Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

al-Barran A&S Event Announcement (11/19)

Expand Messages
  • Barbara Krege
    Greetings to the Populace of the Outlands from Lady Jayne Barber, Autocrat of the Arts and Sciences Collegium in al-Barran, A Day of Arts and Sciences , to
    Message 1 of 1 , Nov 11, 2005
    View Source
    • 0 Attachment
      al-Barran A&S Event Announcement (11/19)


      Greetings to the Populace of the Outlands from Lady Jayne Barber, Autocrat of  the Arts and Sciences Collegium in al-Barran,  "A Day of Arts and Sciences",  to be held on November 19, 2005 in Albuquerque, NM. 

      There will be 47 A&S classes over 56 hours taught by some wonderful and dedicated Outlands Artisans and Scientists and much, much more! 

      Below is information about our A&S Collegium and we hope you can join us for this day of learning, laughter and fun!

      ******************************************************************************* 

      General Event Schedule:

      * 7am - Site opens for Set up and Decorating of the Main Hall and 8 other A&S classrooms (7-9am)
      * 8am - Gate opens
      * 8am - Signup begins for those A&S classes with limited # of participants at a table near the Gate
      * 8:45am - Opening Court for Event Annoucements, Main Hall
      * 11am - Deadline for checking in with Lady Emer Fitton with your A&S Display
      * 11:30am - Deadline for entering your dessert in the Desserts Competition.  See Lady Thalauriana
      * Noon - Deadline for setup of A&S Displays in the A&S Display Room, downstairs
      * Noon to 1pm - Donations Buffet Luncheon & Master Gundwaldt Gullbjorn will talk about the Creation of the al-Barran Bell
      * 1-5pm - A&S Classes, Youth Activities and Heraldic Consultation
      * 4-5pm - Round table discussion about the Expansion Project for the Outlands A&S Website, Main Hall
      * 5:00pm - Closing Court, Awards and Announcement of A&S Baronial Champion, Main Hall
      * After Closing Court - Tear down and furniture restoring for 8 A&S classrooms
      * 6-7pm - Learn the court dances for this evening's Court Dance Ball, Main Hall
      * 7-9:30pm - Court Dance Ball, Main Hall
      * 9:30-10pm - Final Teardown and Cleanup
      * 10pm - Site closes

      *All day - Heraldic Consultation Table, THLord Pendar the Bard, al-Barran      
      *10am-noon and 1-5pm - Youth activities and classes in the Youth Room 


      *************************************

      Arts and Sciences Class Schedule:

      Scribal Arts Classes:
      9-10am, Introduction to Scribal Arts in Outlands, Basic Layout & Illumination, Mistress Monika von Zell, al-Barran Rm  4A
      10-11am, Acanthus Leaves, Mistress Joella of Blue Lion's Keep, Citadel    Room 4A
      11am-noon, Beginning Calligraphy, Mistress Maria Sol de Leon, al-Barran    Room 4A
      1-2pm, 14th and 15th Century Illumination Techniques, Mistress Sarah de Montgomerie, al-Barran    Room 4A
      2-3pm, Gilding the Scroll, Part I, Mistress Monika von Zell assisted by Lady Brighid Og inghean Neill, al-Barran  Room 4A
      3-4pm, Gilding the Scroll, Part II--Mistress Averil du Bois d'Avignon & Mistress Bahiyyah bint Suhayl, Citadel   Room 4A
      3-4pm, Scrolls That Fit--Personalizing Award Scrolls, Lord Llywus ap Alan, Drygestan    Room 8
      4-5pm, Creating Award Scrolls Based on Book of Kells & Other Irish Gospels, Lord Llywus ap Alan, Drygestan  Room 4A

