Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

Reagan's National Security Chain of Command - part 20

Expand Messages
  • DickM
    copyrighted Dec. 7, 2011 President Ronald Reagan s National Security Chain of Command Jan 1981 to Dec. 1988 Chief of Staff
    Message 1 of 1 , Dec 7, 2011
    • 0 Attachment

      copyrighted Dec. 7, 2011

      President Ronald Reagan's National Security Chain of Command

      Jan 1981 to Dec. 1988



      Chief of Staff :               Kenneth Duberstein                             1988–1989

                                            Howard Baker                                      1987–1988

                                               Donald Regan                                       1985–1987

                                            James Baker                                         1981–1985



      Office of Policy Development:  Barbara Honegger (1981 to resigned 1984?)


      Vice President:                           George H.W. Bush


      VP's National Security Advisor:  CIA officer Don Gregg included a representative from British Intelligence and Israeli Intelligence….  ( June 1982 to ??)



      National Security Council staff:        


      Chief of the Intelligence Directorate:  CIA officer, Donald Gregg  (??   to June 1982)


      Chief of the Office of Public Diplomacy for Latin America and the Caribbean (S/LPD):\

                               Bob Kagan  (?? To 1986 neoconservative theorist

                                 Otto Reich (Spring of 1983 to ??)


      Chief of international communications/propaganda directed at  the American people/ aka public diplomacy and  Special assistant to the President: 

                                                                            CIA officer Walter Raymond Jr.  (1982 to ??)


      NSC staffer Oliver North  -  Nicaraguan public diplomacy

      "Personnel made available to the new office included intelligence specialists from the U.S. Air Force and the U.S. Army. On one occasion, five intelligence experts from the Army's 4th Psychological Operations Group at Fort Bragg, North Carolina.


      Richard R. Miller, former head of public affairs at AID

       Francis D. Gomez, former public affairs specialist at the State Department and USIA

             They facilitated transfers of money to Swiss and offshore banks for North's Contra funding


      National Security Advisor William Clark (1982 to 1983)


      National Security Council


                  Major General Robert Schweitzer  ( ?? - Fired 10/26/81)    Chief Military Advisor

                   Robert C. McFarlane

                   John Poindexter

                   Oliver North

                   Donald Fortier

                   Richard Allen 

                    Robert Lilac, former commander of the U.S. Air Force Logistics Command in Saudi Arabia, left the NSC in 1983

                   Paula Dobriansky

                  Vince Cannistrarco chaired the Afghanistan Working Group and Chief, CIA's                  Counter-Terror Center


      In a Jan. 13, 1983, memo, National Security Advisor William Clark stated that the Reagan Administration needed non-governmental money to advance the cause of ousting Nicaragua's leftist Sandinista government.   Clark was Reagan's Deputy Secretary of State from 1981 to 1982, a National Security Advisor from 1982 to 1983, and the Secretary of the Interior from 1983 until 1985.


      CIA Director William Casey and NSC Advisor William Clark assigned CIA officer Walter Raymond Jr. to the newly created office to do propaganda directed at Americans (public diplomacy program).   Formerly he was the CIA's "specialist in propaganda and disinformation," operations directed at foreign threat nations.


      The American people never got to read a detailed explanation of this illegal public diplomacy program. In October 1987, as the congressional Iran-Contra committees wrote their final report, Republicans protested the inclusion of this explosive information.

      Though the Democrats held the majority, the GOP had leverage because Rep. Lee Hamilton, D-Indiana, the House chairman, wanted some bipartisanship in the final report, especially since senior Republicans, including Rep. Dick Cheney, R-Wyoming, were preparing a strongly worded minority report.

      Hamilton and the Democrats hoped that three moderate Republicans – William Cohen of Maine, Warren Rudman of New Hampshire and Paul Trible of Virginia – would break ranks and sign the majority report. However, the Republicans objected to the draft chapter about Ronald Reagan's covert propaganda campaign.

      As part of a compromise, some elements of the draft chapter were included in the Executive Summary but without much detail and shorn of the tough conclusions. Nevertheless, Cohen protested even that.

      "I question the inordinate attention devoted in the Executive Summary to the Office of Public Diplomacy and its activities in support of the Administration's polices," Cohen wrote in his additional views. "The prominence given to it in the Executive Summary is far more generous than just."

      "The State Department was used to run a prohibited, domestic, covert propaganda operation. Established despite resistance from the Secretary of State, and reporting directly to the NSC, the [S/LPD] attempted to mask many of its activities from the Congress and the American people."

      To soften up the Washington press corps, Reich's S/LPD targeted U.S. journalists who reported information that undermined the pro-contra propaganda. Reich sent his teams out to lobby news executives to remove or punish out-of-step reporters – with a disturbing degree of success. [For more, see Parry's Lost History.]

      Bob Kagan remained another prominent neo-con theorist in Washington, writing op-eds for the Washington Post. Oliver North was given a news show on Fox.

      Otto Reich now is advising Republican presidential candidate John McCain on Latin American affairs. Lee Hamilton is a senior national security adviser to Democratic candidate Barack Obama.

