Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.
 

Fwd: treble - preposilam vysvetleni od sportovniho kolegy

Expand Messages
 • Markéta Vilhelmová
  Dobry den, preposilam podrobne vysvetleni od Prokopa Vantucha. Marketa -- Marketa Vilhelmova Domasov u Stbk. 46 CZ-78501 Sternberk Czech Republic Comp. ID:
  Message 1 of 1 , Oct 3, 2013
   Dobry den,
   preposilam podrobne vysvetleni od Prokopa Vantucha.
   Marketa

   --
   Marketa Vilhelmova
   Domasov u Stbk. 46
   CZ-78501 Sternberk
   Czech Republic
   Comp. ID: 73360309
   EU VAT: CZ7555252870
   tel: +420 608 614 059
   e-mail: marketa.jirickova@...
   skype: jirickovapeggy

   ---------- Původní zpráva ----------
   Od: Prokop Vantuch <pvantuch@...>
   Datum: 3. 10. 2013
   Předmět: treble


   Zdravím Vás, Markéto,

    

   Známe se z portálu ProZ.com a já předevčírem náhodou při hledání něčeho úplně jiného narazil na yahoo groups, konkrétně na Váš dotaz na "treble". Yahoo groups nevyužívám a ve skupině Czechlist nejsem zaregistrovaný, ale chtěl jsem Vám odpovědět na otázku, kterou jste tam dala. Požádal jsem o vstup do skupiny, ale stále mi nebyl potvrzen, tak Vám píšu odpověď alespoň takto emailem. Kdyžtak ji můžete přidat do skupiny i pro ostatní. Kdo ví, kdy mi tam přístup schválí. Tady je tedy odpověď, kterou jsem psal na Czechlist, ale nešla mi odeslat:

    

   European treble je skutečně situace, kdy tým v jedné sezóně vyhraje domácí soutěž (v případě Ajaxu Eredivisie), domácí pohár (v případě Ajaxu KNVB Cup) a jeden z evropských pohárů (Ligu Mistrů – kdysi PMEZ, Evropskou ligu – kdysi pohár UEFA, nebo PVP – Pohár vítězů pohárů, který již neexistuje). To se skutečně Ajaxu povedlo v sezóně 1971/1972 a takových týmů není mnoho – v Evropě 8 (viz tato tabulka http://en.wikipedia.org/wiki/Treble_%28association_football%29#Continental_Treble). Text, který překládáte, hovoří o historii Ajaxu – dalo by se třeba napsat, že je to tým, který "dominuje nizozemské lize a v minulosti se mu podařilo získat i tzv. treble, tedy vyhrát v jednom roce obě domácí soutěže i evropský pohár". Fanoušci tenhle termín znají, ale pro jistotu bych tam dal to "tzv.", jak už bylo výše navrženo. Double se používá hodně často, treble o něco méně, protože je těžší jej dosáhnout.

    

   Co se týká hvězdiček na dresech, jak bylo zmíněno výše, ty se nad logo dávají za jednotlivé tituly, ale pouze u národních týmů, kdy si týmy dávají 1 hvězdičku za každé vyhrané Mistrovství světa (viz logo brazilské fotbalové asociace s 5 hvězdičkami za 5 titulů mistra světa http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/7/78/CBF_logo.svg).

    

   U týmů na klubové úrovni se hvězdičky udělují po desítkách titulů v domácí lize, tj. Ajax má tři hvězdičky, protože vyhrál domácí titul 32x (viz tabulka zde: http://en.wikipedia.org/wiki/Star_%28football_badge%29#UEFA). Není tedy pravda, že by Ajax měl na dresu 3 hvězdičky, protože 3x vyhrál evropský pohár, jak výše uvádí "wustpisk". Ajax jej totiž vyhrál 4x, ještě jednou v roce 1995 (viz European Cup/Champions League zde: http://en.wikipedia.org/wiki/AFC_Ajax#International).

    

   Ale pro účely Vašeho textu je důležitý ten treble, který jsem vysvětlil výše. :)

    

   Škoda, že jste to nedala jako otázku na ProZ.com, tam bych si toho všiml dříve. :)

    

   Mějte se!

   Prokop

    

    

   Please note: I am gradually switching from prokop.vantuch@... to pvantuch@... as my primary email address. Please update your database of contacts and use this email for any future communication.

   Upozornění: Postupně měním svou primární e-mailovou adresu z prokop.vantuch@... na pvantuch@.... Upravte si prosím údaje ve své databázi kontaktů a používejte tento e-mail pro budoucí komunikaci.

    

   Mgr. Prokop Vantuch

    

   ************************************************************

   English/Czech freelance translator & interpreter

   Překladatel a tlumočník z/do anglického jazyka

   web:                    www.sportovni-preklady.cz

   email:                  pvantuch@...

   mobile:                +420 608 825 573

   Skype:                sportovni-preklady.cz

   ICQ:                    172 886 945

    

    

   =
  Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.