Loading ...
Sorry, an error occurred while loading the content.

Ziua Nationala a Romaniei - Programul manifestarilor de la Alba Iulia

Expand Messages
  • Dada
    DUMINICĂ, 22 NOIEMBRIE 15.00 Cupa Unirii la Tenis de Masă – Colegiul „Apulum” (sala de sport). MARŢI, 24 NOIEMBRIE 12.00 Salonul Internaţional
    Message 1 of 1 , Nov 26, 2009
    • 0 Attachment

      DUMINICĂ, 22 NOIEMBRIE
      15.00    Cupa Unirii la Tenis de Masă – Colegiul „Apulum” (sala de sport).


      MARŢI, 24 NOIEMBRIE
      12.00    Salonul Internaţional de Machete „Alba Iulia 2009” – Muzeul Naţional al Unirii.

      MIERCURI, 25 NOIEMBRIE
      11.00    Spectacol pentru copii – Teatrul de Păpuşi „Prichindel”.

      13.00    Vernisajul expoziţiei de pictură „Isabelle şi Beatrice Susan” – Primăria Municipiului Alba Iulia.

      19.30    Concert extraordinar de colinde – Corul de copii „Theotokos” – Sala Unirii.


      JOI, 26 NOIEMBRIE

      - Cupa Unirii la Tenis – Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”, Universitatea „1 Decembrie 1918”, Şcoala Generală „Vasile Goldiş”.

      17.00    Conferinţă de presă - Congresul Spiritualităţii Româneşti – Instituţia Prefectului (Sala Mihai Viteazul).

      17.30    Cenaclul Bibliotecii – „Imn pentru Transilvania” – Instituţia Prefectului (sala Mihai Viteazul).

      18.00    Festivalul Naţional Studenţesc „Serbările Unirii” - Concurs de interpretare vocală muzică populară – Recital Marinela Baba şi Cristian Fodor - Casa de Cultură a Studenţilor.



      VINERI, 27 NOIEMBRIE

      - Cupa Unirii la Tenis – Clubul Sportiv „Constructorul”, Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”, Universitatea „1 Decembrie 1918”, Şcoala Generală „Vasile Goldiş”.

      09.00    Ziua Porţilor Deschise – Biblioteca Judeţeană „Lucian Blaga”.

      10.00    Simpozion „Unitate, continuitate şi independenţă în istoria poporului român. 91 de ani de la Marea Unire” – Muzeul Naţional al Unirii.

      10.30    Lansări de carte: „Apulum” nr. XLVI; Liviu Pleşa – „Organizaţia de rezistenţă condusă de maiorul Nicolae Dabija (1948-1949)”; I. Lazăr şi N. Cerişer – „Hunedoara şi Marea Unire. Contribuţia românilor din Ţinutul Pădurenilor şi Zona Hunedoarei la realizarea Unirii”; Al. Ştirban - Catalogul Centrului Naţional de Restaurare şi Conservare Carte Veche; „Proceedings of Dying and Death in Europe (18th-21st Centuries) International Conference, Alba Iulia 2009” – Muzeul Naţional al Unirii.

      11.00    Lecţia de istorie – „Unirea, vis şi împlinire” - Biblioteca Judeţeană „Lucian Blaga”.

      12.00    Vernisajul expoziţiei „Arta Osului – din preistorie până în zorii evului mediu” – Muzeul Naţional al Unirii din Alba Iulia.

      13.00    Premierea celor mai merituoşi sportivi şi tehnicieni ai CS Unirea în 2009 – Sala Unirii.

      15.00    Cupa Unirii la Lupte Libere – Blaj (sala de sport a CSŞ).

      18.00    Festivalul Naţional Studenţesc „Serbările Unirii” – Gala laureaţilor la muzică populară – Recital Ionuţ Fulea şi Nicoleta Beca - Casa de Cultură a Studenţilor.


      SÂMBĂTĂ, 28 NOIEMBRIE

      Cupa Unirii la Tenis – Clubul Sportiv „Constructorul”.

      09.00    Cupa Unirii la Şah – Clubul Municipal de Şah.

      09.30    Simpozionul ştiinţific „Matematicienii şi Unirea” – Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia.

      10.00    Campionatul Naţional de Karate FKNB-IMAF – Colegiul Tehnic „Dorin Pavel” (sala de sport).

      10.00    Simpozion „Unitate, continuitate şi independenţă în istoria poporului român. 91 de ani de la Marea Unire” – Muzeul Naţional al Unirii.

      11.00    Campionatul Naţional de Powerlifting – Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”.

      12.00    Vernisajul expoziţiei „Aspecte edilitar-urbanistice la Alba Iulia înainte şi după Marea Unire” – Sala Unirii.

      15.00    Cupa Unirii la Lupte Libere – Blaj (sala de sport a CSŞ).

      18.00    Festivalul Naţional Studenţesc „Serbările Unirii” - Concurs de interpretare vocală muzică uşoară – Recital Ciro de Luca - Casa de Cultură a Studenţilor.

      18.00    Conferinţă despre iubire – Dan Puric – Casa de Cultură a Sindicatelor.

      21.00    Deschiderea oficială a celei de-a XII-a ediţii a Festivalului Naţional Cercetăşesc „Unitate şi Prietenie” – Spaţiile R.Y.M.A. (şanţurile de nord).


      DUMINICĂ, 29 NOIEMBRIE

      Cupa Unirii la Tenis – Clubul Sportiv „Constructorul”.