      (Source: Iran-Contra (Report's)  Lost Chapter,  by Robert Parry



      Reagan's Assistant Secretary of State, Elliot Abrams, as the National Security Council's senior director for democracy, human rights and international operations, a post which does not require Senate approval.


      National Security Council staff:     Gary Sick


      President's Foreign Intelligence Advisory Board:  Gordon Gray   (1966 to 1976)


       (aka Presidential Science Advisor): Dr. James Rhyne Killian, Jr.  (1956–1963)


      (40 committee/ National Security Special Group (aka the Watch Group)   And/or the President's Foreign Intelligence Advisory Board (PFIAB)) "208 Committee" or "Policy Development Group.


      Joint Chiefs of Staff Chairman General Edwin Meyer

      Ambassador-at-Large Vernon Walters

      UN Ambassador Jeane Kirkpatrick

      Assistant Secretary of Defense:  Michael Pillsbury   (mid-1980s)


      Secret groups from Treasury, Army, Air Force and State Department:


           As one White House memo from 1982 outlined the mission of Project Democracy -the rubric under which the NSC began to undertake foreign policy initiatives of its own. Contracting-out provided means to subvert the law and stretch the scope of executive orders. The Reagan strategy had its roots in the classic intelligence practice of using front companies and "cut-outs" to effect policy while preserving deniability.

          The lesson that individuals like Oliver North drew was, "If you're going to do anything bold or innovative, you're going to have to do things through irregular channels" argues former Pentagon special operations planner Noel Koch. Or as another "covert missions planner" said of North's decision to rely on former Pentagon special operations veterans for his secret missions "the CIA and NSC have no capability to do things in a secure fashion."

           In effect, White House operatives set up a parallel



      Terrorist Incident Working Group   as of April 1982

      Director of Central Intelligence, Department of Defense, FBI, NSC staff and others as required.

      Terrorism Task Force:  as of  April 1984



              VP George Bush

              General Colin Powell, represented the Department of Defense,

               William Casey, CIA,

               Donald Gregg represented the National Security Council.

               Unknown agents of the FBI   (rotated in and out)

               Sir Colin Figure   Representing British Intelligence 

                Lord Chalfont  occasional represented British on "Mid-East affairs  (1986 and 1990) 

               Amiram Nir represented Israeli                          (?? till assassinated in 1988)


      Assistant Secretary of State for Inter-American Affairs:   Langhorne A. Motley (Jun. 1983 to ??)

                                                                          Thomas O. Enders   (June 23, 1981 – June 27, 1983)

                                              He played a major role in the Nixon's secret bombing of Cambodia



      Deputy Assistant Secretary of Defense for Inter-American Affairs:  Nestor D. Sanchez                                                                                                                                                                                        (1981 to 1987) 

      Sanchez joined the CIA in 1952 and became a field intelligence officer during the Korean War, where he recruited defectors to infiltrate North Korea. In 1954 he worked during the bloody coups in Guatemala.  From 1955 to 1959, Sanchez was posted to Morocco under State Department cover.  In the 1960s he worked on the plot to assassinate Cuban leader Fidel Castro and was the case officer for Rolando Cubela, an anti-Castro Cuban and possible double agent really working for Castro.   Mr. Sanchez was also closely connected to former Panamanian dictator Manuel Noriega, a CIA contract agent.    CIA Chief of Station of   Sanchez later worked in Venezuela, Guatemala, Colombia and Spain before retiring from the CIA as chief of the Latin American division.  He retired from the CIA in 1981.


      CIA's Chief of the "Cuban Group":  Nestor D. Sanchez    (?? to 1981)

                tied closely with E. Howard Hunt, Ted Shackley, and US Army 10th SF Group  and working on cocaine trafficking to US via operation 


      Special Situation Group (codename Pegasus) as of February 1986


      Operation Sub-Groups/ OSG-1, boss of this "anti-narcotics group:   Ted Shackley   (?? To ??)


      OSG-2,  head of the "anti- terrorism group" (really a group to fight a left-wing guerilla movement in Honduras and El Salvador:   

       Money laundering:                              Lt. Colonel  Oliver L North, USMC/CIA  resigned  ??)

                                   Singlaub reported directly to


      OSG-3, boss of the "alignment group."  (blackmailers and death squad)  Richard Secord (ret)

      neutralization /murdering, narcotic smuggling









      Secretary of Defense:     Frank Charles Carlucci III           (1987-1989)

                                  Caspar W. Weinberger                  (1981-1987)


      Chairman of the Joint Chiefs of Staff:   General Edward C. Meyer

                                                                    Gen. David C. Jones (Jun 21, 1978 - Jun 18, 1982)

      Army's Chief of Staff :                           Gen. Edward C. Meyer.   (1979 to 1983)




      Deputy Secretary of Defense:     Will Taft, IV,

                                                          Frank C. Carlucci III                     (1981 to 1983)

