Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

روشهای جدید دیدن و اندیش یدن

Expand Messages
 • Blank Star
  منبع http://www.america.gov/st/diversity-persian/2008/February/20081016153648ebyessedo5.794704e-03.html روشهای جدید دیدن و اندیشیدن
  Message 1 of 1 , Sep 30, 2009
  • 0 Attachment

   منبع

   http://www.america.gov/st/diversity-persian/2008/February/20081016153648ebyessedo5.794704e-03.html

   روشهای جدید دیدن و اندیشیدن

    
   آلبرت انشتین که در این عکس هنگام ادای سوگند برای احراز تابعیت آمریکا در سال 1940 است، تنها مهاجر برنده جایزه نوبل نبود

    

   یكی از دلایل مهم در موفقیت پویای اقتصاد آمریكا، راههای نوین تفكر است كه موج مهاجران از همه جای دنیا با خود به آمریكا آورد.

    

   اسكات ِای پِیج، استادِ نظامهای پیچیده، علوم سیاسی، و اقتصاد در دانشگاه میشیگان در آن آبور، میشیگان  و در ضمن عضو هیئت علمی موسسه سانتا فه در نیومكزیكو است. وی نویسنده كتابی است تحت عنوانِ تفاوت: تنوع چطور به ایجاد گروه، مدرسه، شركت و جامعه ای بهتر می انجامد.

    

   سیاستهای مهاجرتی آمریكا به تنوع و دگرگونی در میان ملت می انجامد. تنوع- تفاوتهای فرهنگی، ملی، قومی و مذهبی-به رشد و باروری در اقتصاد آمریكا كمك می كند. بطور شفاف تر، این تنوع تا حدودی بازگو كننده علت سردمداری آمریكا در جهان در زمینه نوآوری و دستاوردهای علمی است.

    

   مهاجران نشان داده اند كه همواره شانس زیادی برای اشتغال بعنوان كارفرما دارند. از سال 1995 تا 2005، بیش از یك چهارم شركتهای تاسیس شده در زمینه علوم و فن آوری از وجود یك مهاجر در بخش مدیریتی خود سود می جسته اند. این شركتها در سال 2005، نزدیك به نیم میلیون كارمند داشته و دارای درآمدی بالغ بر 50 میلیارد دلار بوده اند. در این میان می توان به شركتهائی چون اینتل، گوگل، یاهو، سان و ایی بِی اشاره كرد.

    

   اثر مهاجرت بر علم نیز بهمین منوال است. بیش از یك سوم از برندگان جایزه علمی نوبل در آمریكا، مهاجر هستند. این شامل جایزه علمی نوبل در زمینه پزشکی در سال 2007 نیز می شود، كه نصیب ماریو كاپه چی و اولیور اسمیتیز شد كه هر دو در دانشگاههای دولتی تدریس می كنند.

    

   صرفنظر از توانائی و قابلیت مهاجران، آنها بخشی از موقیت خود را مرهون مهارتهای متنوع، روش های جدید دیدن و اندیشیدن هستند كه با خود به آمریكا بردند. وقتی مهاجران وارد آمریكا می شوند، یك تنوع تاریخی، روایتی، فرهنگی و مذهبی به این كشور وارد می كنند. آنها در ضمن با خود انگیزه موقیت را نیز می آورند. این دو خصیصه، یعنی تنوع و انگیزه، مهاجران را قادر به ایجاد چنان موفقیتهای قابل توجهی كرده است.

    

   اطلاعات مربوط به موفقیتهای حاصله از تنوع شناختی جای شك و شبهه ندارند. این مزیتها را می توان در اقتصاد دید: كارگران شهرهای بزرگتر كه در آنها شمار بیشتری از مهاجران زندگی می كنند، پربازده ترین كارگران در اقتصاد آمریكا بحساب می آیند که تا حدی به علت نشت ایده های گوناگون است. در علم و فن آوری نیز چنین موفقیتها و مزیتهائی وحود دارد: تحقیقات انجام گرفته بدست محققانی با پیشینه های متفاوت تاثیر بیشتری بر تحقیقات محققان همگون داشته است. و سراغ این موفقیتها را در زمینه هنر و فرهنگ هم می توان گرفت:  موفقیتهای بدست آمده در این زمینه تا حدود بسیار زیادی به ورود ایده های جدیدی وابسته بوده كه مهاجران با خود بدینجا آورده اند.

