Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

TRAGJEDIA CAME DHE CELO MEZANI

Expand Messages
 • AGIM XHEMALI
  TRAGJEDIA CAME DHE CELO MEZANI NE KOHET E VESHTIRA KUR KUJTESA PER TRAGJEDINE CAME ISHTE LODHUR NEN ZYMTESINE E PUSHTETIT TE IZOLUAR NGA BOTA, NE FESTIVALIN
  Message 1 of 1 , Mar 26, 2008
   TRAGJEDIA CAME DHE CELO MEZANI
   NE KOHET E VESHTIRA KUR KUJTESA PER TRAGJEDINE CAME ISHTE LODHUR NEN ZYMTESINE E PUSHTETIT TE IZOLUAR NGA BOTA, NE FESTIVALIN FOLKLORIK TE GJIROKASTRES TE VITIT 1978, NGA THELLESIA E SHPIRTIT TE POPULLIT SHQIPETARE SHPRETHEN ZERI I LEGJENDAVE KU TRAGJEDINE E CAMERISE DHE TE POPULLIT TE SAJE E SJELL NE KUJESEN E RE TE KOHES NJE KENGE SA TRAGJIKE POR AQ DHE ORIGJINALE NE PERMBAJTJEN E SAJE.
   AJO VINTE SI NJE MESAZH THIRRJE, KU ME NOTA VAJI I KENDOHEJ DHEMBJES QE KISHTE SHKAKTUAR AJO TRAGJEDI. AJO VINTE DUKE RINGJALLUR HARRESEN, DUKE I THIRRUR NDERGJEGJES SE KOMBIT SHQIPETARE PER ATE HUMBJE KOMBETARE, PER ATE PLAGE TE PA SHERUAR QE DHEMB E DO TE DHEMBE GJITHNJE E ME SHUME NE GJOKSIN E KOMBIT E SHQIPETARE, DHE NESE NUK SHEROHET AJO DO TE DHEMBE EDHE NE TRUPIN E EUORPES QE VAZHDON TE HESHTE NDAJ ASAJE MASAKRE MASIVE TE BERE KUNDER POPULLIT SHQIPETARE TE TERRITOREVE SHQIPETARE CAME!
   TE GJITHE U SHTANGEN NGA NJE GRUP I VOGEL BURRASH ME VESHJE POPULLORE CAME, TE CILET PA VEGLA MUZIKORE, INTERPRETUAN NJE KENGE UNIKALE NE HUMBETIREN E VAJIT.
   ATA SOLLEN NE SKENE NJE TRAGJEDI TE KTHYER DHE TE PERIFRAZUAR NE TRAGJEDINE E NJE KRAHINE TE TERE. GRUPI CAM I RROGOZHINES ME PLOT GOJEN MUND TE THEMI SE ATE VIT TRONDITI KUJTESEN KOMBETARE. ISHTE POTHUAJSE HARRUAR DRAMA CAME, SHTEPITE E DIEGURA, BURRAT E THERUR FEMIJET E DJEGUR...!
   NGJARJE TRAGJIKE TE NDODHURA NE JUG-PERENDIM TE GADISHULLIT TE BALLKANIT, GJATE BRIGJEVE LINDORE TE DETIT JON, QE NGA LIQENI I BUTRINTIT DHE LUMIT PAVLLES NE VERI E DERI NE GJIRIN E ARTES KU SHTRIHET NJE TREVE ME TIPARE E VLERA TE VECANTA ILIRO-SHQIPETARE, TE PEISAZHIT DHE TE POPULLIMIT HUMAN, KRAHINE E CILA KA QENE ETNIKISHT NE JETET E ME PARSHME TOKE ILIRE-SHQIPETARE QE I PERKISTE DHE I PERKET ATIJ POPULLI QE U DEBUA, DUKE I VRARE E THERUR DERI EDHE FEMIJET NE DJEPA, VETEM E VETEM PER TE IA MARRE TERRITORET ASAJE PJESE SHQIPETARE QE QUHET CAMERIA!
   PRA AJO KRAHINE QUHET CAMERI, DHE BANORET QUHEN CAME.
   E CESHTJA CAME, NUK ESHTE VETEM NJE CESHTJE QE U TAKON VETEM CAMEVE POR TE GJITHA SHQIPARIZMES KUDO QE NDODHEMI!
   KOMBI CIFUT U BASHKUA PAS 2000 VJETESH, KOMBI GJERMAN PAS 40 VJETESH.
   ESHTE CESHTJE NDERI DHE E DINJITETIT TONE KOMBETAR QE DUHET TE RIVENDOSET SA ME PARE, ME CDO KUSHT SI NJE E DREJTE E SOVRANIT POPULL!
   KETU NUK KA TE BEJE FARE EUROPA, NE QOFTE SE PER SHQIPETARET AJO NUK ZBATON ATO TE DREJTA QE PER VETEN E VET NUK FAL ASNJE CENTIM!
   ESHTE DETYRE E SHTETIT SHQIPETARE, E QEVERISE AKTUALE DHE E CDO POLITIKANI DHE INTELEKTUALI, E CDO QYTETARI DHE CDO EIMGRANTI QE TE NGREJME ZERAT TONE TE LARGET DHE TE AFERT, PER TE SENSIBILIZUAR POLITIKEN E FJETUR SHQIPETARE PER ATE CESHTJE MADHORE KOMBETARE, E PSE JO, TE SENSIBILIZOJME DHE BOTEN DEMOKRATUIKE QE TE VENDOSE TE DREJTEN E MOHUAR NE VEND!
   ESHTE NJE DETYRE PER SECILIN SHQIPETAR, POZICIONIMI I CILTER PA HILE NDAJ ZGJIDHJES SE CESHTJES CAME QE KEMI PERPARA.
   DUHET TE MBLEDHIN NDJENJAT, SYNIMET E VLERAT MORALE E MATERIALE PER TA BERE CAMERINE.
   KUSH S`NDIEN NE PALCEN E VET CAMERINE SI NJE DHEMBJE, TRAGJEDINE E PESUAR TE POPULLIT TE SAJE, ATEHERE AJO CESHTJE DO TE HARROHET.
   POR AMANETI I TE PAREVE TANE, IDEALI I NJE POPULLI TE MARTIRIZUAR SI AI CAM, DO TI MALLKOI NE JETE TE JETEVE TE GJTHE ATA QE ME QENDRIMIN INDIFERNET, MOHOJNE GJAKUN E TYRE
   AGIM XHEMALI
   FIRENZE


   Scopri il Blog di Yahoo! Mail: trucchi, novità, consigli... e la tua opinione!
  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.