanise dhe gjirit te Ambrakise.Pasi gjeografia e lashte Greke nuk u vjen ne ndihme Grekeve te sotem po pyesim ata qe kane mendime te kunderta se cila pjese e Epirit eshte Greke?
    Ai qe pranon argumentet e sillogogeve greke qe te besoj qe Greqise nuk i perket vetem Shqiperia por edhe Maqedonia,Thraka, Azia e Vogel,sipas vendeve te greqise se madhe,edhe Marseja juaj!!!Epiri ka 650.000 banore.Sa jane valle greker qe ndodhen ne te dhe ku banojne?Ne Korçe,ne Berat,ne Gjirokaster? Apo ne Cameri?Ai qe kalon neper keto vende takon vetem Shqipetar puro.>
    Keshtu shkruan para 100vjetesh Abdyl Frasheri ne revisten Franceze.
    Pra,vazhdojme me tej o Kristo.Ti me "naivitet" pyet:<Cilat  jane te drejtat qe ka fituar minoriteti grek ne demokraci?>Vertet,ke te drejte,o bukeshkale.Ju çelem dyert e vatrave e dashkeni te na beheni dhe zot ne to.Duket,e keni nga bishti i krehur.Arbereshet apo çamet ortodoks ne Greqi detyrohen ne flasin shqipen ilegalisht,ndersa per ju ne kemi hapur institut,shtypim libra,gazeta, revista ne gjuhen tuaj.
    E tash ne demokraci ju lejojme te shperndani edhe trakte kunder çeshtjes tone Kombetare.Ne cilin shtet ndodh qe minoritaret te jene aq shume si ofiqare ne pushtetin qendrore se keni qene e jeni ju tek ne?
    Para pak ditesh njerin prej jush e caktuan ambasade.Ne keta 48 vjet asnje nga çamet s'e kane pasur fatin te jete titullar ne ndonje ambasade.Njerez te kallepit tende i njohin mire çamet se ç'fare patriotesh te flakte jane.
    Dhe se fundi,dithirambi yt per Sebastianoin, tribunin e minoritetit, e diskrediton ate.Ty ndoshta te mbush xhepat.Ne eshte vertet ai njeri i Zotit,le te ndermjetesoj prane qeverise se tij ter lejohet te shohin Camerine,trojet stergjyshore, varret e te pareve,pleqte e moçem
    çame. (Kadri Ali)
     
    sjelle nga J.ali

    ____________ _________ _________ _________ _________ __
    Do You Yahoo!?
    Tired of spam? Yahoo! Mail has the best spam protection around
    http://mail. yahoo.com
    Yahoo! for Good helps you make a difference
   Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.