    

   دیدگاههای متفاوت

    

   اقتصاددانان، جامعه شناسان و روانشناسان دست به كالبدشكافی سیستمی زده اند كه از آن طریق تنوع تاثیرات خود را نمود می دهد. چرا یك جامعه شهری متنوع تر، نوآوری، دستاوردهای علمی، و از همه جالبتر هنر بیشتری تولید و خلق می كند؟ پاسخ كوتاه این پرسش این است كه تنوع فرهنگی و قومی به معنای راههای بیشتر دیدن و فكر كردن هستند. جامعه شناسان از اینها بعنوان چشم انداز و راههای پرسش به پاسخ یاد می كنند.

    

   پرزیدنت جان اف كندی می گوید : "موج آینده، فتح دنیا نه بواسطه اعتقادات متعصبانه بلكه ازطریق رها كردن انرژیهای گوناگون و متنوع ملتها و انسانهای آزاد حاصل خواهد شد."

    

   روزنه دید متنوع افراد را قادر می كند تا مشكلی دشوار را تغییر شكل دهند و آن را به مشكلی آسان و قابل حل بدل كنند. محصولات جدید، دستاوردهای علمی، و اشكال نوین هنری همگی از دیدها و اندیشه های متنوع نشأت می گیرند. پس از مشاهده یك زمین شخم خورده، مخترعی به نام فیلو فارنسورث كشف كرد كه چطور تصاویر را می توان از طریق هوا انتقال داد، ایده ای كه به اختراع تلویزیون انجامید.

    

   تنوع در اندیشه به ایجاد پیشرفتهای كوچكتر اما پیوسته تر از نواوریها و دستاوردهای بزرگی می انجامد كه می توانند از چشم اندازهای متنوع نشأت گیرند. هر یك از اعضای یك جامعه نیازمند و ارائه دهنده روشهای حل مشكل فراوان و نیز یك سری قوانین منطقی ست كه از طریق تجربه، آموزش و خانواده به آنان دست یافته است. تنوع در شیوه های اندیشیدن به یك جامعه كمك می كند تا به نوآوریهای هرچند كوچك اما مداوم دست بزند.  حال چه در آزمایشگاهها و یا چه در خطوط مونتاژ.

   دیوید هو, یك مهاجر تایوانی

    

   رشد اقتصادی و پیشرفت علمی به تركیب كردن دستاوردها با نوآریهای پیوسته بستگی دارد. ابتدا فردی یك طرح و روزنه دید نو می آورد و بعد ایده دوچرخه، رایانه شخصی، و یا تجارتی كه به مردم اجازه دهد در اینترنت یك حراجی راه بیندازند بوجود می آید. سپس دیگران با استفاده از راههای متفاوت اندیشیدن دهها سال را وقف بهبود و شكل دهی مجدد به آن ایده های اولیه می كنند.

    

   مهاجرت بوجود آورنده روشهای دیگری برای اندیشیدن و دیدن است  و از این رهگذر است كه موفقیت بزرگ مهاجران در تجارتهای  نو و علم و هنربه وجود می آید.

    

   تنوع پرقدرت

    

   مزیتهای اقتصادی، علمی، و فرهنگی مهاجرت بدون وجود زیربناهای مناسب سیاسی، اجتماعی و اقتصادی ناممكن پدید نمی آیند. اجتماعات متنوع در سه مورد عمده با اجتماعات همگون متفاوت اند: اول اینكه تنوع به افزایش پیچیدگی می انجامد. مدیریت پیچیدگی کار آسانی نیست. این مسأله  در اقتصاد ، در جوامع  و كارهای گروهی مصداق می یابد. تعامل در میان گروهها و اجتماعاتی متفاوت در برخی موارد می تواند تنش زا و غیرقابل پیش بینی باشد.