                                                      Bill Clements

                                                 Military assistant,   Robert Pursley


      Assistant Secretary of Defense:  Michael Pillsbury   mid-1980s


      Assistant Chief of Staff for Studies and Analysis, USAF:    Maj Gen. Jasper Welch, Jr.,

                                                                                                    (Sept 1975 - retired Sep. 1, 1983) 



      Deputy Assistant Secretary of Defense for Inter-American Affairs:  Nestor D. Sanchez                                                                                                                                                                                        (1981 to 1987) 



       Deputy Assistant Secretary of Defense for Regional Programs:   Unknown

                                                                         Maj. Gen. Richard Secord  (Jan. 1979 to Apr. 1981)

      Secord was suspended for three months in 1982 while he was being investigated by the FBI about his links to Edwin Wilson and EATSCO. He was reinstated by Frank Carlucci but took early retirement from the USAF in May 1983.

                                                                                                           Paul Wolfowitz  (1977 to 1980)


      Deputy Director of the Defense Security Assistance Agency:    (a three star slot)

                                                              Lt. Gen. Charles Brown              (Oct. 1987 to Aug. 1990)

                                                                  Lt. Gen. Philip Gast                 (Aug. 1982 to Aug. 1990)

                                                              Lt. Gen. James Ahmann               ( Mar. 1982 to May 1982)

                                                                         Erich von Marbod              (July 1981 to Jan. 1982)

                                                                  Lt. Gen. Ernest Graves            ( Mar. 1978 to July 1981)


       Soon after retiring, LTG Brown took a post with Military Professional Resources Inc., a firm that trains foreign armies and instructs them in the fine art of buying US military equipment

       Before heading to DSAA LTG Gast served as the head of the U.S. Military Advisory group to Iran, where he helped funnel weaponry to the Shah's regime. He's now a vice president for international operations at Burdeshaw Associates, whose self-described mission is to help clients "compete and win in global defense and government markets".

      Upon retirement, LTG Ahmann became a vice president at BDM, a company headed by former Secertary of Defense Frank Carlucci. BDM's subsidiary Vinell trains the Saudi Arabian National Guard, a Praetorian Guard for the royal family. From BDM, Ahmann went on to work for Northrop and General Dynamics.

      Before taking his short-lived post at DSAA, von Marbod ran all US military assistance to Vietnam and next became the senior US defense representative to Iran, where he helped push the Shah into buying huge amounts of American weaponry Apr. 1975 to July 1981). While at the DSAA, Marbod-along with Iran/contra figures Thomas Clines and Richard Secord-quietly became a partner in a shipping company called Eatsco. In 1980, that firm was found to have overbilled the Pentagon $8 million on arms shipments to Egypt. After retiring from government, Howard Fish, a predecessor at DSAA  hired von Marbod to work at the Paris offices of armsmaker LTV.


      One sources stated that Von Marbod was forced to resign from the Air Force in December 1981 after Ed Wilson's was indictment became public in 1980 due to a CIA false statement. 


      Lieut. Gen. Howard Fish, August 1974 to August 1978: After resigning he went to work for LTV and soon turned up in Malaysia where he was hawking the company's A-7 fighters. He next turned up as head of international marketing for Loral, and then took charge of the American League for Exports and Security Assistance, a trade group that lobbies for foreign sales. Fish left ALESA in 1997 and now serves as a consultant to Lockheed Martin.

      Vice Admiral Ray Peet, June 1972 to July 1974: After retiring he worked for two defense contractors, Cubic Corporation and Teledyne Ryan, where now serves as vice president.

       Lieut. Gen. George Seignious, August 1971 to June 1972:  On retirement he became chairman of GRC International Inc., a defense and national security consulting firm.

      This revolving door from DSAA is typical of the unceasing migrations from the military and the private sector. Between 1992 and 1995, number 3,288 Pentagon employees - of whom 2,482 were officers with the rank of colonel or above made - the jump to industry. It's impossible to determine how fast the revolving door is now spinning because at the request of the Pentagon, Congress in February of 1996 repealed the law that mandated such reporting, a move that apparently was never noticed by the mainstream press.





      Deputy Assistant Secretary of Defense for Africa, the Middle East and Central Asia: 

                                              Lt. Gen. Philip Gast              (August 1982 to August 1990)

                                            Lt. Gen. James Ahmann            (March 1982 to May 1982)

                                                         Eric Von Marbod         (July 1981 retired Jan. 1982)

                                                 Lt. Gen. Ernest Graves        (March 1978 to July 1981)


      Assistant Secretary of Defense for International Security Affairs: 

                                                                    Richard L. Armitage      (June 9, 1983 - June 5, 1989)

      He was an ONI officer (Apr. 1975 to Nov. 1976)

                                                          Francis J. West, Jr.      (June 15, 1981 - April 1, 1983)

                                                           David E. McGiffert        (April 4, 1977 – Jan. 20, 1981)


        Deputy Assistant to Armitage:   Noel C. Koch   (1981 to 1986)

          Special operations (aka counterterrorist) units aka Delta Force 250-man


      Joint Special Operations Command (J.S.O.C.):&nb

      (Message over 64 KB, truncated)

    Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.