      Fiber Arts Classes:
      9-11am, Basic Inkle Weaving, Lord Y Port Lairge, al-Barran     Room 5A
      11am-noon, Inkle Weaving Pickup Techniques, Lady Bianca Mantegna, al-Barran    Room 5A
      1-2pm, A 'Netted' Crocheted Snood, Lady Lyneya del Filde, al-Barran    Room 5A
      2-3pm, Lucet Cording, Sayidda Maimuna al-Bukhariyya, Drygestan      Room 5B

      Needle Arts Classes:
      10am-noon, Bone Needles, Master Tómas Téarloch Fraser, al-Barran    Room 7
      1-3pm, Middle Eastern Embroidery, Mistress Richenza de Wydu, al-Barran    Room 7
      2-4pm, Metal Thread Embroidery, THLady Diana of Llanberris, al-Barran    Room 5A
      3-4pm, Simple Cross-Stitch and Tent Stitch, Sayidda Maimuna al-Bukhariyya, Drygestan   Room 5B
      3-5pm, Beginning Stumpwork, Mistress Richenza de Wydu, al-Barran     Room 7 
      4-5pm. Embroidery for Largesse, Sayidda Maimuna al-Bukhariyya, Drygestan   Room 5B

      Costuming Classes:
      10-11am, Fabrics 101, Mistress Rhianwen o Enfys Disberod, al-Barran     Room 5B
      11am-noon, Period Pictures & How to Sew by Them, Mistress Rhianwen o Enfys Disberod, al-Barran    Room 5B
      1-2pm, Making Hand Wrapped Tassels with a Bead Cage, Lady Elanor Dreamweaver, Drygestan    Room 5B

      Performing Arts Classes:
      9-10am, Promoting and Teaching Court Dancing in your SCA Group, Lady Jayne Barber, al-Barran   Room 8
      10am-noon, Bardic Arts--Singing, Lord Tancred dAvighnon, al-Barran        Room 2
      1-2pm, Court Dancing 101, Lord Canus Dragonblood, al-Barran     Room 2
      1-3pm, Introduction to Music Theory, Lady Lin Shiao Mei, al-Barran      Room 8
      2-3pm, Beginning Middle Eastern Drumming, Sir Marcus Arabis, al-Barran     Room 2    
      3-4pm, Court Dancing of the Fast and Flirty Variety,  Lady Dubhchobhlaigh ingean ui Dhiarmada, al-Barran     Room 2 
      4-5pm, The Writing of a Sonnet 101, Lord Thomas de Carisbourg, al-Barran     Room 8
      6-7pm, Learn the Court Dances for this Evening's Court Dance Ball, Lady Jayne Barber, al-Barran    Room 1

      Jewelry Classes:
      11am-noon, Beginning Chain Jewelry, Lord Thomas de Carisbourg, al-Barran     Room 8
      1-3pm, Viking Wire Weaving, Lady Renee Nix de Livingstone, Drygestan     Room 4B
      3-5pm, Simple Bead Weaving/Beaded Circlet, Lady Thalauriana de Collier, al-Barran     Room 4B

      Heraldry Classes:
      9-10am, Vocal Projection for Court and Field Heraldry, Sheik Omar Mohammud Mirzazadeh, Citadel    Room 2
      1-3pm, Court Heraldry Made Easy and Done Right, Master Adam Stedefast, al-Barran    Room 1
      3-4pm, Field Heraldry 101, Lord AEthelwulf the Goliard, al-Barran      Room 1
      4-5pm, Title, Awards and Precedence in the Outlands, THL Cristobal Vasquez de Narriahondo, al-Barran    Room 2

      Cooking and Food Classes:
      9-10am, Period Vegetable Gardening, Lady Aithne Daraithne, Drygestan    Room 4B
      10-11am, Sniff... Poke... What is that Stuff?  Period Herbs and Spices, Ban-fili Cailte Caitchairn, al-Barran    Room 4B
      11am-noon, Creating a Elizabethan Pleasure Garden, Mistress Richenza de Wydu, al-Barran     Room 4B
      4-5pm, Foods of 16th century Spain, Dama Theresa Cabasa de Vaca, Drygestan     Room, 5A

