Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Re: "KUSH HARRON CAMERINE KA HARRUAR SHQIPERINE"

Expand Messages
 • angel 2503
  angel 2503 wrote: Interviste me z.Agim Shehu,kryetari i Shoqates Atdhetare Kulturore Laberia -Zoti Agim Shehu,ju njiheni si poet i
  Message 1 of 1 , Mar 31, 2008
   angel 2503 <ngl2503@...> wrote:
    Interviste me z.Agim Shehu,kryetari i Shoqates Atdhetare Kulturore "Laberia"
    
    
   -Zoti Agim Shehu,ju njiheni si poet i shquar,si studiues i apasionuar atdhetar.Kohet e fundit ne Sesionin shkencor "Epiri dhe Cameria",ju mbajtet kumtesen"E verteta mbi Epirin dhe Camerine",e cila beri jehone ne opinionin kombetar e vecanerisht ate cam.Para ca ditesh me iniziativen tuaj u dha ne tirane me sukses te plote koncerti i Ansamblit Laberia,ku qene ftuar dhe kengetar came.Donim te dinim nga vjen ky pasion per camerine,c'vend ze ajo ne jeten tuaj dhe c'ju shtyn te merreni kaq shume me ceshtjen came?
   -E dua Camerine,se dua Shqiperine,dua te paret e mi,biografine dhe varret e tyre.E quaj Camerine pjese e se teres,te kombit tim.E dua akoma me shume se u be martire nga historia,nga fqinji i pabese e mizor i jugut,nga Europa cinike.E dua se fati i saj sot perjeton paradoksin me te madh ne historine bashkekohore,ka te drejte e si jepet e drejta sipas Akteve Nderkombetare.Ajo mbetet keshtu nje sfide per turpin e diplomacise europiane e amerikane qe akoma po heshtin,te pakten s'po i kthejne camet ne vatrat e tyre.Drejtesia europiane mbetet e zbuluar dhe hipokrite ndaj fatit te cameve,deri me sot.(mbase zgjidhjen e saj e ruan si shkallezim diplomatik).
   E dua camerine se ajo eshte hyjnore ne origjine,vatra me e afert e djepit pellazgjik,qe mbante djepin e dodones ne gji perj nga rrezaton ne menyre te vecante lashtesia jone fisnike.
   Duke dashur camerine dua te paret e mi,atdhetaret e ndritur ne veri e ne jug,qe kane bere aq shume per te!Si bir Kurveleshi ngjitur me camerine,qe ne djep me ka mèkuar nena me kenget e dashurise per camerine e ne mermerimen e fjaleve te ngrohta te se ciles,un femije ngjizja  dashurine gjer ne flijim per camet,"vellezer te shpirtit e te gjakut"-sic thosh çabej.
   E dua camerine se ajo ka perralle armikun me te lige e dinak te europes,greqine,e cila s'eshte me antikja,por bizantikja.S'ecen pas Perikliut e Platonit,por pas Patriarkanes e Micotaqit djallezor dhe hipokrit.
   E dua camerine edhe pse sot tek ne jo vetem heshtin,por dhe flirtojne me "fqinjin",qofshin zyrtare,deputete,titullare,gazeta etj.Ato tanime duhet te reagojne.
   KUsh flijon camerine ka flijuar shqiperine,ka demtuar demokracine.Eshte e padyshimte se historia me kujtese te sakte,do tju rezervoj vendin.Te gjithe te kompesojne fyerjen dhe keqtrajtimin qe u kemi bere fares sone te zgjedhur,cameve krenar!
    
   -Zoti Agim,cilat jane planet tuaja artistike ne ndihme te zgjidhjes te problemit cam?
   -Eshte vlagè e shpirtit qe me shtyn te shkruaj per Camerine.S'e kam vetem detyrim,por edhe pasion.Ekam dhe verifikim si shkrimtar atdhetar nese jemi te tille.
   E ndjej veten krenar se sado pak,edhe kur dje pothuajse nuk zihej ne goje emri i saj,heshtej per camerine,kam shkruar per te.Sado pak.Jo njehere.I kam gjetur te carat ku e mbija.Tani doemos e kam te natyrshme,moralisht te ligjshme te vazhdoj te shkruaj per te.Sigurisht me gjere e me bukur.
    
   Botuar ne gazeten "çameria" te dates 21.08.1993 faqe nr.4
    
   Nga, 
   Joana Ali
   padova 31.03.2008

   Never miss a thing. Make Yahoo your homepage.


   Like movies? Here's a limited-time offer: Blockbuster Total Access for one month at no cost.

  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.