Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

52389RE: Re: [Czechlist] účetní v ČR

Expand Messages
 • tomas_mosler
  Sep 30, 2013
   Pro zajímavost - když to přepočítám na české paušály, tak bys platil (1 libra = 30,7 Kč):
   příjem 675.400 Kč
   základ daně 270.160 (paušální výdaje 60 % - za předpokladu, že tlumočení v ČR by nebylo soudní; v opačném případě se na příslušnou část příjmů vztahuje paušál 40 %)
   daň 40.524
   sleva na poplatníka 24.840
   výsledná daň 15.684 (počítáno za předpokladu, že jsi bez manželek a dětí, jinak by se vzhledem k výši Tvých nákladů možná vyplatily skutečné náklady, protože s paušálem není od letoška nárok na zvýhodnění na rodinné příslušníky)
   pojistné 56.328
   odvody celkem 72.012 = 10,6 %

   Tomáš


   ---In Czechlist@yahoogroups.com, <czechlist@yahoogroups.com> wrote:

   Diky vsem za reakce, uz jsem rozjel nekolik debat off-list a ziskal  par informaci o situaci OSVC prekladatele v Cechach (diky,  Mateji a Milane).
   Rad se podelim o info s danemi a odvody v UK, i kdyz  mohu nabidnout jen zkusenost "obycejneho" OSVC se standardnim prijmem. 
   V UK je asi mnohem jednodussi administrativa, staci jedina registrace u HMRC a tomu potom platim  dane i vsechny odvody na socku/zdravku. 
   Dan z prijmu je 20% (   a vyssi pasmo 40% z  rocniho prijmu nad 32 tisic  liber). K tomu 8% na soc/zdrav a jeste pevna tydenni platba soc/zdrav, celkem asi 140 liber rocne. 
   Nezdanitelne minimum je pro lonsky rok 8105 liber, pro letosek 9440 liber. 
   Pausalni vydaje zde neexistuji, museji se uvadet skutecne. Jako prekladatel/tlumocnik/obcasny skolitel mam nakladu docela malo, vetsinou 5-6 tisic liber rocne. Jednou za 4 roky si koupim poradny pocitac, jinak prubezne jen aktializace SW,  kancelarske potreby,  membership  na prekladatelskych portalech... Pracuju z domu, ale i tak si muzu  odecist naklady na provoz "kancelare", tj.  najem+inkaso  prepocitany na ten jeden pokojik, ktery mi slouzi jako pracovna, a to jeste jen za   pracovni dny a pracovni hodiny. 
   Auto se da vykazat bud skutecnymi naklady (porizeni, amortizace, udrzba, pojistka, palivo), ale  pokud mam  levne a usporne auto, je  pro me vyhodnejsi vykazovat fixni sazbu za ujete km, resp. mile.  Aktualne lze do nakladu dat  0.45 liber za mili  (ovsem  agentury  mi plati mezi 0.35 a 0.43).   Je mozne odecitat i duchodove pripojisteni, ruzne investice atd, ale ja nic  takoveho tady nemam. 
   Tak za lonsky rok to bylo: celkem prijem 22000 - naklady 5000 -nezdan. minimum 8105 = zaklad dane 8895. Z toho 28% dan+zdravsoc je 2490, takze  ve vysledku 11.3% ze sveho prijmu jsem odvedl Jejimu velicenstvu.
    

   Jakub
    

   On 28 Sep 2013, at 18:25, <tomas.mosler@...> <tomas.mosler@...> wrote:

    

   Jen pro poradek, jista volnost v ramci EU samozrejme panuje, ale dane a pojisteni ma stale kazdy stat vlastni. Danova rezidentura - a od toho je nasledne odvozeno i pojisteni - poplatnika (ted nemam na mysli firmu - pravnickou osobu) v jedne zemi, kdyz dotycny dlouhodobe/trvale zije v jine zemi, neni legalni. (U nas i v UK je pri standardnim scenari limitem, jestli dobre koukam, 183 dni v roce.)

   Jinak, bez ohledu na vyse napsane se mi nezda, ze by v pripade zivnostniku ci firem bylo zdaneni v UK vyhodnejsi nez zde. Pokud vim, fyzicke osoby sice maji vyssi slevu na dani, ale zadne pausaly, takze (samozrejme pokud se bavime o prekladatelske profesi, treba zednikovi pausaly asi tolik nepomohou) bych rekl, ze ve vysledku zaplati vice. (A u firem tam, aspon co je mi znamo, maji mirne vyssi sazbu.) Ale treba by nas mohl Jakub informovat. :)

   Tomas   ---In Czechlist@yahoogroups.com, <czechlist@yahoogroups.com> wrote:

   Myslim, ze to co delame my (fa CR+EU+svet) by mel zvladnout kazdy ucetni, neni to nic komplikovaneho - tedy pro ne....
    
   Jeste zvaz moznost nechat si "UK zivnost", respektive fakturovat, uctovat i platit dane porad stejne, akorat z jineho fyzickeho mista.. mam dojem, ze UK system je jednodussi a ve vysledku levnejsi. Pokud vim, nekteri lide na volne noze si dokonce zakladaji firmy/zivnosti v Anglii ackoli pracuji v Cesku a v Anglii predtim ani nezili, jen proto, ze je to jednodussi.
    
   Klientum by to melo byt jedno, jak ceskym, tak tem odkudkoli z EU, natoz pak ze zbytku sveta.. veci jako zdravotni pojisteni atd. bys musel poresit, respektive bud vystupovat jako "Brit" co si je plati tam, nebo jako Cech, ktery zije v UK a plati tam, takze tady to ma pozastavene, nevim, jak se to zmenilo od te doby co jsem zil v zahranici (jeste jsme nebyli EU), ale urcite to jde, dneska je prece jedno kde zijes v ramci EU.. 
   Klidne napis offlist
    
   Matej
    
   ------ Original Message ------
   From: "Jakub Skrebsky" <jakub.skrebsky@...>
   To: Czechlist@yahoogroups.com
   Sent: 27.9.2013 18:21:12
   Subject: [Czechlist] účetní v ČR
    

   Dobrý den všem

   Stěhuji se z UK do ČR (jaké bláznovství, jak řekli mí rodiče:)) a svou překladatelskou živnost si beru s sebou.
   Takže mě čeká martyrium založení živnosti a pak daňová přiznání, odvody a papírování okolo DPH.
   Se založením už mi dobrá kolegyně poradila, teď prosím o doporučení účetní firmy, která má zkušenosti s tím, co děláme my, tedy především faktury do ČR a zemí EU a mimo EU, protože aspoň ten první danový rok radši svěřím odborníkům. Nejlépe v okresech Olomouc nebo Prostějov, ať to nemám daleko.

   Předem díky.

   Jakub  • Show all 10 messages in this topic