Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

RE: [ICG-D] CC31 SF&F List with that correction

Expand Messages
  • Trudy Leonard
    Thank you, Henry. To: ICG-D@yahoogroups.com From: CC2010Milw@cs.com Date: Wed, 5 Jun 2013 10:57:19 -0400 Subject: [ICG-D] CC31 SF&F List with that correction
    Message 1 of 2 , Jun 5, 2013
    • 0 Attachment
      Thank you, Henry.

      To: ICG-D@yahoogroups.com
      From: CC2010Milw@...
      Date: Wed, 5 Jun 2013 10:57:19 -0400
      Subject: [ICG-D] CC31 SF&F List with that correction


























      CC31 SF &F Run Order



      1 The Wild Wild West

      Presented by Sandy Swank, Pierre &Sandy Pettinger, Bruce Mai, and Dave

      Kanoy

      Made by Sandy Swank, Pierre &Sandy Pettinger, Bruce Mai, and Dave Kanoy

      Skill Division: Master



      2 A Hobbit Family

      Presented by Aurora Celeste and Thing 2

      Made by Aurora Celeste

      Skill Division: Master

      WINNER: Best Child / Special Mention



      3 Lord &Lady Frost

      Presented by Richard &Linda Cole

      Made by Linda Cole

      Skill Division: Journeyman



      4 Trixyloupwolf

      Presented by Trixyloupwolf

      Made by Trixyloupwolf

      Skill Division: Master



      5 Shmi Skywalker

      Presented by Kat Pullen

      Made by Kat Pullen

      Skill Division: Journeyman



      6 Steel Jaw

      Presented by Jennifer Lee

      Made by Jennifer Lee

      Skill Division: Journeyman

      WINNER: Best Journeyman



      7 The Grid

      Presented by Bethany Padron and Milo Martinez

      Made by Bethany Padron and Milo Martinez

      Skill Division: Master

      WINNER: Excellence In Tailoring



      8 Dreams of a Dragonborn

      Presented by Sarah Bloy

      Made by Sarah Bloy

      Skill Division: Journeyman



      9 Ralph Kramden, The Man from Space

      Presented by Alyssa Kersting

      Made by Alyssa Kersting

      Skill Division: Novice



      10 Arianna

      Presented by Melva Taylor

      Made by Melva Taylor

      Skill Division: Journeyman



      11 Master Tera Sinube

      Presented by Anne Davenport

      Made by Anne Davenport

      Skill Division: Master



      12 Mary Sue Slayer

      Presented by Courtney Rayle

      Made by Courtney Rayle

      Skill Division: Journeyman



      13 Clash of the Titans

      Presented by Catherine Lesson, Jacqueline M. Ward, and Eric Cannon

      Made by Catherine Lesson, Jacqueline M. Ward, and Eric Cannon

      Skill Division: Master

      WINNER: Excellence In Embellishment



      14 Queen of Hearts

      Presented by Mary Lettou

      Made by Mary Lettou

      Skill Division: Novice



      15 The Queen�s Man

      Presented by Bruce Hinterleitner

      Made by Bruce Hinterleitner

      Skill Division: Master



      16 Star Trek: Generation 1895

      Presented by Alexandra Van Sweringen

      Made by Alexandra Van Sweringen

      Skill Division: Journeyman



      17 Bilbo�s Dressing Gown

      Presented by Mijan

      Made by Jennifer Old-d'Entremont and Mijan

      Skill Division: Journeyman

      WINNER: Best Journeyman Workmanship



      18 Christmas Can-Can

      Presented by Trudy Leonard, Fiona Leonard, Caren Wilbanks, Clair Kiernan,

      and Chrism Kronick

      Made by Trudy Leonard, Fiona Leonard, Caren Wilbanks, Clair Kiernan, and

      Chrism Kronick

      Skill Division: Master



      19 Maid of Bedlam

      Presented by Nora Mai

      Made by Nora Mai

      Skill Division: Master



      20 Astrid from How To Train Your Dragon

      Presented by Bethany Anderson

      Made by Bethany Anderson

      Skill Division: Novice



      21 Darth Maul Cyborg

      Presented by Lucky McQueede

      Made by Lucky McQueede, Tom, Doc, Rain, and Jeff

      Skill Division: Novice

      WINNER: Best Novice

      Guild Award: Silicon Web Costumers Guild "Dreamcatcher"

      Best use of technology in solving technological problems



      22 A Long Expected Party

      Presented by Phillip Gust

      Made by Kathe Gust

      Skill Division: Master

      WINNER: Best Master Workmanship



      23 Fire Witch

      Presented by Debbie Roy

      Made by Debbie Roy

      Skill Division: Novice



      24 The Kingdom of Jin

      Presented by Stace Feldman, Rosanna Caponi, Vicky & Andrew Assanatarakul

      Made by Stace Feldman, Rosanna Caponi, Vicky & Andrew Assanatarakul

      Skill Division: Master

      WINNER: Best In Show Workmanship



      25 Moondragon

      Presented by Maral Agnerian

      Made by Maral Agnerian

      Skill Division: Master

      WINNER: Best In Show

      GUILD AWARD: St. Louis Costumers' Guild "Painted Lady"

      Originality in Design or Concept



      26 Robot Chicken

      Presented by Brandy Mixon

      Made by Brandy Mixon

      Skill Division: Novice

      WINNER: Best Novice Workmanship



      27 Basic Black

      Presented by Rae Bradbury-Enslin, Lisa Ashton, William Kennedy, and Reagan

      McHugh

      Made by Rae Bradbury-Enslin, Lisa Ashton, William Kennedy, and Reagan

      McHugh

      Skill Division Master

      WINNER: Presentation Award for Most Audience Appreciation



      28 Captain Steiner, A Knight of Pluto

      Presented by MariEllen Cottman

      Made by MariEllen Cottman

      Skill Division: Journeyman

      GUILD AWARD: Armed Costumers Guild Dick Hyll Memorial Blammie for Shiny and

      Sharp!



      29 The Winner

      Presented by Julia Hyll

      Made by Julia Hyll

      Skill Division: Master



      30 Codex

      Presented by Erin Card

      Made by Erin Card

      Skill Division: Journeyman



      31 The Steampunk Circus

      Presented by Amy Sue Rabe, Amanda Nerud, Nell Bekiares, Laura Ulak.

      Jennifer Kopaska, Artemisia Moltabocca, Jessica Frantal and Chris Peterson

      Made by Amy Sue Rabe, Amanda Nerud, Nell Bekiares, Laura Ulak. Jennifer

      Kopaska, Artemisia Moltabocca, Jessica Frantal, Chris Peterson and Chelsey

      Barnes

      Skill Division: Master

      WINNER: Best Master



      [Non-text portions of this message have been removed]



















      [Non-text portions of this message have been removed]
    Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.