      Other Classes:
      9-10am, Documentation and Judging for A&S Competitions, Mistress Rhianwen o Enfys Disberod, al-Barran    Room 5B
      9-10am, Basics to Advanced Leather Tooling Techniques, Baron Thorkell Bjornsson, al-Barran   Room 7
      9-11am, Runes, Rune Forms & Basic Stone Carving, THLord Bjorn in gauzki, Citadel     Room 1
      10-11am, How to Be a Lady-in-Waiting, Baroness Tana a l'Esprit Fort, al-Barran    Room 8
      4-5pm. Expanding the Outlands A&S Website, Lady Jayne Barber, al-Barran      Room 1

      Youth and Games Classes:
      1-3pm         Beginning/Intermediate Mah Jongg, Haniya bat Baruch, al-Barran    Room 3
      11am-noon Simple Embroidery for Youth, Willow, al-Barran     Room 3

      All day        Heraldic Consultation Table, THLord Pendar the Bard, al-Barran     Room 1   
      All day        Youth activities and classes in the Youth Room  (10am-noon and 1-5pm)     Room 3
      6-7pm         Learn the Court Dances for this Evening's Court Dance Ball, Lady Jayne Barber, al-Barran    Room 1

      *******************************************************************************


      General Event Announcement and Class Descriptions

      A Day of Arts and Sciences

      Monte Vista Christian Church
      3501 Campus Blvd. NE, Albuquerque, NM
      Site opens at 7am and closes at 10pm
      Site is dry and non-smoking
      Site Fee:  Adult Members--a new unwrapped toy (value of $5 or more)    -OR-     $7
                        Adult Non-Members--a new unwrapped toy (value of $5 or more) plus $3 non-member charge    -OR-    $10
                        Youth, age 6 to 17 (members and non-member)--a new unwrapped toy (value of $5 or more)    -OR-    $3
                        Children, age 5 and under are free
      Donations Luncheon:  Please contribute whatever you would like for your lunch

      The al-Barran Arts and Sciences Collegium will be held on Saturday, November 19, in the Williamson Education Hall of the Monte Vista Christian Church at 3501 Campus Blvd. NE, Albuquerque.   Classes will be held on two floors with outdoor, street level access available for both floors for those with special needs.  The site is dry, non-smoking and opens at 8am with opening court at 8:45.  Church parking is limited, but there is parking available in the neighborhood and reserved parking spots in the church lot for unloading, loading and special needs. 

      At noon, there will be an Irish Donations Lunch and Master Gunwaldt  Gullbjorn will talk about the history of the al-Barran Bell and how it was created.   Menu for the Luncheon and list of ingredients will be on our website.   Prizes will be awarded in the Dessert Competition for "Populace Choice" & "Baroness Choice", so please be creative and bring a dessert to enter and share. 

      THLord Pendar the Bard will be running a Heraldy Consultation Table in the Main Hall, all day.   Closing Court is at 5pm and there will be a Court Dance Ball, 7-9:30pm.   Lady Jayne Barber will be teaching the court dances for the Court Dance Ball from 6 to 7pm in the Main Hall (Room 1).

      The church is two blocks north of Central & two blocks west of Carlisle.  Take I-40 to Carlisle & go south on Carlisle past Lomas, 3  blocks to Grand.  Turn right/west onto Grand & go 2 blocks to the church.  

      Site fee is $7 for adult members OR a new unwrapped toy (value of $5 or more).     For adult non-members, the site fee is $10 OR a new unwrapped toy and the $3 non-member surcharge.    For Youth, age 6 to 17, the site fee is $3  OR a new unwrapped toy.   Children age 5 & under are free. 

      If you take a class with a "class or materials fee", please pay your Instructor at the time of that class.

      Please contact the Autocrat, Lady Jayne Barber, at  krege@... or 505-293-7453, if you have special needs or need a reserved parking space or crash space.  Also please contact Lady Jayne, if you can help an hour or two with gate, youth activities, donations lunch, set up, clean up or have 6' to 8' folding tables that you could lend us.

