Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

BALKAN GAZETESI CIKTI

Expand Messages
 • Rifat Sait
  ... www.balkangunlugu.com Balkan günlüğü gazetesinin 47.sayıda yer alan Rifat Sait in köşe yazısı aşağıdadır: Balkanlar da Türk soydaşların iç
  Message 1 of 2 , Jun 13, 2009
   Balkan Günlüğü gazetesinin 47.sayısı çıkmıştır.Gazetenin bu sayısında bulabileceğiniz haberler:
    
    
    
    
   Balkan günlüğü gazetesinin 47.sayıda yer alan Rifat Sait'in köşe yazısı aşağıdadır:
    
    
    
   Balkanlar'da Türk soydaşların iç siyaseti
    
   Rifat Sait
    
    
   Türkiye’nin Balkan dış politikası içinde Yunanistan, Bulgaristan, Kosova ve Makedonya farklı bir yer almaktadır. Tabiki diğer Balkan ülkeleri de önemlidir ancak sahip oldukları Türk soylu vatandaşları ile bu dört bölgeyi ayrı tutmak gerek. Belki zaman zaman Romanya da bu kapsam içine alabiliriz. Diğer yandan bize yakın olan akraba soydaşlarımız Arnavutlar ve Boşnaklar da bu kapsamın dışında tutulamazlar. Türkiye’nin bu bölgelere göstereceği ehemmiyet  bir bakıma 600 yıllık ortak tarihin getirdiği sorumluluktur. Tıpkı Kıbrıs gibi. Türkiye yanı başında olan, dahilinde yaklaşık 2 milyon Türk’ün yaşadığı üstelik stratejik öneme sahip bu ülkelere ilgisiz ve kayıtsız kalamaz. Bu olay Balkan ülkelerinin yada Kıbrıs’ın iç işlerine karışmak değildir. Kısa tanımıyla Türkiye’nin bölgedeki hassas çıkarlarını koruma hakkı ve görevinden kaynaklanan dış politika çalışmasıdır. Hatta şunu da söylemek isterim ki; geçmiş yıllarda iç siyasetin karmaşası ve çılgınlığından dolayı bazen dış politikamızda eksiklikler yaşanmıştır. Bugün çok şükür hataların azaldığını ve dış politikada istikrarın korunmaya başladığını görüyoruz. Türkiye Cumhuriyeti içerde ekonomik kriz yaşıyor olsa da devlet bütçesinde dış politika için para ayıracaktır. Örneğin Kıbrıs için gerçekten önemli paralar harcanmaktadır. Balkanlar için de yapılan desteklerin unutulmaması gerektiğini düşünüyorum. Türkiye Cumhuriyeti Osmanlı’nın üstüne miras bıraktığı büyük tarihi hazine ile tabiî ki övünecek, onu korumak için de bütçe ayıracaktır. Bölgede Türkiye’nin konum özeti budur. Ancak bu durum anlaşılan bazı kişileri yada devletleri tedirgin ediyor. Şimdi bu durumu biraz özetleyelim:
    

   Komşumuz Bulgaristan’da 5 Temmuz’da yerel seçimler olacak. Burada bir Türk partisi olmasa da ağırlıklı Türk ve Müslümanların oluşturduğu Halk ve Özgürlükler Hareketi (DPS) her seçim döneminde olduğu gibi bu yıl da anahtar parti konumunda. Geçen hafta yapılan Avrupa Parlamentosu milletvekili seçimlerinde alınan sonuçlar Bulgaristan yerel seçimleri için fikir veriyor. Bu seçimler sonunda GERB %24.48, DPS % 14.21 ve ATAKA %12 oy aldılar. Muhtemelen GERB partisi ile DPS arasında bir koalisyon olabilir. Ancak diğer yandan GERB partisinin ırkçı ATAKA partisi ile yapacağı koalisyon Bulgaristan’daki Türk soydaşlara ve Türkiye’nin Bulgaristan ile olan komşuluk ilişkilerine zarar vermesinden korkuyorum. İleriye dönük öngörülerimize istinaden geçen hafta GERB partisinin gayri resmi başkanı ve mevcut Sofya Belediye Başkanı Boyko Borisov ile yapmış olduğumuz röportaj kamuoyunda yankı yaptı. Boyko Borisov, muhtemelen Bulgaristan’ın başbakanı olacak. Kendisiyle yapmış olduğumuz röportajda Türklere sıcak mesajlar verdi. İyi ilişkiler içinde olacaklarını ifade etti. Boyko Borisov’un geçmişte Türkler için söylediği bazı kötü cümleleri unutmuş değiliz. Ancak bize verdiği röpörtajın ses kayıtları önümüzdeki yıllarda bizim için önemli bir kanıt olacaktır. Umarız kimse tükürdüğünü yalamaz.

   Bulgaristan’da geçen hafta yapılan AP seçimlerinde 3 Türk milletvekili Avrupa Parlamentosu’na girdi. Bunlardan biri olan  Filiz Hüsmenova’nın sözde yapmış olduğu bir açıklaması Türkler tarafından tepki topladı. Filiz Hüsmenova, yaptığı açıklamada sözde Türkiye’nin Bulgaristan’ın içişlerine karışmaması gerektiğini söylemiş. Yaptığımız küçük bir araştırmada bunu haber yapanların olayı abarttığını ve Filiz Hüsmenova’nın farklı şeyler söylediği halde sözlerinin çarpıtıldığı söylendi. İleriki günlerde Filiz Hüsmenova ile yapacağımız röportajda bunları öğreneceğiz ve sizlerle paylaşacağız.
    
  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.