    

   دوم اینكه، تبادل روشهای متفاوت دیدن و اندیشیدن با دیگران مستلزم صبر و شكیبائی ست. موفقیت مستلزم پذیرش تفاوتها ست. و این مستلزم دیگران را در پس رنگ پوستشان دیدن است، و نیزگوش سپردن به ایده ها به جای لهجه آنهاست. از همه مهمتر، موفقیت مستلزم پذیرش این نكته است كه دیگری، می تواند ایده ای بهتر داشته باشد.

    

   و سوم اینكه، گروههای متفاوت  مردم  متشكل از افراد مختلف نه تنها در روشهای دیدن و اندیشیدن بلكه در ایده ها و اهداف نیز با هم متفاوت اند. اگر افراد در خصوص اولویتهایشان با هم مخالفت كنند، برای مثال اگر آنها هر یك دارای اهداف ملی متفاوتی باشند، آنگاه مشكل ایجاد می شود. افراد متفاوت  در صورتیكه بر سر اینكه مشكل چیست با هم به توافق نرسند، دور هم جمع نمی شوند. افراد باید در مورد اهداف و ارزشهای بنیادین خود با هم به توافق برسند. شواهد بسیاری هست كه ثابت می كند روشهای متنوع دیدن و اندیشیدن بوجود آورنده سودهای بسیار است، همچنانكه براحتی می توان دید كه تفاوت در ارزشها و اهداف به بوجود امدن مشكلات می انجامد.

    

   محیط مناسب

    

   با توجه به این سه خصیصه، مزیت تنوع و دگرگونی كه از طریق مهاجرت حاصل می شود نمی تواند در محیطی نامناسب روی دهد. این محیط باید دارای هنجارهای غیررسمی اجتماعی مناسب (علاقه به شنیدن و تحمل تقاوت) و نیز قوانین رسمی همچون قوانین بازدارنده تبعیض بر اساس هویت افراد باشد. نتایج مورد نظر فرهنگی ملی است كه در عین تشویق دیگران به دگر اندیشی، آنها را به دستیابی به توافقات گسترده در خصوص اهداف و اصول ملی سوق می دهد.

    

   برای مثال، در یك نظام اقتصادی موفق و سالم، افراد معمولاً برسر چگونگی پاسخ به چالش ها نظراتی متفاوت دارند. می توان مشاهده كرد كه در ایالات متحده در بحث پیرامون چگونگی بودجه دهی به مدارس همگانی و قوانین و سیاستهای زیست محیطی مخالفتها و تفاوتهائی وجود دارد. اما همان افراد می باید در مورد ماحصل و نتیجه اقدامات با هم به توافق رسند: اهمیت آموزش و محیط زیست پاك.

    

   بطور حتم سیاستهای باز مهاجرتی به تنوع فرهنگی، قومی و مذهبی می انجامد. اما آنها در عین حال تنوع شناختی نیز بوجود می آورند. در این تنوع شناختی، ارزشهای فرهنگی، علمی و اقتصادی مهاجران نهفته است. روشهای جدید دیدن به دستاوردهای جدید می انجامد. یك مهاجر تایوانی به نام دیوید هو اولین فردی بود كه كشف كرد كه هیچ داروی ضد ویروسی مجزائی نیست كه قادر به توقف بیماری ایدز باشد، بلكه تركیبی از چنان داروهائی ممكن است به توقف آن بینجامند. با پیروی از این منطق، تحولات منجر به داروهای جدیدی در ایدز شد و همچنین در سال 1996 بعنوان مرد سال نشریه تایمز انتخاب شد.  او جان دهها میلیون نفر را نجات داد.  

    

   كشف هو بر ارزش مهاجرت صحه می گذارد. افراد از فرهنگهای متفاوت روشهای متنوع دیدن و اندیشیدن در مورد چالشها و فرصتهائی كه ملتی با آن روبروست را با خود همراه دارند. فردی نیست كه بتواند بتنهائی بر مشكلات  پیروز شود، بلكه تزریق پیوسته ایده ها و روشهای دیگر اندیشی و دیدن ، منتج از مهاجرت باز است كه در نهایت به موفقیتمان می انجامد.

    

   نقطه نظرات مطرح شده در این نشریه ضرورتاً منعکس کننده نقطه نظرات دولت آمریکا نیست.


  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.