      The new al-Barran A&S Champion will be chosen based on A&S displays of the entrants' work and additional awards will be given.  Tri-fold displays and documentation are preferred, but not required.  All wishing to display, must check in with Lady Emer Fitton, in the A&S Display Room downstairs by 11am and all displays must be set up by noon.  Please bring tablecloths to cover your display space.  We encourage all artisans and scientists to display their work in the A&S Display Room, including work shown at previous Kingdom-level A&S competitions.   However, entrants wishing to compete for Baronial Champion must also have a subscription to the Baronial Shaft.  In-depth commentary on the displays and projects is also available for entrants, but Lady Emer must be contacted at  kbutler@... by November 12, so that she can arrange for experts in your A&S fields. 

      There are 47 A&S classes over 56 hours scheduled for our Arts & Sciences Collegium.   For the "expanded version" of the  class descriptions on each class, please go to our event website at http://al-Barran.org/dayofas05/

      Our youth are welcome to take any of our classes, if they meet the minimum age for the class.  You can sign up for classes that have a maximum # of students, starting at 8am, at the event.    There will also be a Youth and Games Room (Room 3) with supervised activities, games and classes for the youth, 10-noon & 1-5pm.  We ask that parents, please volunteer one hour in the Youth Room to help with youth activities and classes.

      We encourage artisans and scientists, who are not taking a class from 4-5pm, to stay and attend the discussion led by Lady Jayne Barber, Outlands A&S Southern Deputy, about plans for expanding the Outlands A&S website  or talk with her, concerning your ideas for this expansion.   Closing court is at 5pm in the Main Hall and our new al-Barran Arts and Sciences Champion will be announced, other prizes will be given by Their Excellencies to those who had A&S Displays, and prizes will be awarded in the Desserts Competition for "Populace Choice" & "Baroness Choice".

      Dinner is on your own, but there are many restaurants  and fast-food places available on Central, just a couple of blocks south of the event site.  Then please come back and join us from 7-9:30pm for our Court Dance Ball and dancing to the lovely dance music of Scorpion Scales.   Lady Jayne Barber and other court dance instructors from al-Barran will be teaching the court dances for this evening's ball from 6 to 7pm in the Main Hall.

      We also hope you will join us the next day for our annual Toys for Tots event, with heavy and light tournaments, entertainment, youth activities, court dancing and a donations lunch.  Please see the event website at   http://al-Barran.org/toysfortots05/ for more details.

      Please feel free to forward this email and  "A Day of Arts and Sciences" event information to your friends and other discussion lists that you belong to.

      We hope that you will be able to attend this event and learn from many of our Outlands Artisans and Scientists.  Please come join us for this day of learning, laughter and fun!

      Yours in service,
      Lady Jayne Barber, Autocrat and Lady Thalauriana de Collier, Deputy Autocrat 



      **************************************************************************************

      Arts and Sciences Class Descriptions:

      Scribal Arts Classes:
      *9-10am, Introduction to Scribal Arts in the Outlands, Basic Layout and Illumination.  A beginning scribal class, including an introduction to scroll materials, layout and design, illumination and mistake correction.  Room 4A
      *10-11am, Acanthus Leaves, Mistress Joella.  This class covers the use of acanthus leaves in medieval illumination and the painting and shading techniques involved.  Please bring a small paintbrush and rag.  Maximum of 15 students, minimum age--14.  Room 4A
      *11am-noon, Beginning Calligraphy, Mistress Maria.  A beginning calligraphy class for the very beginnne.  Focuses on the strokes involved in letter formation.  Please bring calligraphy pen and ink, if you have them.    Room 4A
      *1-2pm, 14th & 15th Century Illumination Techniques, Mistress Sarah.  This class features 14th & 15th century illuminations, period shading and portrait miniature.   Please bring a paintbrush--all other materials are supplied. Max of 15, min. age--14. Room 4A
      *2-3pm, Gilding the Scroll -- Part I, Mistress Monika assisted by Lady Brighid.  Class will try out various types & appropriate use of gold paint & learn to use an easy & inexpensive form of gold leafing using metallic foil.  Bring paintbrush.  Min. age--14.  Rm 4A
      *3-4pm, Gilding the Scroll -- Part II, Mistress Averil and Mistress Bahiyyah.  Class focuses on use of gold leaf & shell gold, tools & techniques for applying gold leaf & students try applying gold leaf.  Bring paintbrush. $3 class fee.   Max of 10, 14+ yrs.  Room 4A
      *3-4pm, Scrolls That Fit -- Personalizing Award Scrolls, Lord Llywus.  Class covers resources & methods to make an award scroll fit the recipient's persona, including finding the person's Arms and researching special texts and appropriate styles.  Room 8
      *4-5pm, Creating Award Scrolls Based on the Book of Kells and Other Irish Gospels, Lord Llywus.  Discussion of the major design elements, scripts, layout and pigments for “Celtic” scrolls.   Example scrolls shown.  Handouts & reference sources. Room 4A

      Fiber Arts Classes:
      *9-11am, Basic Inkle Weaving, Lord Y.   An introduction to inkle weaving.  Explores the basics of loom design, warping with a simple two-tone pattern and a basic weaving technique.  Bring an Inkle Loom.  Max. of 10 students, min. age--10.  Room 5A
      *11am-noon, Inkle Weaving Pickup Techniques, Lady Bianca.  An introduction to pickup techniques.  Need an Inkle loom warped with the two-toned pattern from Lord Y's 9-11am class and a small crochet hook.  Max. of 10 students, min. age--10.  Room 5A
      *1-2pm, A "Netted" Crocheted Snood, Lady Lyneya.  Make a snood using a crochet stitch, for a netted look.  Must already know how to crochet.  Bring crochet hooks & yarn.   (For the snood, bring 7 crochet hook & cotton crochet thread). Some materials will be available in class.  Room 5A.
      *2-3pm, Lucet Cording, Sayyida Maimuna.  Learn how to make a lucet cord.  The cord is used for corset lacing, armor lacing. medallion cords, etc.  Need a lucet & yarn/DMC floss OR $5 fee for red oak lucet & some DMC floss.  Max of 10, 12 years. Rm 5B

      Needle Arts Classes:
      *10am-noon, Bone Needles, Master Tómas.   A hands-on class on methods used to make bone needles.  Covers materials, tools, needle designs & projects.  Need moderate-good hand working skills.  Class fee of $1.   Max of 6, 12 years & up (sharp tools). Rm 7
      *1-3pm, Middle Eastern Embroidery, Mistress Richenza.  Learn how to do Shisha Mirror embroidery and if time, some basic stitches used in most Middle Eastern stitchery. We will also discuss design and colors.  Room 7
      *2-4pm, Metal Thread Embroidery, THLady Diana.  Learn how to do metal thread embroidery. Need at least basic embroidery skills. Max of 10 students, older teenagers. Donations accepted to defray cost of supplies (all materials are supplied).  Room 5A
      *3-4pm, Simple Cross-Stitch and Tent Stitch, Sayyida Maimuna.  Learn easy & period stitches for embroidery of heraldry, trims & favors. Bring embroidery hoop & scissors.  $3 fee for materials supplied by  instructor.  Max of 10, min. age--10.  Room 5B
      *3-5pm, Beginning Stumpwork, Mistress Richenza.  Learn basic stitches of Elizabethan Padded Embroidery (which evolved into Jacobean Stumpwork, a very 3-dimensional, rich type of embroidery, appropriate for trim on garb and home furnishings). Room 7
      *4-5pm, Embroidery for Largesse, Sayyida Maimuna.  Learn the chain stitch, a quick & easy stitch used to embellish sleeves, hems, neck-holes, designs, names or mottoes.  Learn to embroider sashes for the Kingdom-level Silver Tyne, Stag's Blood, or Thegn awards. Bring embroidery hoop & scissors.  Class fee of $5 for the Stag's Blood Largesse Packet.  Max of 10, min age--12.  Room 5B