      09.00    Cupa Unirii la Şah – Clubul Municipal de Şah.

      10.00    Congresul Spiritualităţii Româneşti – Lucrările în plen - Casa de Cultură a Studenţilor.

      11.00    Campionatul Naţional de Powerlifting – Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”.

      16.00    Congresul Spiritualităţii Româneşti - Vernisajul expoziţiei de artă plastică - Casa de Cultură a Studenţilor
      Vernisarea expoziţiilor de etnografie şi a Salonului de carte, lansarea unor volume şi publicaţii editate în ţară şi în străinătate - Hotel Transilvania.

      17.00    Congresul Spiritualităţii Româneşti - Desfăşurarea lucrărilor pe secţiuni:
      1. Românii de pretutindeni în căutarea Legii care să-i confirme - Instituţia Prefectului (sala Mihai Viteazul).
      2. Bătălia lui Grigore Vieru şi schimbările din Basarabia - prezent şi perspective - Aula Magna a Universității  1 Decembrie 1918.
      3. Alba Iulia – simbol al recuperării Daco-Romaniei şi al unităţii tuturor românilor - Aula Facultăţii de Teologie
      - BALADA ALBEI IULIA. Teatru Radiofonic.

      17.00    Evocare „Ion Brad-80”, expoziţie de carte „Ion Brad în colecţiile Bibliotecii Judeţene Alba” – Facultatea de Teologie Ortodoxă (Aula „Dumitru Stăniloae”).
      18.00    Festivalul Naţional Studenţesc „Serbările Unirii” – Gala laureaţilor la muzică uşoară – Recital Alex - Casa de Cultură a Studenţilor.

      19.00    Arii celebre - Cei Patru Tenori „Distinto Grup” – Casa de Cultură a Sindicatelor.

      19.30    „Strigat-am către tine” - Spectacol pe versurile lui Grigore Vieru, prezentat de Teatrul Luceafărul din Chişinău - Sala Teatrului de Păpuși „Prichindel”.

      21.00    Deschiderea Târgului naţional de obiecte tradiţionale din cadrul Festivalului Naţional Cercetăşesc „Unitate şi Prietenie” – Spaţiile R.Y.M.A.

      LUNI, 30 NOIEMBRIE

      - Salonul de Carte al Congresului Spiritualităţii Româneşti – Hotel Transilvania.

      09.30 Depunere de jerbe şi coroane la monumentul lui Avram Iancu.

      10.00    Congresul Spiritualităţii Româneşti – Lucrările în plen. Decernarea trofeelor şi premiilor Congresului - Casa de Cultură a Studenţilor.

      11.00    Vernisajul expoziţiei de artă cu lucrări ale elevilor din Palatul şi Cluburile Copiilor din judeţul Alba – Palatul Copiilor.

      13.00    Parada portului popular pe traseul Palatul Copiilor – Bd. Transilvaniei – Sala Unirii – Aleea Scriitorilor.

      14.00    Dezvelirea şi sfinţirea bustului poetului Grigore Vieru. Lansarea volumului „Grigore Vieru”. Evocare literară – Aleea Scriitorilor.

      15.30    „Ambasadorii Unirii” – Primirea de către oficialităţi a delegaţiilor de elevi din toată ţara – Sala Unirii.

      17.00    „Dor de România” - Spectacol susţinut de formaţiile Centrului Cultural Augustin Bena, Casei de Cultură a Studenţilor, de interpreţi şi poeţi români de pretutindeni, de participanţii la „Ambasadorii Unirii”.

      17.00    Expoziţie foto - Spaţiile R.Y.M.A. (şanţurile de nord).

      18.00    Vernisajul expoziţiei anuale „Salonul Artei Transilvane” – Galeriile UAP.

      20.00    Deschiderea Centrului Naţional de Presă – Hotel Cetate.

      20.00    Concert de jazz - Spaţiile R.Y.M.A. (şanţurile de nord).

      21.00    Festivitatea de închidere a celei de-a XII-a ediţii a Festivalului Naţional Cercetăşesc „Unitate şi Prietenie”. Festivitate de premiere – Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan”.


      MARŢI, 1 DECEMBRIE

      - Salonul de Carte al Congresului Spiritualităţii Româneşti – Hotel Transilvania.
      - Cupa Unirii la Radioamatorism - Radioclub.

      09.30 Depuneri de jerbe şi coroane la statuia lui I.I.C. Brătianu.

      10.00    Depuneri de jerbe şi coroane la statuia lui Iuliu Maniu.

      10.30    Depuneri de jerbe şi coroane la statuia lui Mihai Viteazul şi la busturile Făuritorilor Unirii.

      11.00    Primirea  soliilor din cetăţile de scaun ale Unirii - Sala Unirii.

      11.30    Ceremonialul schimbării Gărzii Cetăţii.

      12.00    Te Deum – Catedrala Reîntregirii.

      12.30    Depuneri de jerbe şi coroane la busturile Regelui Ferdinand şi al Reginei Maria.
      - Paradă culturală dedicată Zilei Naţionale a României.

      13.30    Spectacol extraordinar de muzică populară dedicat Zilei Naţionale  a României. Vernisajul expoziţiei gastronomice. Masa populară.

      14.30    Ceremonial cu salve de tun în cinstea Zilei Naţionale a României – Traseul celor Trei Fortificaţii.

      16.00    Expoziţie naţională de artă plastică. Concert Jungle, Reggae, Electronică – DJ Injektah – Galeriile Trinity.

      19.00    Foc de artificii. Moment imagine „Cercetaşii României” – Platoul Romanilor.

      19.15    Concert formaţii locale: Gino, Propaganda, Refractara, Eminenţa Cenuşie.

      20.00    Recitaluri extraordinare Anda Adam, Compact şi Direcţia 5.




    Your message has been successfully submitted and would be delivered to recipients shortly.