      Costuming Classes:
      *10-11am, Fabrics 101, Mistress Rhianwen.  Class will look at examples of period fabrics & modern equivalents and fabric contents, patterns and colors that are appropriate.  All regions and times will be discussed. Please bring a notebook & pen.  Room 5B
      *11am-noon, Period Pictures and How to Sew by Them, Mistress Rhianwen.  Look at pictures, sculptures, effigies & anything that has a person in clothing, to figure out how it was made.. Look at examples from every area & time.  Bring notebook & pen.  Room 5B
      *1-2pm, Making Hand Wrapped Tassels with a Bead Cage, Lady Elanor.  Go thru all the steps to create a basic tassel with a glass bead in the center.  Wonderful for M. Eastern dance belts, favors or thank you gifts.  $4 materials fee. Max of 10, 14+ yrs. Room 5B

      Performing Arts Classes:
      *9-10am, Promoting and Teaching Court Dancing in your SCA Group, Lady Jayne.  Tips on teaching court dancing and promoting court dancing in your SCA group, as well as court dancing and dance sheet music resources & where to find them.  Rm 8
      *10am-noon, Bardic Arts-Singing, Lord Tancred.  The first hour will focus on group singing. The second hour will be more free form with emphasis on the singing of rounds, period songs, parts and how to overcome bardic nerves.  Room 2
      *1-2pm,  Court Dancing 101, Lord Canus.  Common populace court dances will be taught.   Minimum age--7.   Room 2
      *1-3pm, Introduction to Music Theory for SCA, Lady Mei.  Introduction to reading music (understanding notes & rhythm), starting a local music group & finding appropriate music for SCA performance.  Musical instruments not required.  Age--9+ years.   Room 8
      *2-3pm, Beginning Middle Eastern Drumming, Sir Marcus.  Learn the basic fundamentals of playing a drum and easy rhythms.  Please bring your own drum.  Minimum age--10.   Room 2
      *3-4pm, Court Dancing of the Fast and Flirty Variety, Lady Dovey.  Learn Posites Jig, Hearts Ease & Gelosia (if there's time).  No dance experience is necessary.  There will be a handout with the steps for the dances given to the students.  Min. age--7. Room 2
      *4-5pm, The Writing of a Sonnet 101, Lord Thomas.  Learn structure of the sonnet & a basic method for writing one.  12+  Room 8
      *6-7pm, Learn the Court Dances for this Evening's Court Dance Ball, Lady Jayne Barber, al-Barran    Room 1

      Jewelry Classes:
      *11am-noon, Beginning Chain Jewelry, Lord Thomas.  Learn different decorative uses for the Byzantine weave of chain mail.  Please bring one or two pairs of 6” to 9” pliers   (if you have them).  Donations accepted to cover materials.   Room 8
      *1-3pm,  Viking Wire Weaving (Jewelry), Lady Renee.  Trichinopoly or Viking Wire Knitting used to make a suspension chain for personal items.  Will start with the basic loop & hope to complete the item in class.    Bring wire cutter & small round nose pliers.  Class Fee of  $3 for wire and start up materials.  Maximum 8 students, minimum age--12.      Room 4B
      *3-5pm, Simple Bead Weaving/Beaded Circlet, Lady Thalauriana.  Simple peyote bead weave for a beaded circlet. Bring #11 seed beads or hex beds or 4mm square beads & beading needle (or class fee of $5 for beads & needle) Thread supplied.  7+ yrs.  Room 4B    (Beads and needles can be gotten at The Beaded Iris, located on the east side of Wyoming, just north of Constitution, in the strip mall)

      Heraldry Classes:
      *9-10am, Vocal Projection for Court and Field Heraldry, Sheik Omar.  Learn the secrets of being heard without ruining your voice, for Heralds, Bards, Barons, Baronesses, Crowned Heads of State and anyone else who has to talk before a group.  Room 2
      *1-3pm, Court Heraldry Made Easy and Done Right, Master Adam.  Class will focus on preparation, organization, protocol and vocalics required for being an outstanding Court Herald.   Students will have a chance to practice and receive a handout.  Room 1
      *3-4pm, Field Heraldry 101, Lord Aethewulf.  Basics of voice & field heraldry (town crying & tournament calling). Bring pen, Rm 1
      *4-5pm, Title, Awards & Precedence in the Outlands, THLord Cristobal.  Lecture on the various awards in the Outlands and how they relate to precedence (important knowledge in understanding the SCA and our Baronial & Kingdom cultures).  10+ yrs.  Room 2

      Cooking and Food Classes:
      *9-10am, Period Vegetable Gardening, Lady Aithne.  This class will focus on appropriate vegetable plants and style of gardening from Roman era on, including garden layout and making it work.    Handouts supplied. Room 4B
      *10-11am, Period Herbs and Spices, Ban-fili Cailte.  The class will give the culinary ambitious the opportunity to smell, taste and discuss the uses of herbs and spices in medieval cooking (class is “not for those with allergies!”).  Max of 12, adults only  Room 4B
      *11am-noon, Creating an Elizabethan Pleasure Garden, Mistress Richenza.  A discussion class on the elements of a pleasure garden and show how anyone, no matter where they live, can create their own Elizabethan pleasure garden.   Room 4B
      *4-5pm, Foods of 16th Century Spain, Dama Theresa.  Cooking demonstration & discussion of foods, typical of 16th century Spain. Handouts.  All supplies will be furnished.  Donations to offset costs of ingredients will be appreciated. Max of 10, adults only. Rm 5A

      Other Classes:
      *9-10am, Documentation and Judging for A&S Competitions, Mistress Rhianwen. First 1/2 hour will be documentation, including what documentation should look like.  Second 1/2 hour will be on judging an A&S competition & judging sheets.  Room 5B
      *9-10am, Basics to Advanced Leather Tooling Techniques, Baron Thorkell   Class will cover basic to advanced leather tooling techniques.  All materials will be supplied. No class fee.  Handouts of items covered will be given.   Max of 10, age of 16+.  Room 7
      *9-11am (2nd hour carving), Runes, Rune Forms and Basic Stone Carving, THLord Bjorn.  We will look at 11 separate Rune forms and do basic stone carving.  Class fee of $5 for stone sample and scratch awl.   Max of 20 students, adults only.   Room 1
      *10-11am, How to Be a Lady-in-Waiting, Baroness Tana.  We will go over how to become a Lady-in-Waiting--the pros and cons, how to be successful, supplies you may need  and  etiquette guidelines.  Minimum age--8.   Room 8
      *4-5pm, Expanding the Outlands A&S Website, Lady Jayne.  A roundtable discussion of the expansion of the A&S Website, including plans, possibilities and what you would like to see on the Outlands A&S website.   Room 1

      Youth Activities and Board Games:
      *11am-noon, Simple Embroidery for Youth, Willow.   This is a class in the basic steps to beginning embroidery for the youth.  Willow will supply all materials needed for this class.  No fee, maximum of 8 students, Minimum age--6.  Room 3
      *1-3pm, Beginning/Intermediate Mah Jongg, Haniya.  30 minutes on game pieces, history & rules. Play a version of the game with the tiles showing, so that people can see why certain plays are made.  Bring Mah Jongg game sets.  Max of 12, 12+ yrs.   Room 3

      Before the Court Dance Ball Class:
      6-7pm, Learn the Court Dances for this Evening's Court Dance Ball, Lady Jayne Barber, al-Barran    Room 1
       











    Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.